s? Brave boa's en brave burgers VVD wil verbod van nieuwe drug 3-MMC Over Verpleeghuizen: 2 doden en 22 besmettingen Excessen rond corona halen het nieuws, maar de meeste mensen doen hun best. 'Ik ben nog geen gekke dingen tegengekomen.' 2 CORONA HANDHAVING REGELS Commentaar len dagje mee met een Buitengewoon Opsporingsambte naar, beter bekend als boa. Nou niet meteen een baan Idie je ambieert in deze coronatijd. Ingewikkelde regels en boze burgers, dat is het verhaal. Hoe handhaaf je dan wat we samen hebben afgesproken? Het zou de boa's hier en daar boven het hoofd groeien. Dat blijkt in Zeeland nogal mee te val len. Een verslaggever van de PZC ging mee met een boa die moet toezien op de naleving van de coronaregels in Zierikzee. In de smalle straten van dat stadje is het soms best lastig el kaar voldoende ruimte te geven. Als het dan ook nog markt is... Toch gaat het opvallend goed. Een vriendelijke boa blijkt samen met welwillende mensen een heel eind te kunnen komen. Zelfs over de reacties van jongeren, die duidelijk meer moeite heb ben met de regels, zijn geen klachten. Het verhaal van de Zierikzeese boa stelt gerust. De conclu sie moet zijn dat er nog steeds een groot draagvlak is voor de corona-aanpak. Ook nu de regels strenger zijn. Zeeland houdt het nog wel even vol. Dat is nodig, want het aantal besmettin gen loopt op. Het risiconiveau is verhoogd naar 'ernstig'. Dus voorlopig zit er hier geen versoepeling in. Maar het besef dat we samen tegen corona moeten blijven knokken, zit er bij de meeste mensen echt wel in. De boa's zijn geen boemannen. Als iedereen hen blijft zien als mensen die je alleen maar even hel pen je corona-proof te gedragen, dan komt het goed. Vriendelijke handhavers en welwillende burgers komen samen een heel eind Zeeuwse jongeren blijken te experi menteren met de nieuwe drug 3- MMC, die via internetwinkels legaal wordt verkocht. Het effect van de drug lijkt op dat van cocaïne of xtc- pillen, maar niemand weet precies hoe gevaarlijk het is. In het PZC-ar- tikel komen twee Zeeuwen aan het woord die 3-MMC gebruiken. Ove rigens schat Emergis in dat het pro bleem in Zeeland nog niet zo groot is. De VVD-Kamerleden Dilan Yesil- göz-Zegerius en Martijn Bolkestein ALMANAK Die Thoolse moeder was het meer dan zat. Elke keer als ze een lekker bakje koffie of een heerlijke maaltijd op tafel had staan, moest ze diverse keren naar de kinderen op de boven verdiepingen schreeuwen om ze naar beneden te krijgen. Vaak zonder resultaat, want de kopte- willen opheldering van het kabinet. Ze vragen hoe vaak de drug wordt gebruikt, liefst uitgesplitst naar j on- geren en volwassenen. Ze willen ook weten hoe het komt dat 3-MMC nog steeds legaal is. Ze hopen dat het wetsvoorstel tegen ondermijnende criminaliteit nieuwe mogelijkheden Het effect van de nieuwe drug lijkt op dat van cocaïne of xtc-pillen biedt om de drug toch te verbieden. De VVD'ers vragen ook om een on derzoek naar de effecten van 3- MMC. Ze dringen aan op snelle maatregelen om een verdere op komst van de drug te voorkomen. lefoons van de kids blokkeren buitengeluid goed. Vader kwam een oplossing op het internet tegen. ,,Wat is dat?'', vroeg de zoon, wijzend op het apparaatje dat op zijn bureau werd gelegd. Het antwoord schalde even later keihard uit de walkie-talkie: ,,Er is koffie! Over!'' Vrouw mishandelt winkelpersoneel 28 boetes bij snelheiscontroles Achtentwintig automobi listen zijn gisteren op de bon geslingerd wegens snelheidsovertredingen in Middelburg en Sint Laurens. De politie hield controles op de Veerse- weg in Middelburg en de Noordweg in Sint Lau rens. Aanwonenden kla gen regelmatig dat daar te hard gereden wordt. Op beide wegen is 30 ki lometer per uur de maxi mumsnelheid. Alleen au tomobilisten die harder dan 40 reden, werden bekeurd. Dat waren er achttien in Middelburg en tien in Sint Laurens. Wie tussen 30 en 40 reed, kreeg een waarschuwing. VLISSINGEN Verzin nieuwe straatnamen Over het algemeen doen mensen hun best om zich te schikken naar de coronamaatregelen. De meesten zijn van goede wil, ervaart handha ver Albert van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Het hoeft niets eens zo heel druk te zijn in Zierikzee of het is in de smalle straten in het centrum niet te doen om altijd anderhalve meter afstand te houden. Zeker niet als een bestelbus midden op straat ge parkeerd staat om te lossen. Je ziet meteen het ongemak in de ogen van passanten in