In Geersdijk komt nieuwe stal voor zesduizend varkens Restaurant Sas1 sluit de deuren 6 Pleidooi VVD Yerseke MIJN DORP, MIJN STAD Reimerswaal zou volgens haar de herontwikkeling van deze locatie mee moeten nemen in onderhan delingen met de provincie. Die heeft de gemeente onlangs ver zocht bewoners van de Zanddijk voorrang te geven bij de uitgifte van de laatste bouwkavels in woonwijk Steehof. Voor de verbreding van de dijk, waar Provinciale Staten morgen naar verwachting een eerste besluit over nemen, moeten vijf huizen wijken. Twee bewoners willen vol gens de provincie hun huis verko- Ga rap aan de slag met het ontwikkelen van nieuwe kavels pen, mits ze garantie hebben op een bouwkavel in Steehof. Reimerswaal is gevraagd de twee betrokkenen te helpen en hen de eerste keuze te gunnen voordat straks de kavels van de derde fase worden verloot. Spelletjes? Andries Jumelet van de Christen Unie is faliekant tegen zo'n voor keursbehandeling. Hij betichtte dinsdag de provincie en de ge meente van 'spelletjes' en 'achter kamertjespolitiek' om de verbre ding van de dijk maar door te druk ken. Wethouder Maarten Both wierp die beschuldigingen verre van zich. ,,We zouden geen knip voor de neus waard zijn als we niet zouden opkomen voor burgers die gedupeerd worden. Nu we de kans hebben, moeten we dat doen." Veel partijen grepen het debat aan om te pleiten voor meer bouw grond in Yerseke. ,,Ga rap aan de slag met het ontwikkelen van nieuwe kavels", riep Olaf Buteijn (CDA) het college op. Ida Sinke (VVD) vindt dat de gemeente het ijzer moet smeden nu het heet is. Sinds Prins Dingemanse eerder dit jaar fuseerde met Roem van Yer- seke is de conservenfabriek aan de Grintweg gesloten. Ook de loodsen aan de overkant van de weg worden niet meer gebruikt. Beide locaties, samen ruim 3 hectare groot, staan te koop. Koehandel Wethouder Both erkende dat de behoefte aan bouwkavels groot is in Yerseke. Hij beloofde de suggesties van VVD en CDA mee te nemen, maar is niet van plan om 'koehan del' te bedrijven door het Zanddijk dossier te koppelen aan de eventu ele ontwikkeling van een nieuwe wijk. ,,We hebben geen extra deals met de provincie nodig om onze plannen uit de woonvisie voor de komende tien jaar uit te voeren." Both ging inhoudelijk niet in op potentiële bouwlocaties in Yerseke. Door de ligging tussen de Ooster- schelde en natuurgebied Yerseke Moer zijn de uitbreidingsmogelijk heden rond het dorp beperkt. Het bedrijventerrein aan de Grintweg is geen onlogische optie. Al in de ge meentelijke structuurvisie uit 2012 wordt het gebied aangemerkt om getransformeerd te worden tot 'woon-/werk-/voorzieningenzone'. De bouw van de stal heeft al een aardige voorgeschiedenis. In 2013 is in het bestemmingsplan vastge legd dat op deze locatie intensieve veehouderij mogelijk is. Vervol gens is in 2019 vergunning ver leend om hier een stal te bouwen voor 5958 varkens. Deze vergun ning is in 2019 verleend aan toen malig eigenaar Peter Merks. Hij heeft de locatie en de vergunning vervolgens doorverkocht aan de fa milie Jansen uit Hulsel. En deze Brabantse familie gaat nu wel bou wen. De stal wordt ten opzichte van de vergunning in 2019 wat groter wat oppervlak betreft en wordt voorzien van de nieuwste technische snufjes. Het aantal die- ren blijft maximaal 5958 varkens. ,,Wij willen een kwaliteits- sprong maken", zegt Teun Jansen, zoon van de eigenaar. ,,We willen zo weinig mogelijk emissie. Dat is beter voor de dieren, dat is beter voor de mensen die er werken en dat is beter voor de omgeving." Zo krijgen de dieren krijgen wat meer ruimte dan in het oorspronkelijke D66'er Lelkens wijst op uitbraken van ziekten zoals Q-koorts en Covid plan. Ook de luchtkwaliteit in de stallen wordt veel beter omdat de poep en urine niet - zoals gebrui kelijk - wordt opgeslagen in kelders onder de dierenverblijven, maar dagelijks wordt weggehaald en op geslagen in afgedekte opslagruim ten. En door urine en poep ge scheiden van elkaar op te slaan kan geen ammoniak ontstaan. Hier- door is de lucht in de stallen beter voor de varkens, voor de mensen die er werken en er komt ook min der stank naar buiten. Bovendien krijgen de stallen nog een lucht- wasinstallatie. De familie Jansen wil met al