23 In rijtje met Connors, Lendl en Federer - en nog 9 bijzonderheden Avondrace in Saoedi-Arabië Rafael Nadal (34) stapte woensdag voor de 1000ste keer als winnaar van de baan (en gisteren volgde in Parijs ook nummer 1001). Tien feitjes en cijfers rond de zoveelste mijlpaal van de tennisicoon. Nieuwe kans Thomas Lam Melbourne bijt het spits af ^-meri 1 care/j 1. Wie gingen Nadal voor? Zijn carrière is zo langzamerhand duizelingwekkend, maar de nu 34-jarige Rafael Nadal is niet de eerste tennisser met duizend over winningen op de ATP Tour. Jimmy Connors (1274), Roger Federer (1242) en Ivan Lendl (1068) zijn de drie andere grootheden die deze grens passeerden. Lendl stopte op zijn 34ste, Connors op zijn 43ste en Federer wil op zijn 39ste ook nog gewoon door. 2. Het begon met... Op 29 april 2002 boekte de toen 15-jarige Nadal zijn eerste zege. Op zijn eigen Mallorca versloeg hij in de eerste ronde de Paraguayaan Ramón Delgado met twee keer 6-4. ,,Deze speler boekt zo snel progressie. Waar zal dit eindi gen?'', vroeg de commentator van dienst zich af. 6764 dagen later won de Spanjaard in het Parijse sportpaleis Bercy zijn 1000ste, tegen landgenoot Feliciano López. 3. Hoogste winst-ratio Niemand heeft een hoger percen tage gewonnen wedstrijden dan Rafael Nadal: 83,3. Tegen linkshan dige spelers ligt dat voor Nadal, zelf uiteraard een 'lefty', zelfs op 88%. Tegenover de duizend zeges staan slechts 201 nederlagen. 4. Gravelkoning? Zeg je Nadal, dan zeg je gravel. Maar de meeste zeges noteerde hij toch echt op hardcourt: 482 om 445. Op gras (71) en tapijt (2) kan hij relatief minder goed uit de voe- Jt ten. Van de duizend zeges boekte hij er 910 bij outdoortoernooien. 5. Favoriete prooi, tevens angstgegner De speler van wie de Spanjaard het vaakst won en het vaakst verloor is dezelfde: de elf maanden jongere Novak Djokovic. Het staat na de finale van Roland Garros vorige maand 29-27 voor de Serviër. De nummer 2 op de lijst van 'favo riete' tegenstanders van Nadal? Landgenoot David Ferrer (26 keer verslagen). 6. Select groepje Negen tennissers kunnen zeggen dat ze (op profniveau) vaker van Nadal hebben gewonnen dan ver loren. Dat lijkt misschien veel, maar het gaat hier ook om spelers die hem toevallig één keer troffen in de jeugd. Opvallende naam in dit lijstje is die van Nikolai Davidenko. De Rus won zes keer van Nadal, te genover vijf nederlagen. 7. Grote podia Wie nog mocht denken dat Nadal het gros van zijn duizend zeges behaalde op kleine toernooien, zit ernaast. De meeste (387) kwamen van de Masters, oftewel de ATP 1000-series. Ook de vier grand- slamtoernooien doen (met 282 ze ges) een aardige duit in het zakje. Logisch, als je er daar twintig van hebt gewonnen. 8. Kassa! Nadal verdiende op de ATP Tour al 122.905.214 dollar, het prijzengeld van deze week in Parijs nog niet meegerekend. Dat is 104.482.300 euro, oftewel op vier euro na 87.000 euro per potje. 9. 100 'victoires' Liefst 10 procent van al zijn zeges komt van Roland Garros. Met de oorwassing van Djokovic dit jaar, goed voor zijn unieke dertiende toernooizege, kwam Nadal op honderd overwinningen op het Parijse gravel. Hij noemt het logi scherwijs zijn favoriete toernooi. Nummer 2 op de lijst? Monte Carlo, met 71 winstpartijen. 10. Geen koekenbakkers Van de duizend keer 'game, set and match Nadal', stond er aan de andere kant van het net liefst 172 keer een speler uit de top 10. In 21 gevallen ging het daarbij om de nummer 1 van de wereld. VOETBAL Thomas Lam (26, foto) heeft vanavond in de uitwedstrijd van PEC Zwolle tegen Fortuna Sit- tard een basisplaats. De Finse verdediger draagt ook de aanvoerdersband. Lam speelde afgelopen za terdag naar eigen zeggen de slechtste wedstrijd uit zijn loopbaan. Tegen FC Twente maakte hij twee grote verdedigende fouten op rij, waarvan Queensy Menig en Danilo profiteer den. PEC-trainer Stegeman haalde Lam in de 37ste mi nuut naar de kant. Hij krijgt vanavond toch weer het vertrouwen. vrijdag 6 november 2020 GO FORMULE 1 Volgend jaar november wordt voor het eerst een Grote Prijs van Saoedi-Arabië verreden. Het wordt een avondrace op een stratencircuit in de stad Jeddah. De race is mede het gevolg van de sponsordeal die de ko ningsklasse van de auto sport eerder dit jaar sloot met Aramco, de grootste oliemaatschappij ter we reld. De racekalender van 2021 is nog niet officieel naar buiten gebracht. De Dutch Grand Prix op het circuit van Zandvoort zou in september zijn gepland. Rafael Nadal bij de huldiging na zijn duizendste profzege in het Parijse sportpaleis Bercy. FOTO REUTERS Duizelingwekkend: de 1000van Nadal Rik Spekenbrink Parijs M Nadal bij de laatstgehou den finale van Roland Garros met Novak Djokovic, de speler van wie hij het meest won... én ver loor. FOTO AFP TENNIS Het seizoen wordt in januari mogelijk ingeluid met meerdere toernooien in Melbourne. Tennis Aus tralia overweegt om de ATP Cup in zijn geheel in de speelstad van de Aus tralian Open te houden. De ATP organiseerde begin dit jaar voor het eerst de ATP Cup, een teamcompetitie in de steden Perth, Sydney en Brisbane. Het evene ment geldt als voorberei- dingstoernooi voor de Aus tralian Open, het eerste grandslamtoernooi van het jaar. Normaliter zijn de ten nissers pas vanaf half ja nuari actief in Melbourne. De ATP Cup staat van 1 tot en met 10 januari op de ka lender. De Australian Open begint een week later.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23