Amerika telt en wacht af Verklaring zonder test JOL U wordt in de gaten gehouden, maar doet het behoorlijk goed Walcheren De Amerikaanse presidentsver kiezingen lopen uit op een ze nuwslopende race met mini male marges. Ruim twee dagen na de stembusgang is er nog al tijd geen winnaar, al maakt Joe Biden meer kans. Donald Trump strooit met verdachtmakingen. Democraat Biden staat vol gens diverse grote media nu op 264 kiesmannen en heeft nog één staat nodig voor de winst (270 kiesmannen). Trump (214) kan nog een tweede termijn vei ligstellen, maar dan moet hij meerdere staten veroveren. De Democraten gaan ervan uit dat Biden het Witte Huis ver overt: ,,Ook Trump weet dat, en zijn roekeloze acties tonen dat aan", zei een campagnemede werker. President Trump sloeg op Twitter wild om zich heen. De strijd wordt waarschijnlijk in de rechtszaal verder uitge vochten, nu de Republikeinen zaken aankondigen in diverse swing states om hertelling af te dwingen. P 7-9, ZEELAND 4 De verklaringen zijn nodig om bij voorbeeld Duitsland, Marokko en Italië binnen te komen. Reizigers dienen het document, waarop staat dat een persoon recent negatief is getest op het coronavirus, vóór het instappen of bij aankomst in het land van bestemming te laten zien. Het moet de landen helpen in de strijd tegen corona. Omdat de GGD geen reisverkla- ringen uitgeeft en alleen bij klach ten test, zijn consumenten aange wezen op commerciële partijen. Die nemen een PCR-tests af en zet ten bij een negatieve uitslag van de test zwart-op-wit dat iemand géén corona onder de leden heeft. Vaak kost dit pakket zo'n 150 euro. WhatsApp De frauduleuze aanbieders zijn ac tief op WhatsApp en Snapchat. Daar werken ze onder namen als Vliegtuig Arts, Digitale Dokter en Covidi950. Deze krant kocht voor bedragen tussen de 50 en 60 euro valse verklaringen bij oplichters. Geen van hen nam een test af. Dagje op stap met de boa Artsen van wie de naam op de ver valste documenten staan, reageren geschokt. Arts Prem Heera, die sa menwerkt met de Corona Testser vice, is één van hen. Hij stapt naar de politie. Dokter Albert Zwart van HetHuisartslab, eveneens slachtof fervan de fraude, is geschrokken en noemt het 'heel ernstig'. Maarten Cuppen, directeur van HetHuisartslab, is niet verrast dat het gebeurt. Sinds juni heeft zijn organisatie 150.000 reizigers getest. Hij weet dat diverse Nederlanders met vervalsingen op reis zijn ge gaan. „Als de vervoerder of het land van aankomst die verklaringen niet goed controleert, gaan de fraudeurs vrijuit." Inspectie Volgens Cuppen is het niet aan reisorganisaties om de controles op zich te nemen, maar doen de mees ten dit uit maatschappelijk belang wel. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd houdt naar eigen zeggen 'geen toezicht op de inhoud van reisverklaringen'. De Digitale Dokter reageert 'ver baasd' nadat hij via Snapchat ge confronteerd wordt met de valse verklaringen. ,,Sorry? Ik denk dat je iemand anders voor je hebt", is zijn reactie. Covidi950 biedt excuses aan en zegt het nooit meer te doen. ,,Het spijt me. Ik wilde mensen een handje helpen door het goedkoper te maken." De Vliegtuig Arts heeft niet gereageerd op vragen van deze krant. P10 vrijdag 6 november 2020 Nieuwsmedia ROTTERDAM/WASHINGTON Fraude met certificaat 'coronavrij' Oplichters verkopen vervalste verklaringen waarop staat dat iemand coronavrij is, zónder die persoon te hebben getest. Ze misbruiken namen van artsen en laboratoria. Die zijn geschokt en stappen naar de politie. Iffet Subasi Eric Oosterom Rotterdam ZEELAND2 FOTO'S GETTY IMAGES, EPA Rustig 10°C herfstweer pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1