Tweede ronde: Gratis massages voor zorg- en supermarktpersoneel POWER TO THE MODELS Stedelijk Museum BREDA 7 WEINIG HULP VOOR OUDERE JEUGD KARIN VAN KOPPEN COACHT ,,Er is individuele hulp voor kinderen tot 18 jaar en voor volwassenen, maar niets voor de leeftijdsgroep van Nina. Dus de juiste hulp vinden in Zeeland is heel lastig", zegt Karin Bal uit Burgh- Haamstede, de moeder van de 19-jarige Nina. Karin van Koppen uit Zonnemaire is in dat gat gesprongen. T/M 29 NOVEMBER Nina is al heel jong haar vertrouwen in men sen kwijtgeraakt. Ze werd gepest en vrien dinnetjes lieten haar ineens vallen. Uiteindelijk kwam ze in zo'n diep dal terecht dat ze worstelt met een eetstoornis en haar opleiding tot pedagogisch medewerker halverwege het eer ste jaar afbrak. De moeder van Nina zegt dat ze veel heeft gezocht naar begeleiding die bij haar doch ter paste. ,,Ik ben zoveel aan het zoeken geweest naar iets voor haar leeftijd, maar er is gewoon weinig. Het is óf voor verstandelijk gehan dicapten óf voor ouderen. In een groep jongere kinderen voelde Nina zich niet fijn." Karin van Koppen leerde Nina kennen toen ze net bezig was met het afronden van level 3 van de op leiding equine assisted coach bij Educatief Centrum Keulseweg. Daarmee is ze letterlijk een stapje verder dan een 'gewone' coach met paarden. Ze heeft zich nu extra be kwaamd op het psycho-sociale vlak. En met dit diploma op zak kunnen cliënten haar sessies ook laten vergoeden door zorgverzeke raars of bij haar terecht als ze een Wmo-indicatie (Wet maat schappelijke ondersteuning) heb ben of een pgb (persoons gebon den budget). Nina vertelde haar verhaal aan Van Koppen en van het een kwam Ik weet nu dat ik moet kiezen voor dingen die ik leuk vind in plaats van dingen die me energie kosten het ander. Van Koppen: ,Ik dacht: ik moet me er hard voor maken dat ze op deze leeftijd niet tussen wal en schip vallen. Er is hulp tot 17 jaar en dan is het klaar. Ik heb zelf ook twee zoons in die leeftijd en liep daar ook tegenaan." Bal: ,,Met Karin heeft ze een klik en bij haar leert ze ook inzien dat ze goed is in de omgang met paarden. Ze heeft een heel laag zelfbeeld en nu ziet ze dat ze ook dingen goed kan." Nina mist zelfvertrouwen en dat is iets wat Van Koppen veel ziet bij Nina's leeftijdsgenoten. Iets met paarden doen, was wat Nina aansprak. „Paarden geven rust en hebben geen oordeel. Ze reageren ook goed op hoe ik me die dag voel. Als ik heel veel aan het piekeren ben, komt het ene paard bij me staan en het andere loopt weg. Dat is voor mij een heel duidelijk signaal: je moet die eet stoornis laten gaan!" Dat is makke lijker gezegd dan gedaan, maar Nina merkt dat ze zich ontwikkelt. ,,Ik vond grenzen aangeven lastig. Ik weet nu dat ik moet kiezen voor dingen die ik leuk vind in plaats van dingen die me energie kos ten." Naast de coachsessies bij Van Koppen heeft Nina nog andere be handelaars, onder andere bij Emergis. Van Koppen overlegt ook met hen om de behandelingen op elkaar af te stemmen. App-contact Nina heeft buiten de coachsessies om vaak app-contact met Van Koppen. ,,Daardoor weet Karin van tevoren hoe ik in mijn vel zit. Maandag was ik bijvoorbeeld erg druk in mijn hoofd. Toen moest ik mijn handen op een paard leggen, mijn ogen sluiten en letten op mijn ademhaling. Toen pas kon ik ontspannen." Tijdens de eerste corona-uitbraak begon Van der Meij met zijn gratis massages. ,,Ik heb er in mei en juni toen zo'n achttien mensen mee ge holpen." Nu we in de tweede golf zitten, biedt hij zijn diensten weer aan. Wel alleen voor zorg- en su- permarktpersoneel. ,,Want er komt veel op die mensen af. Ook in de supermarkt krijgen de mede werkers het voor hun kiezen met als gevolg spanning t- en stress." Van der Meij heeft een massagepraktijk aan huis in de Slot- straat in Dreischor, maar hij komt zo nodig ook op locatie. „Als ze een ruimte hebben in een verzorgings tehuis of een ziekenhuis, dan kan dat. Ik kom voor drie a vier men sen, voor eentje ga ik niet rijden." Van beroep is hij bouwkundig adviseur. Masseren noemt hij zijn hobby. ,,Ik heb vijf massageoplei dingen afgerond: twee ontspan ningsmassages, Balinese massage, sportmassage benen en gezichts- en hoofdhuidmassage." De behandelingen vallen vol gens de masseur in de smaak. ,,Er is nog nooit iemand geweest die niet terugkwam voor een tweede keer." Want dat mag gewoon van Van der Meij. ,,Als je maar in de zorg of in de supermarkt werkt." Een mede werker uit die sectoren een mas sage cadeau doen kan ook, zegt Van der Meij. Ze krijgen dan een tegoedbon. Wie een massage wil, kan een afspraak maken. „Liefst via de app." Dat kan via 06-53327370. CURATED BY JAN HOEK I* BredaPhoto donderdag 5 november 2020 SD Nina (19) viel bijna tussen wal en schip Valeska Nastaly Ellemeet - Nina Bal ,,Ik vind het leuk, de mensen vinden het fijn en wat kost het nou? Een half flesje massage olie?" Frans van der Meij haalt zijn schouders op. Hij is voor de tweede keer dit jaar begonnen met gratis massages voor zorg- en supermarktmede werkers. „Ik gun mensen die ontspanning." Valeska Nastaly Dreischor STEDELIJKMUSEUMBREDA.NL Psycho-sociaal therapeut Karin van Koppen (rechts) begeleidt cliënte Nina Bal met behulp van paarden. Hier is ze aan het werk met Boy, terwijl de Friese paarden Eabele en Murk elkaar een knuffel geven. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50