Tip over dader Wenen niet opgepakt EUWS 11 Beroving bij date via app Oplichters maken op slinkse wijze misbruik van het gebrek aan toezicht op de non-Covid-19-verklaringen. „Wilt u geen 150 euro betalen? Komt goed.'' Schutter Kujtim Fejzulai (20) was eerder veroordeeld, omdat hij had geprobeerd zich aan te sluiten bij Islamitische Staat (IS) in Syrië. In december 2019 werd hij vervroegd vrijgelaten na goed gedrag en het volgen van een de- radicaliseringsprogramma. Inmiddels is duidelijk dat Fejzulai de boel in de maling nam. Hij probeerde in juli vorig jaar in buurland Slowakije al ma gazijnen te kopen voor een AK- 47 (kalasjnikov). Herbert Kickl, voormalig mi nister van Binnenlandse Zaken en woordvoerder van de popu listische DPÖ was gisterochtend tijdens een speciale zitting in het Oostenrijkse parlement woe dend over hoe slordig er is om gegaan met Slowaakse informa tie over Fejzulai's munitiereis. ,,Deze aanslag had voorkomen kunnen worden'', aldus Kickl. Verschillende politieke par tijen uitten harde kritiek over het miskleunen door instanties, waaronder de reclassering. Nie mand doorzag het gedrag van Fejzulai. Die werd plots wereld nieuws toen hij vorige week in Wenen vier mensen dood schoot en twintig anderen ver wondde voordat de politie hem kon uitschakelen. Minister van Binnenlandse Zaken Karl Nehammer erkende gisteren dat de veiligheidsdienst was getipt door collega's uit Slo wakije. ,,Er ging blijkbaar iets mis met de communicatie in de volgende stappen.'' De minister heeft een onderzoekscommissie in het leven geroepen om te kij ken waar en waarom het mis ging. Vicekanselier Werner Ko- gler zei dat het tijd was voor een drastische reorganisatie van de inlichtingendienst BVT. UTRECHT De politie in Utrecht heeft zes mensen aangehouden, omdat ze slachtoffers hebben be dreigd, afgeperst of be roofd tijdens een afspraak via een datingapp. De laat ste tijd komen vaker mel dingen en aangiftes bin nen van dat soort inciden ten. De politie waarschuwt gebruikers van apps. Rotterdam Binnen tien minuten is het gere geld. Een aanbieder die zich Vlieg tuig Arts noemt, laat via Whats- App weten dat-ie razendsnel kan leveren. Hij hoeft slechts wat per soonsgegevens en de vluchtdatum te weten, daarna kan hij aan de slag. Over testen rept-ie met geen woord. Een uur later, minder snel dan beloofd, levert Vliegtuig Arts een pdf-bestand waarin zwart-op-wit staat dat Zainab Azzabi, de ge bruikte schuilnaam, een dag eer der negatiefis getest op het coro navirus. Het oogt koosjer: boven staat het logo van Corona Testser vice, onderaan de handtekening van arts Prem Heera. De betaling verloopt via 'een tikkietje'. Covidi950 handelt via Snapchat. Daar 'adverteert' hij als volgt: 'Wil jij geen 150 euro betalen voor de officiële coronatest? Maak je geen zorgen. Bij Covid1950 kunnen wij u een formulier geven waarbij u negatief getest bent.' De reacties van de klanten zijn lovend. 'Ik wil mijn redder in nood bedanken', reageert iemand op Snapchat. 'Mijn mama is goed aangekomen.' De verklaringen zijn door bui tenlandse overheden ingesteld om te voorkomen dat reizigers het vi- rus meenemen. De GGD's hebben het te druk om zulke verklaringen op te stellen, dus verwijzen ze door naar commerciële partijen. Die zetten bij een negatieve test de uitslag zwart-op-wit, inclusief handtekening en BIG-nummer van een toezichthoudende medi cus. Vaak krijgen reizigers een di gitaal exemplaar in pdf-formaat. Geen enkele Nederlandse auto riteit lijkt zich om de authentici teit van de documenten te bekom meren. Dat viel Arjan van Emme rik, directeur van Corona Testser vice, al eens op. ,,Je neemt best een verantwoordelijkheid door die