deze maatregelen voor komen dat er overlast ontstaat. ,,Wij zitten hier in Brabant 200 meter van het dorp en nemen onze verantwoordelijkheid zodat de in woners geen last van ons hebben." Tegenstander Op Noord-Beveland toonde vooral D66 zich tegenstander van de komst van de varkens naar Geers- dijk. De partij startte een petitie die meer dan 500 handtekeningen heeft opgeleverd. Raadslid Charles Lelkens vindt het jammer dat de vergunning toch is verleend. ,,Ik ben beducht voor grote aantallen vee op kleine oppervlakten", zegt Lelkens. Hij wijst op uitbraken van ziekten zoals Q-koorts en Covid. Hij snapt dat juridisch gezien de gemeente wel een vergunning ver leend, maar had liever gezien dat de vestiging tegen was gehouden. Van Aaken en zijn partner Truus Colsters openden restaurant Sas1 acht jaar geleden. Het ligt op een mooi plekje aan het Kanaal Goes- Goese Sas, tegenover de jachtha ven. ,,Het begin was best moeilijk, maar daarna hebben we heel goede jaren gehad", zegt Van Aa- ken. ,,Zelfs dit jaar is ondanks het coronavirus nog prima geweest. In die zin is het best jammer dat we moeten stoppen.'' Het monumentale pand is te koop gezet. Behalve voor horeca is het volgens de eigenaar ook prima geschikt om enkel als woonhuis te gebruiken. De res tauranthouders zijn er destijds gaan wonen met hun twee doch ters. Het pand is ooit gebouwd als woning annex kantoor voor de toenmalige Oost-Bevelandpolder (nu het waterschap). De huidige eigenaren hebben een restau rantgedeelte aangebouwd en een terras aangelegd. Wie graag iets eet of drinkt aan het Goese Sas hoeft niet te treu ren. Even verderop zit nog wel al tijd Het Loze Vissertje. Dat is de afgelopen paar jaar een aantal keer van uitbater gewisseld. Scepter De bekende uitspanning werd in het verleden lange tijd gerund door Hetty Busman en Nico Sprenkels. Een nieuwe eigenaar doopte het in 2018 om tot De Zeeuwse Kornuit, maar stopte na ongeveer een jaar alweer. Nadat twee zussen er afgelopen zomer tijdelijk een pop-up-restaurant runden, zwaaien de vrienden Rik Dekker en Djesse de Bruijn er nu de scepter. De zaak aan het Goese Sas heet gewoon weer Het Loze Vissertje. v.d. Biltplein, 08.00 12.00 uur: Week markt; Binnenuit, Schouwersweg 7, 09.30-17.30 uur: Schilderijenexpositie Gerhard van Rhoer; 't Kunstuus, 13.00 18.00 uur: Expositie 'Hröös op Borsele' donderdag 5 november 2020 'Bouw wijk op plek aan Grintweg' Stallen aan de Stekeldijk in Geersdijk. foto boaz timmermans Bouw huizen op de plek van de leegstaande panden van Prins Dingemanse aan de Grintweg in Yerseke. Daarvoor pleit VVD- raadslid Ida Sinke. Joeri Wisse Yerseke - Olaf Buteijn, CDA) Aan de Stekeldijk in Geersdijk wordt een hypermoderne var kensstal gebouwd. De ge meente Noord-Beveland heeft hiervoor vergunning verleend. De nieuwe stal biedt plaats aan bijna zesduizend vleesvarkens. Melita Lanting Geersdijk Restaurant Sas1 aan het Goese Sas bij Wilhelminadorp gaat niet meer open, ook niet als de verplichte sluiting van de ho reca straks voorbij is. ,,Dat heeft in ons geval overigens niets met corona te maken'', zegt eigenaar Ton van Aaken. ,,We stoppen om gezondheids redenen.'' Rob Paardekam Wilhelminadorp COLIJNSPLAAT GalleryMaritime, 12.00-17.00 uur: Ex posities Rein de Vries, Ludo van Well en nooit eerder ge publiceerde werken van Robbert Das; GOES Stadskantoor, 08.30-17.00 uur: Ex positie over het jaar 1970 in Goes; Boek handel De Koperen Tuin, 09.00-17.30 uur: Week van het Zeeuwse boek; Pan- nakooi Goes-West, 14.00-15.30 uur: Sport& Spel activitei ten voor kinderen van 6-12 jaar; Jeugdcen trum Goes-Noord, 14.00-16.00 uur: Cre atieve activiteiten 8 12 jaar; Grasveld Bergweg, 15.15-16.45 uur: Sport&Spel en Creatieve activiteiten 6-12 jaar 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 10.00-12.00 uur: Sporten HEINKENSZAND KAPELLE Hal Ge meentehuis, 09.00 12.00 uur: Expositie 'Kroniek van Zuid-Be veland' KRABBENDIJKE Atelier Zeeklei, 09.30-12.00 uur: Ac tiviteit 'Kaartjes maken'; 13.00-16.00 uur: Kleuren voor vol wassenen en stenen schilderen voor kin deren Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check vooraf bij de organisatoren of de activiteit doorgaat en of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51