5 Schud hem 's nachts wakker en schreeuw 'Hedwigepolder...' ,,Dan roep ik: Postzegel. Ver weg", weet Dik Kruis bijna zeker. Toch beheerst het stukje land een groot deel van zijn carrière. Misschien zelfs wel zijn leven. Want hij zat bij zowat alle belangrijke gesprekken, ook die met het kabinet. ,,Ik kan wel een prullenbak vullen met genegeerde adviezen hoor." 32 lessen maar liefst trekt hij uit het pijnlijke dossier en bundelde die in een bijzonder boekje. Kijk daar, wijst Dik Kruis (65) naar een kale plek in de Hedwi gepolder. ,,Daar stond het huis van eigenaar Gery De Cloedt. ,,En daar",, wijst hij iets verderop, „stonden zijn polo-paarden." Wie al even niet in de buurt is geweest, moet goed kijken om zich te kunnen oriënte ren. Want veel van de karakteris tieke bomen zijn weg. Ondertus sen wordt hard gewerkt om de polder over een paar jaar onder water te kunnen zetten en de na tuur zijn gang te laten gaan. Dik zucht. Peinzend: ,,Hoe heeft het toch allemaal zo kunnen ontspo ren?" Nou, daar heeft hij wel zijn ge dachten over. Want zo'n vijftien jaar lang was Kruis ooggetuige van een slepend politiek conflict. Niet als politicus, maar als ambtenaar van de provincie Zeeland. De in Epe geboren en in Amsterdam af gestudeerde sociaal geograaf raakt in 2004 betrokken bij het dossier. Al snel halen Gedeputeerde Staten hem er bijna altijd bij. Ook bij de gesprekken met kabinetsleden, zelfs die aan de keukentafel bij toenmalig commissaris van de ko ningin Karla Peijs, verklapt hij wandelend over de dijk langs de Emmaweg in Emmadorp. Als hij één ding goed snapt dan is het dat veel mensen Hedwige- moe zijn. Of omdat ze zijn moege streden en zich bedrogen voelen, of omdat ze het jarenlange poli tieke gedraai beu zijn. ,,Het is niet hoe je met mensen om moet gaan", vindt Kruis. Het is een re den - nu hij met pensioen is - om zijn gedachten erover te delen in het boekje: Van de hertogin Hed- wige geleerd. 32 lessen over ontpolde- ring. Daarin analyseert Kruis wat achter de schermen politiek en be stuurlijk gebeurde. ,,Als mensen niet geloven in het plan dat ze verdedigen, gaat het mis. In het begin waren er twee politici die te vuur en te zwaard de vorming van een groot grensover schrijdend natuurpark verdedig den: gedeputeerde Thijs Kramer en minister Cees Veerman. Want zij wisten precies wat er met de natuur aan de hand was, geloofden in de oplossing die ze hadden en legden dat aan volle zalen uit. Na- tuurlijk werden mensen boos. Maar tegelijk oogstten ze veel res pect. Ze wisten waarover ze praat ten en legden overtuigend uit waar ze voor stonden. Die uitstra ling is naderhand verdwenen." ,,Je moet een probleem goed kun nen beschrijven. Als ik nu hier vandaan naar de Westerschelde kijk, zie ik ogenschijnlijk mooie natuur. Ik zie vogels, zeehonden, prachtig. Maar dan zegt iemand dat de natuur er slecht aan toe is? Dat mensen gedwongen worden onteigend en vruchtbare land bouwgrond onder water wordt ge zet? Zoiets moet je kunnen uitleg gen. Je moet de ernst van het pro bleem invoelbaar kunnen maken, anders snapt niemand waarom er wordt ingegrepen." Ik heb geleerd dat mensen gehoord willen worden ,,Er is een tweede les die minstens net zo belangrijk is: kom niet met schijnoplossingen. Als je onafhan kelijk hebt laten onderzoeken of er alternatieven zijn voor ontpolde- ring en de uitkomst is negatief, ac cepteer dat dan. Hou mensen niet aan het lijntje door te zeggen dat je toch nog een keer gaat