certificaten te verstrekken, terwijl de waarde vrijblijvend is. Veel kin deren zijn tegenwoordig erg han dig met computers.'' Wel kreeg Van Emmerik al vra gen van de douane en vliegtuig maatschappijen over de werkwijze bij het testen. ,,Dat hebben we tel kens netjes toegelicht. Dan kom je vervolgens op een lijst met seri euze bedrijven te staan en is het goed. Luchtvaartschappijen doen dit op eigen initiatief: een landelijk keurmerk bestaat niet.'' Dat toezicht vanuit de overheid ontbreekt, kan Van Emmerik ver klaren. ,,Het zijn stormachtige ontwikkelingen geweest. Vanuit het niets stelden andere overhe den de eis dat je hun land alléén binnen kan komen met een ver- klaring.'' Zijn bedrijf werkt aan een database, zodat bijvoorbeeld de douane verklaringen continu kan verifiëren. De verspreiding van valse ge zondheidsverklaringen kan ver strekkende gevolgen hebben, zegt strafrechtadvocaat Sander Janssen. ,,Dit is valsheid in geschrifte, een serieus misdrijf waar je een gevan genisstraf voor kunt krijgen.'' Niet alleen voor de verkopers, Dat malafide partijen valse verklaringen uitgeven is zeer verwerpelijk óók kopers zijn strafbaar. ,,Het is een vorm van oplichting, omdat een vliegtuigmaatschappij je een dienst verleent - jou vervoeren - op basis van een vals document.'' Mocht een reiziger het coronavi rus onder de leden hebben, dreigt een zwaardere straf. ,,Als je ie mand besmet en deze persoon wordt ernstig ziek, kan dat gezien worden als het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Vergelijk het met een hiv-patiënt die seks heeft met een ander. En als ie mand komt te overlijden, kan het zelfs richting poging doodslag gaan. Vergezocht, maar het tón." Verkopers verleiden reizigers met stuntprijzen, ziet Najat Had- douch van Testvoorelkaar.nl. ,,We krijgen vaak van klanten te horen dat we te duur zijn en dat het el ders voor 40 of 50 euro kan. We begrijpen dat het ook veel geld is voor mensen. Vaak is de test duur der dan het vliegticket.'' Reisorganisatie TUI zegt 'enkele passagiers' de toegang tot het vliegtuig te hebben geweigerd. De reisorganisatie heeft een 'zorgvul dig controleproces' bij de check-in op Schiphol voor de non-Covid- 19-verklaringen van passagiers. De verklaringen worden op basis van een unieke code op echtheid ge controleerd. ,,Dat er malafide par tijen zijn die tegen betaling valse verklaringen uitgeven aan niet ge teste personen is zeer verwerpelijk en kwalijk te noemen." Overigens uit het RIVM al lan ger kritiek op de reisverklaringen. Het vindt het zinloos dat mensen getest worden zonder dat ze klach ten hebben, omdat het virus dan nog niet te detecteren valt. De ver dachte praktijken noemt het RIVM 'onwenselijk'. Corona lab .eu vrijdag 6 november 2020 GO In de nasleep van de terreur aanslag vorige week door een bij de politie bekende islamiti sche extremist is een reorga nisatie aangekondigd bij de Oostenrijkse inlichtingen dienst. De dienst zou waar schuwingen over de dader onvoldoende serieus hebben genomen. Bob van Huët Rotterdam/Wenen Voor slechts een paar tientjes 'officieel' coronavrij Eric Oosterom Iffet Subasi - Reisorganisatie TUI Verantwoording: Dit verhaal is tot stand gekomen door gefin geerde identiteiten aan te nemen waarmee valse reisdocumenten zijn gekocht bij drie aanbieders. In totaal zijn zes reisdocumenten ver kregen per mail tegen een betaling tussen de 50 en 60 euro. Daarbij vroegen aanbieders naar naam, achternaam, paspoort- of BSN nummer en datum van de vlucht. SAflS-Cov-j "gnosrics (COVID-19) CORONA-W pcrd»*®ösaB;S'' HCOViOlSl ""BK De valse verklaringen zien er officieel uit. foto koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11