'Trump heeft stiekem wel veel fans' Jan en Sjaan vieren het leven en pakken uit met kerstraam cv v 4 Zeeuwen in Amerika over verkiezingen: Wordt het Biden of toch net niet? r - Als vice-president Mike Pence de Republikeinse kandidaat zou zijn, had Jolanda Ble- vins-Ka- relse ge- 7 \swvv\ stemd. Nu heeft ze het vakje van de Democraat Biden rood gekleurd. „Het beleid van de Republikeinen ligt me meer, maar ik kan Trump niet uitstaan. Ik zie ook geen leider in hem." De van oorsprong Kloetingse woont in Colorado Springs en heeft sinds anderhalf jaar de Ameri kaanse nationaliteit. Dus mocht ze stemmen. Het is Biden geworden, maar ze springt geen gat in de lucht als hij wint. „Hij komt wel veel meer over als een staatsman dan Trump. In zijn speech na de verkie zingen zei hij dat we geen verdeelde staten moeten zijn maar verenigde staten." Blevins merkt dagelijks hoe ver deeld Amerika is. Ze werkt voor de zending en in christelijke kringen is het bijna vanzelfsprekend om op de Republikeinen te stemmen. Goede vrienden weten dat ze dat niet heeft gedaan, haar schoonou ders - die Republikeins stemmen - ook, maar verder loopt ze er niet mee te koop. „Ik zal hier niet zeg gen: 'O yes, Biden heeft gewonnen.' Je houdt je gedeisd, je begint er niet over. Dat doen de Amerikanen zelf ook niet." Peilingen Dat is ook de ervaring van de in Tholen opgegroeide Marieke Hem mes-De Rijke. Ze woont in een voorstad van Sacramento en werkt bij Fresh Plaza, een van oorsprong Thools bedrijf. „Amerikanen zeg gen niet op wie ze stemmen", ver telt ze. „Ze vermijden het onder werp politiek." Mede daarom za ten de peilingen er dit jaar weer naast, denkt ze. „Trump heeft stiekem toch wel heel veel fans, maar die komen er niet zo makkelijk voor uit. Hij wordt afgeschilderd als een gek, maar voor heel veel Ameri kanen heeft hij de afgelo pen vier jaar echt wel iets Biden is een oude, fragiele man, Trump is te direct daat voor hen. ,,Er is zoveel aan de hand dit jaar. Covid 19, Black Lives Matter, 2020 is een uitzonderlijk jaar. Dat speelt wel mee in de op komst." Afgezien van fervente Republi keinen of Democraten, is straks niemand echt blij met de nieuwe president, denkt Hemmes. ,,Het is een tijd van grote onzekerheid. Ho pelijk hebben we snel een uitslag, maar ja, dit jaar is niks gewoon. Al les staat op zijn kop." Als nuchtere Zeeuwse kijkt ook Blevins met enige verwondering naar de Amerikanen. ,,Je moet er voor bidden dat Trump president wordt, zei vanmorgen iemand te gen me. Maar rond de verkiezingen in Amerika zie je op dit moment rechtszaken, polarisatie, conflicten, wederzijds wantrouwen. Het is echt een verdeeld land." Voor die boodschap uit het zieken huis ging donderdag 29 oktober een fles champagne open. Direct daarna toog Jan aan het werk met stellages, contactdozen, verlengsnoeren en vooral lampjes. Dagen werk hadden ze om alle kersthuisjes, kerstkerken, kerstboompjes, kerstkraampjes en natuurlijk de grote kerststal een plek te geven. Op een verse laag wit doek. De collectie is de laatste paar jaar verdubbeld naar zowat tweehon derd stuks. Een treintje toert rond in het midden. Van een vriendin max!", glundert ze. In 1993 zetten ze voor het eerst een kersthuisje in de vensterbank. ,,Een Blokkerhuisje. Van mijn