ING zet mes in internationale activiteiten: duizend banen sneuvelen ECONOMIE 17 HOFLEVERANCIER CONCURRENTIE De bank zegt mede door de corona crisis in te moeten grijpen bij de activiteiten over de grens. ,,De pan- demie blijft overal een aanzienlijke impact hebben, met de tweede golf in Europa en de VS die consumen ten en bedrijven verder onder druk zet'', zei topman Steven van Rijs- wijk gisteren bij de presentatie van de derdekwartaalcijfers. De bank noteerde het derde kwartaal een nettowinst van 788 miljoen euro. Dat is een daling van 41 procent vergeleken met dezelfde periode een jaar geleden. Die daling is mede toe te schrijven aan teruglopende inkomsten, afschrijvingen en wederom extra voorzieningen voor probleem leningen. Om zich beter aan te passen aan de huidige omstandigheden in de markt zet ING nu het mes in zijn internationale zakenbank. Het financiële concern zegt zich meer te willen gaan richten op de belang rijkste klanten en trekt zich daarom terug uit Zuid-Amerika. Ook enkele kantoren in Azië gaan dicht. Door die ingreep heeft het bedrijf minder personeel nodig. Daarnaast kondigt de bank giste ren aan banen te schrappen bij consumentenactiviteiten in onder meer Spanje, Italië en Tsje chië. Dat laatste heeft te maken met het standaardiseren van bankpro ducten en het staken van een pres tigieus project dat verschillende it-systemen met elkaar moet verbinden. Zakenbank Vakbond FNV vreest dat er bij deze nieuwe reorganisatie bij ING zo'n tweehonderd tot driehonderd banen in Nederland verloren gaan. Van de duizend banen die het financiële concern wereldwijd tot eind 2021 schrapt hebben er name- lijk zo'n zeshonderd betrekking op de zakenbank. Het personeel van dat onderdeel zit voor het grootste deel in Amsterdam. De nieuwe ingreep komt niet geheel onverwacht, zegt CNV- bestuurder Ike Wiersinga. Volgens haar waren de rendementen bij de zakenbank al langere tijd wat min der. ,,Het lijkt dat ING de corona crisis op de medewerkers wil af wentelen'', voegt ze eraan toe. ING heeft onlangs laten weten dat het concern de salarissen van zijn per soneel voor de komende drie jaar wil bevriezen. In augustus kondigde ABN Amro ook al aan in te grijpen bij zijn za kenbank. De komende drie tot vier jaar verdwijnen 800 van de 2500 ba nen bij de grootzakelijke tak. OORSPRONG PEPERNOTEN vrijdag 6 november 2020 PC In 1880 begon Jan van Delft in Koog aan de Zaan Van Delft Biscuits. En wel in dezelfde straat waar Albert Heijn en Verkade hun eerste winkel openden. In 1958 ver huisde de bakkerij naar Har derwijk. Van Delft was een van de eerste bakkers met een lopendebandoven voor de productie van pepernoten. Daardoor is Van Delft de grootste pepernotenfabriek in Nederland (en ter wereld) ge worden en hofleverancier van Sinterklaas. Het was de vader van de huidige directeur Oscar de Lange die Van Delft Biscuits in 1989 kocht. De Lange junior runde de fabriek na het pensioen van zijn vader samen met zijn broer en staat sinds 2005 alleen aan het roer. Het bedrijf met een omzet van zo'n 90 miljoen maakt ook ontbijtcrackers, koekjes en gechocolateerde (hazel)noten. Dit jaar heeft Van Delft er een concurrent bijgekregen: Peppernuts Holland, met twaalf winkels in onder meer Groningen, Breda, Den Bosch, Rotterdam en Maastricht. Tien van de twaalf winkels worden uitgebaat door Miguel Groeneveld, een ex-franchise nemer van Van Delft. Groene- veld en Van Delft gingen met een conflict uit elkaar. Gevolg van een rechtszaak is dat Groeneveld de komende twee jaar zelf geen pepernotenwin- kels mag runnen in Amster dam. Dat gebeurt nu door een andere exploitant, die ook de naam Peppernuts voert. Groe- neveld wil meer winkels ope nen, maar Van Delft beraadt zich op verdere juridische stappen. Volgens directeur De Lange verwijst Peppernuts te veel naar een naam die zijn bedrijf al gebruikt. A Oscar de Lange, directeur Van Delft Biscuits. foto eric brinkhorst ING gaat zijn internationale acti viteiten afbouwen. De bank sluit kantoren in Azië en Zuid-Ame- rika. Door deze en andere reor ganisatieplannen worden dui zend banen geschrapt. Vak bonden vrezen dat er ook in Ne derland honderden banen ver dwijnen. Natasja de Groot Amsterdam Pepernoten zijn een Neder landse traditie die teruggaat tot de 16de eeuw. In die tijd kregen kinderen bij het sinter klaasfeest pepernoten die gemaakt zijn van deegresten van peper- en kruidkoek. Op schilderijen van Jan Steen zien we mensen pepernoten eten. Sinds de 18de eeuw is de pepernoot zoals wij die kennen in trek. Deze is van dezelfde soort kruiden gemaakt als spe culaas en ontstond toen zee lieden peper, nootmuskaat, ka neel, gember en kruidnagelen meenamen uit het Verre Oos ten. De pepernoot met de meeste kruiden en de bolle vorm is het meest populair en wordt 'kruidnoot' genoemd. In de volksmond gebruikt men echter vooral de verzamel naam 'pepernoot'. In de 19de eeuw staat de pepernoot voor het eerst vermeld in kookboe ken. Het strooien van peperno ten is een traditie die in deze eeuw ontstaat. In die jaren komt Sinterklaas ook voor het eerst bij mensen thuis. Het strooien van de pepernoten zou symbool staan voor vruchtbaarheid. Voor Sint Ni- colaas zijn kinderen het mooi ste bewijs van vruchtbaarheid. FNV vreest dat er twee honderd tot driehonderd banen in Nederland verdwijnen bij ING.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17