if Ja tegen Statendebat met veertig mensen m i ZEELAND 3 Whhahdih iXi wat te kunnen verdienen. Bijvoor beeld door afhaalmaaltijden. Maar ook dat gebeurt allemaal binnen de richtlijnen van het RIVM." Het toezicht beperkt zich voor Albert niet tot kantooruren. ,,'s Avonds komen we vooral jeugd te gen of mensen die gaan sporten. Je merkt nog steeds dat voor de jeugd anderhalve meter afstand houden lastig is. Maar als we ze daar op at tenderen, schuiven ze ook op." En die illegale feesten dan waar tientallen jongeren zich te buiten gaan en lak hebben aan de regels? Albert heeft ze nog niet gezien, grote illegale party's op Schouwen- Duiveland. ,,Er komt wel eens een melding binnen dat er wat aan de hand zou zijn. Dan gaan mijn colle ga's of de politie kijken. Maar hier zijn nog geen grote feesten aange troffen. We hebben geen gekke din gen meegemaakt met horeca die nog open was of feesten in lood sen." Het heftigste voorbeeld was een verjaardagsfeestje, zegt Albert met een glimlach. ,,Daags na een pers- conferentie van de premier belde iemand dat in een woning in de buurt een feestje met vier mensen aan de gang was, terwijl net het dringende advies was afgegeven maximaal drie gasten toe te laten. Toen zijn we wel aan de deur ge weest en hebben gezegd: 'Pas op, er wordt op je gelet.' Maar lossen we gewoon met een gesprekje op. Het is aan de mensen zelf wat ze daar mee doen." Zolang er geen sprake is van overlast, kunnen boa's en po litie achter de voordeur niet ingrij pen. Samen Handhaving op naleving van de co ronamaatregelen is sinds maart da gelijkse kost voor Albert. ,,Je merkt dat mensen soms geïrriteerd raken omdat het al een hele tijd duurt. Maar samen komen we er altijd wel uit. Je ziet het soms ook bij de win kels. Je attendeert ze op de regels, je helpt ze een keer met een ideetje. En zo moet je het toch doen met el kaar." Het mag, het kan veilig, maar moet het ook? Als het kabinet Nederlan ders oproept zoveel mogelijk thuis te werken, als in bioscopen zelfs geen dertig mensen meer bij elkaar mogen komen, moet een Statende- bat met meer dan veertig deelne mers dan doorgaan? De 'brandbrief die Statenlid Francois Babijn (Partij voor Zeeland) gisteren heeft ver stuurd, om per omgaande over te gaan op digitaal vergaderen, vindt bij de meeste van zijn collega's geen gehoor. Testcase Dat wil niet zeggen dat ze niet met de kwestie in hun maag zitten. ,,Het voelt ongemakkelijk", zegt Jan Henk Verburg (Christenunie). ,,Ik sta in dubio. Doen we hier goed aan?" Zowel Hannie Kool (CDA) als Corina van der Vliet (PvdA) spreekt van een dilemma. ,,Je hoeft niet al les te doen wat mag en kan", erkent Joan van Burg (SGP), maar volgens hem zijn er goede argumenten om wel bij elkaar te komen. Kees Bie- rens (VVD) noemt het debat van vandaag, waarvoor de Statenzaal in overleg met de GGD flink is aange past om coronabesmettingen te voorkomen, 'een testcase'. Het voelt ongemakkelijk. Ik sta in dubio. Doen we hier goed aan? En dan is er aan de ene uiterste van het spectrum Robert Koevoets (Pro Zeeland) die vindt dat alles 'zo snel mogelijk weer terug naar nor maal moet', en aan de andere kant Peter van Dijk (PVV) die een fy sieke vergadering 'volstrekt onver antwoord' noemt. Het besluit om met strenge re gels in een met kuchschermen en looproutes aangepaste Statenzaal te vergaderen hebben de fracties genomen vóór de persconferentie van dinsdag. Hoewel er begrip is voor het idee dat je een signaal kunt afgeven dat thuisblijven in co- ronatijd de norm is, vindt behalve Babijn en Van Dijk alleen Ger van Unen (SP) dat er beter digitaal kan worden vergaderd. ,,Ik vind dat de politiek een voorbeeldfunctie heeft." Die voorbeeldfunctie vervult de politiek op door te laten zien dat het vandaag veilig kan, benadruk ken VVD, CDA, PvdA en SGP. Daar komt bij dat het ook in het belang van de Zeeuwen is om de best mo gelijke besluiten te nemen. Bij een goed debat horen interpellaties en onderling fractieoverleg, geeft Martin Bos (Forum voor Democra tie) aan en dat is online lastig. ,,In het voorjaar, toen we digitaal vergaderden, hebben we een hele- Ik vind dat de politiek een voorbeeldfunctie heeft boel besluiten niet kunnen ne men", betoogt Joan van Burg (SGP). ,,Veel budgetten hebben we door moeten schuiven. Toen kon den we niet veilig vergaderen, nu wel. Het is wel belangrijk dat een overheid blijft functioneren." vrijdag 6 november 2020 op stap door Zierikzee Boa Albert in gesprek met marktkoopman Ruud Schutter. FOTO'S SANDRA SCHIMMELPENNINK Albert maakt een rondgang langs de kramen. Kijk op de site bij /video Op pad met de boa in Zierikzee De persconferentie waarin pre mier Mark Rutte dinsdag ieder een heeft opgeroepen zoveel mogelijk thuis te blijven, heeft geen verandering gebracht in het standpunt van Provinciale Staten om vandaag weer met zijn allen in de Statenzaal te ver gaderen. Fracties worstelen er wel mee. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Jan Henk Verburg, CU - Ger van Unen, SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31