kijken. Dat is hier wel gebeurd." ,,Oh ja, zeker wel. Ik heb bij wijze van spreken prullenbakken vol met weggegooide adviezen. Ik herinner me nog zo'n moment. Nu moet ik even kijken dat ik niet teveel uit de school klap. Toenma lig minister Gerda Verburg wor stelde enorm met het rapport van Ed Nijpels (die had naar een alter natief voor ontpoldering gezocht, red.). Hij concludeerde dat ontpol- dering de enige optie was. Dat be viel Verburg niet. Ze had te maken met Kamerlid en partijgenoot Ad Koppejan (tegenstander), een aan genomen Kamermotie Van der Staaij (niet gedwongen ontpolde- ren) en Balkenende steunde haar niet volop. Dus Verburg ging pol sen in Zeeland. Een paar dagen voor kerst hebben we aan de keu kentafel bij Karla Peijs gezeten. Gerda wilde het rapport naast zich neerleggen. Toen heb ik erop ge wezen dat ontpoldering een af spraak was met Vlaanderen en dat die niet eenzijdig kon worden op gezegd. Iedereen keek verbaasd. Later bleek dat ik het bij het juiste eind had." ,,Absoluut. Ik heb geleerd dat mensen gehoord willen worden. Na een hoorzitting maak ik een verslag. Daarin beschrijf ik uitge breid wat mensen hebben gezegd. Als die dat later lezen, zijn ze ver baasd en zeggen: we hebben nu ie mand die begrijpt wat we bedoel den. Intern kreeg ik er kritiek op: verslagen waren dik en hetgeen mensen hadden verteld kon best wat korter worden samengevat, werd gezegd. Nee dus. Dat is nu juist het allerbelangrijkste. Nog veel belangrijker dan het advies zelf. Ook als het negatief voor mensen uitpakt, merk ik dat ze niet boos worden. Ze zien dat hun verhaal is gehoord, wat de omstan digheden zijn en hoe het besluit tot stand is gekomen." ,,Heel lang heb ik dat wel gedacht. Natuurlijk zijn er mensen de dupe geworden: de eigenaar, de pach ters, de mensen die in het gebied wonen. Maar positief is dat pach ters over het algemeen goede ruil- grond hebben gekregen, de land bouw wordt met projecten ver sterkt en de natuur wordt op ver schillende plekken en manieren hersteld. De recreatie gaat straks van het overschrijdende natuur park profiteren. Dat is een impuls voor de regio." Hard lachend: ,,Voor mezelf. Pen sionering is wel een verandering in je leven, ik had tijd. Maar ik wilde dit Hedwige- en Prosper- polderproject afronden en mijn kennis over wat is gebeurd delen. Het is behoorlijk bepalend ge weest voor de tweede helft van mijn carrière." Misschien wel voor uw leven? ,,Dat is wel somber hoor. Ik heb laatst zo'n Rob de Nijs-verhaal ge lezen. Gossie. Ik hoop dat ik mijn mooiste gedachten niet hier uit spreek, maar als ik op mijn sterf bed lig." vrijdag 6 november 2020 GO Dik Kruis bij de Hedwigepolder: ,,Het project is behoorlijk bepalend geweest voor de tweede helft van mijn carrière." foto camile schelstraete Jeffrey Kutterink Emmadorp Waar is het fout gegaan? Wat is de belangrijkste les? - Dik Kruis U aarzelt. Waarom? Had u toen niet zoiets van: Waarom luistert niemand naar me? U bent voorzitter van de klach tencommissie van de woning corporaties op Walcheren en Schouwen. Gebruikt u de daar de lessen van de Hedwigepol- der? In uw boek schrijft u dat er na jaren ruziën over de Hedwige- polder niet alleen verliezers zijn. Veel mensen zijn Hedwige- moe. Voor wie heeft u het boek geschreven? Dik Kruis: Van de hertogin Hed- wige geleerd! 32 lessen over ontpoldering. ISBN: 978-94 93226-03-6. Te koop voor 12 euro via Probook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33