Alvast vrolijke kerst Drietal vast voor cocaïnesmokkel Politie begint campagne tegen criminele infiltratie van transportsector Hedwigepolder beheerste groot deel van Dik Kruis' leven Welke rol de drie Zeeuwen zouden hebben gespeeld, is niet duidelijk. Daarover doet de politie geen uit spraak. De 46-jarige Middelburger is aangehouden in een penitenti aire inrichting, waar hij vastzat voor een ander vergrijp. De arrestaties vinden plaats in een week waarin de politie een grote campagne is begonnen tegen criminele infiltratie van de trans portsector. ,,Het is toeval dat de aanhoudingen in deze week gebeu ren, want het onderzoek naar die 4500 kilo cocaïne loopt al sinds april", zegt Ed Kraszewski van de landelijke eenheid van de politie. De grote actie is een samenwer king van verschillende diensten, waaronder politie, douane, Inspec tie Leefomgeving en Transport (ILT) en Transport en Logistiek Ne derland (TLN). „Uitgangspunten zijn preventie en voorlichting", legt Kraszewski uit. ,,We spreken met ondernemers en chauffeurs, want die zitten vaak in de eerste lijn. Als zij opvallende dingen zien, willen we dat ze dat bij ons melden." Voor beelden zijn opdrachtgevers die uitsluitend contant willen betalen of een fruitbedrijf dat geen koeling Chauffeurs worden soms benaderd door criminelen om drugs te vervoeren heeft. Kraszewski: „Chauffeurs worden soms benaderd door crimi nelen om drugs te vervoeren. Voor sommigen is de verleiding groot, ook al omdat ze het financieel zwaar hebben. Maar die transpor teurs moeten zich realiseren dat je na één keer niet zomaar kunt stop pen. Dan weten de criminelen jou of anders je kinderen wel te vin den." Ideaal gebied De regio Zeeland-West-Brabant is deze week het startpunt van de campagne. Daarna zijn andere de len van Nederland aan de beurt. „Geografisch gezien, met routes naar Rotterdam en Antwerpen is dit gebied natuurlijk ideaal voor transport van drugs", zegt Kras- zewski. De havens van Rotterdam en Vlissingen worden veelvuldig gebruikt voor de smokkel van co caïne, meestal in ladingen die van uit Zuid-Amerika naar Europa wor den verscheept. ,,Door nu samen te werken met andere diensten hopen we de rotte appels eruit te halen." Onderdeel van de campagne zijn volgens Kraszewski ook inspecties. Zoals in Vlissingen, waar agenten van de landelijke eenheid bij een bedrijf aan de Hertzweg gistermid dag een vrachtwagen weghaalden. Waarom dat gebeurde, kan Kras- zewski nog niet zeggen. ,,Dat gaan we nu onderzoeken." It I vrijdag 6 november 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND5 VLISSINGEN Sjaan en Jan Jasperse genieten van de opgetogen passanten die hun kerstuitstalling in hun woonkamerraam aan Boulevard Bankert in Vlissingen bewonderen. Dit jaar is hun kerstraam uitgebreider dan ooit. Vorige week kregen ze te horen dat Sjaan na vijf bange jaren kankervrij is. Dat goede nieuws vieren ze en wie langs hun huis komt, kan daarvan meegenieten. „Juist in deze tijd moeten de mensen wat vrolijkheid hebben", vindt Sjaan. ZEELAND 4 Een 38-jarige man uit Vlissin- gen, een 23-jarige vrouw uit Grijpskerke en een 46-jarige man uit Middelburg zijn opge pakt voor betrokkenheid bij de smokkel van 4500 kilo cocaïne in de haven van Vlissingen, eer der dit jaar. De drugs, met een straatwaarde van 180 miljoen euro, zaten verborgen in een la ding bananen. Eldridge Pentury Vlissingen - Ed Kraszewski, politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29