moeder", weet Sjaan nog. Stilaan kwam er meer bij en kreeg het kerstraam van de Jasperses faam bij de boulevardbezoekers. Maar vijfjaar geleden bleef het raam leeg met kerst. Bij Sjaan was in oktober borstkanker gevonden. Toen ze uit eindelijk de operatie aandurfde, moest ze dat bijna met de dood be kopen. Drie dagen lag ze in coma, na een heftige allergische reactie tijdens de operatie op contrast vloeistof in haar lymfeklieren. Een zeldzame complicatie. Ze kwam het te boven maar pas twee jaar la ter was er genoeg voorzichtig opti misme om weer aan kersthuisjes te denken. ,,Oktober was altijd zo'n rot- maand. We hebben heel wat men sen verloren de afgelopen paar jaar en altijd kwam het slechte nieuws in oktober", zegt Sjaan, die heel wat vriendinnen zag sterven aan borst kanker. ,,Er was één mooi ding in oktober, op de 29ste kwam onze dochter Elena in ons leven, dertig jaar geleden. Nu zijn er twee mooie dingen: ook het nieuwe leven van Sjaan", vindt Jan. Zegeningen Zo ziet het paar dat. ,,Tel je zegenin gen één voor één", is Sjaans motto. Bij die zegeningen horen ook de blije gezichten die ze voor het raam zien als passanten de uitstalling ontdekken. ,,Dan wenk ik ze en staan ze soms wel een half uur te kijken en te fotograferen", zegt ze tevreden. Vorig jaar mochten men sen ook wel binnen kijken bij de gastvrije boulevardbewoners, maar ja, corona hé. ,,Juist in deze tijd moeten de mensen wat vrolijkheid hebben", vindt Sjaan. En hoopvol: ,,Ja, er kunnen nog altijd huisjes bij!" vrijdag 6 november 2020 GO Jolanda Blevins- Karelse. De een denkt dat Joe Biden gaat winnen, de ander houdt er rekening mee dat het toch nog Donald Trump wordt. Ook Zeeuwen in Amerika durven niet te voorspellen hoe de ver kiezingsstrijd uitpakt. „Ho pelijk is er snel een uit slag, maar ja, in dit jaar is niks gewoon." Ernst Jan Rozendaal j Palm Springs/ Sacramento r V ft -at) „O../-.:; jga ■>- ii Marieke Hemmes-De Rijke. foto prive betekend. Dat zie je terug in de ver kiezingsuitslag. Biden lijkt nu zo dicht bij de overwinning, maar ik heb zelf het gevoel dat het toch nog Trump kan worden." - Marieke Hemmes-De Rijke Hemmes mag in Amerika niet stemmen. Ze heeft ook geen idee naar wie haar voorkeur uitgaat. ,,Een echt goede keuze was er niet. Biden is een oude, fragiele man, Trump is te direct." Toch hebben beiden dit jaar meer stemmen ge kregen dan elke presidentskandi- Zo groot als nu hebben Sjaan en Jan Jasperse hun kerstuitstal ling in het woonkamerraam aan Boulevard Bankert in Vlissingen nog nooit gebouwd. Ze hebben wat te vieren en willen hun blijd schap doorgeven aan anderen. Sjaan is na vijf bange jaren kan- kervrij. Claudia Sondervan Vlissingen Jan en Sjaan Jasperse in hun woonkamer met kerstuitstalling aan de boulevard in Vlissingen. foto dirkjan gjeltema nam Sjaan bijzondere kerstauto's over, een vrachtwagen met winters landschapje in de laadbak, een opengewerkte koets en caravans met een mini-kerstidylle als interi eur. Bedenk het maar en Sjaan heeft het. Of krijgt het: ,,Een jaar geleden kwam een man een collectie kerst huisjes brengen. Ik weet niet eens wie het was. Hij had over ons in de krant gelezen. Ik wist niet wat ik zag. De mooiste huizen. Van Le- Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32