het smalle straatje. Gaat u eerst of zal ik vast doorlo pen? De meeste mensen willen echt wel rekening met elkaar hou den. Het tafereeltje onderstreept de ervaringen die handhaver Albert in zijn gemeente heeft. De boa's, de letters staan voor Buitengewoon Opsporingsambtenaar, staan sinds het uitbreken van de coronacrisis in de schijnwerper. De handhavers in de blauwe jacks met de wit-zwarte geblokte streep houden, met de po litie, toezicht op naleving van alle regels waaraan burgers zich moeten houden. Linten Donderdag is het weekmarkt in Zierikzee. Tijd voor een rondgang langs de kramen. Op de kop van de markt staat de kraam van Corstanje Fruit. Eigenaar Ruud Schutter heeft de ruimte voor de brede kraam met linten afgezet. Binnen de rood witte linten laat hij maar vijf klan ten toe. De boa knoopt een praatje aan: ,Goedemorgen, hoe gaat-ie? Je hebt goede maatregelen genomen zo te zien?" ,,Dat dacht ik wel ja. Mensen waarderen wat wij doen en dat we er voor hen zijn", zegt de groente en fruithandelaar, terwijl hij een sjekkie draait. ,,Op andere plaatsen kan ik meer doen. Daar heb ik meer ruimte. Dan is het echt helemaal af gesloten en heb ik één ingang." Al bert is tevreden. ,,Met de ruimte die je hier hebt, doe je het wel netjes." Schutter wil nog wel even een er gernis kwijt: „Niemand praat over de supermarkten. Daar loopt echt veel te veel volk binnen." Niemand praat over de supermarkten. Daar loopt echt veel te veel volk binnen Op de markt let hij of het een beetje lukt afstand te houden en hoe het bij de kramen geregeld is. ,,Ik zie dat het eigenlijk wel oké is. Iedere kraam wijst de klanten op de anderhalve meter. Iedere kraam heeft wel een eigen protocol." Afhaalmaaltijden Wat voor de marktkooplieden geldt, geldt ook voor andere onder nemers. ,,En als iemand zich een keer niet helemaal aan de regels houdt, wijzen we hem of haar hierop. Dan is het ook snel weer in orde. Je ziet dat bijvoorbeeld de ho reca naar wegen zoekt om toch nog Het aantal besmettingen in de Zeeuwse verpleeg- en verzorgings huizen is de afgelopen week verder toegenomen. In zowel de gemeente Schouwen-Duiveland als Reimers- waal overleed één bewoner aan Co- vid-19. Er waren er 22 nieuwe be smettingen. Woordvoerder Angela Bras zegt dat het erop lijkt dat de verpleeg- en verzorgingshuizen, net als de rest van Zeeland, nu pas de piek van de tweede golf bereiken. ,,De afgelopen week zijn er geen grote uitbraken geweest, maar zien we het aantal besmettingen verspreid over loca ties in heel de provincie toenemen." Het aantal positief geteste bewo ners groeide met 22, laten de sa menwerkende organisaties voor ouderenzorg weten. De meeste nieuwe besmettingen waren op Schouwen-Duiveland. Daar kwa men 8 coronagevallen bij. Verder waren er nieuwe besmettingen in de gemeente Middelburg (5), Hulst (2), Reimerswaal (2), Terneuzen (2), Tholen (2), Goes (1). Tijdens de tweede coronagolf zijn in totaal 64 cliënten besmet, van wie 8 zijn overleden en 19 her steld. De cijfers komen van Allévo, Ce derhof, Cedrah, Cleijenborch, Ei- landzorg, Schutse Zorg Tholen, SVRZ, Ter Weel, WVO Zorg, Zorg- Saam en Zorgstroom vrijdag 6 november 2020 De nieuwe drug 3-MMC mag in Nederland geen vaste voet aan de grond krijgen. Dat stelt de VVD in Kamervragen naar aan leiding van een publicatie in de PZC. Ernst Jan Rozendaal Den Haag Tip? redactie@pzc.nl ARNEMUIDEN De politie heeft gister ochtend een 39-jarige vrouw uit Vlissingen aan gehouden, die winkelper soneel in Arnemuiden zou hebben geslagen toen ze werd betrapt bij een diefstal. De vrouw zou met spullen een supermarkt zijn uit gelopen zonder te beta len; personeelsleden lie pen achter haar aan en bij haar auto ontstond er wat duw- en trekwerk, waarbij de vrouw een klap zou hebben uitge deeld. De vrouw werd aangehouden in de Clasi- nastraat. Tegen haar is aangifte gedaan van mis handeling. MIDDELBURG Gevraagd: nieuwe straatnamen. De ge meente Vlissingen vraagt inwoners om namen te verzinnen voor de oostkant van de Kenniswerf, de Spoor- zone. Vier stukken weg moeten daar benoemd worden. Het liefst pas sen de vier namen bij een thema. Er ligt al de Oost-Souburgseweg, en '-weg' moet ook de uit gang van de namen wor den. De namen moeten makkelijk te schrijven en uit te spreken zijn. Inzendingen kunnen tot 20 november naar kenniswerf@ vlissingen.nl. Met de boa Theo Giele Zierikzee - Ruud Schutter, marktkoopman Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30