Blok naar Suriname voor feestdag Weinig kans op boetes bij overtreding groepsgebod NIEUWS 3 CORONA VAKANTIE Reizen naar het buitenland is afgeraden tot half januari, maar naar Curagao mogen we zonder restricties. Honderden reislustigen kiezen nu voor het eiland in de Cariben, zien ook de touroperators. Margot en André Ramesdonk (56 en 51 jaar) hadden net drie weken vakantie achter de rug op Cura sao toen ze vanaf hun vakantie bestemming premier Mark Rutte dinsdagavond onheilspellende woorden hoorden uitspreken. De coronamaatregelen worden voor lopig veel strenger. In hun woon plaats en 'brandhaard' Hoofddorp dreigt het nog erger te worden dan in de rest van het land. Nu hun eigen yogastudio ook twee weken dicht moet blijven, was de keuze snel gemaakt. Don derdag zouden ze eigenlijk terug vliegen naar Nederland. ,,Maar die tickets hebben we snel omge- boekt'', zegt Margot Ramesdonk. ,,In Nederland hebben we op dit moment helemaal niets te zoe ken. Daar is alleen maar angst en stress. Hier is het supergeweldig.'' Half oktober was de opluchting al groot toen ze in het vliegtuig stapten en afreisden naar hun ei gen vakantiehuisje op het Seru Coral Resort in Willemstad. ,,Alle leuke dingen vielen toen al weg. Uit eten gaan kon niet meer. Sporten niet. Ons wereldje werd zo wel heel klein. Het gaf een enorm benauwd en opgesloten gevoel. Dat heb je hier absoluut niet. We leven de hele dag buiten met een strakblauwe lucht, ko men alleen binnen om te slapen en hebben het grootste zwembad van het hele eiland voor onze deur. Uit eten kan hier nog steeds op veilige afstand als je netjes je handen ontsmet en je gegevens achterlaat. Hier is totaal geen stress. En geen drukte, want de cruiseschepen mogen niet aan meren. De helft van de strand- bedden zijn weggehaald op be kende stranden zoals Jan Thiel en ze staan twee meter uit elkaar. Wat wil je nog meer?'' Die drang naar mooi weer, rust In Nederland hebben we op dit moment helemaal niets te zoeken. Alleen maar angst en stress en vrijheid hebben meer Neder landers. Hoewel Mark Rutte een negatief reisadvies afkondigde voor alle buitenlandse reizen, maakte hij voor de eilanden in het Caribisch gebied een uitzon dering omdat zij ook onderdeel zijn van het koninkrijk. Dat was afgelopen voorjaar ook al zo, al leen toen waren er veel besmet tingen op het eiland en gold er code oranje. Nu is die situatie on der controle en is code geel van kracht. Daarmee zijn Curasao - en Bonaire - voor Nederlanders de enige nog bereikbare vakantiepa radijzen. En de animo is groot. Corendon zag volgens woord voerder Simone van den Berk al leen gisteren enkele honderden boekingen binnenstromen. Ook bij touroperator TUI hebben sinds de persconferentie al tien tallen mensen een reis geboekt naar Curasao. Om in te spelen op die vraag, kijkt Corendon of het aanbod van hotelkamers en vlieg- tuigstoelen snel kan worden uit gebreid. Daarnaast zijn de reis organisaties blij dat ze Bonaire als nieuwe bestemming kunnen toe voegen aan hun lijstje, dat net van oranje naar geel is gegaan. Van den Berk: ,,Ook dat is een aan trekkelijke zonbestemming.'' Voor de touroperators zal het een druppel op de gloeiende plaat zijn, nu het advies van het kabi net is om toch vooral in Neder land te blijven. Tot grote aantal len annuleringen zal het niet lei den, verwachten zij, want er werd al niet bijzonder veel ge boekt. ,,De mensen die in deze periode een vakantie boeken, doen dat last minute en heel wel overwogen, ze willen graag op vakantie, binnen de ruimte van de huidige reisadviezen'', re ageert Petra Kok van TUI. Margot en André snappen de vakantiekoorts helemaal. Zelf hebben ze ook geen moment ge twijfeld om op Curasao te blijven. Schuldig voelen ze zich ook niet nu het advies is om vooral thuis te blijven. ,,Wij hebben hier toch ons eigen vakantiehuisje? Maar los daarvan: wat kan ons hier nu overkomen? Corona is ook hier niet helemaal weg, maar we hou den ons netjes aan de maatrege len die hier gelden.'' Wie tijdens het wandelen bekenden tegenkomt en even blijft staan om een praatje te maken, zal niet zo snel een boete van 95 euro krijgen, zegt voor zitter Jan Struijs van de Nederlandse Politiebond. ,,lk heb daar vandaag met veel politieagenten over gesproken. De lijn is: eerst waarschuwen. 'Jongens, let op, jullie staan hier met z'n vieren'. Tenzij mensen provocerend bij elkaar gaan staan en hun middelvinger op steken. Asociaal gedrag wordt hard aangepakt. Net als illegale feesten. Dat moet echt afgelopen zijn. Zulk gedrag levert in deze gezondheidscrisis vei ligheidsrisico's op.'' Volgens de handhavers is het een onmogelijke opgave om de nieuwe re gels te controleren. ,,We zijn met maar een paar man op 17 miljoen Nederlan ders", zegt Richard Gerrits van de vak bond BOA ACP. „Daarbij kampen ook wij met veel zieken en hebben we col lega's die in quarantaine zitten.'' ,,De groepsgrootte van vier was al niet te handhaven, laat staan die van twee. Daar hebben wij absoluut de capaciteit niet voor'', vult Ruud Kuin van de Nederlandse BOA Bond aan. ,,We snappen de bedoeling van de maatregel, maar vinden hem niet zo zinvol. Een groep van tien die willens en wetens bij elkaar staat, dat is een ander verhaal. Maar als drie of vier mensen samenscholen, zullen we terughoudend zijn met handhaving.'' De boa's vrezen dat de nieuwe coro- naregels tot meer onbegrip en agressie richting handhavers leiden. De Neder landse BOA Bond grijpt de gelegen heid aan om er nog maar eens voor te pleiten dat boa's met een wapenstok worden uitgerust. ,,Wij moeten onbe schermd met z'n tweeën af op een groep jongeren die het alcoholverbod overtreedt. Dat is onverantwoord'', zegt Kuin. Vakbond BOA ACP pleit voor ho gere boetes. ,,Jongeren hebben nor maal ook best 100 euro over voor een concert of feestje. Een boete van 95 euro schrikt ze niet af. Misschien dat ze het wel nalaten om een illegaal feest te bezoeken als dat 1000 euro boete en een strafblad oplevert.'' PARAMARIBO Minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken woont op 25 november in Suri name de viering van Onafhanke lijkheidsdag bij. Het is dan 45 jaar geleden dat Suriname een zelf standig land werd in plaats van een kolonie van Nederland. Blok is de eerste Nederlandse minister die de nieuwe regering onder leiding van president Chan Santokhi bezoekt. In de afgelopen tien jaar toen ex-legerleider Desi Bouterse president was van Suri name, stond de relatie tussen Ne derland en Suriname op een zeer laag pitje. Van een bezoek van Ne derlandse bewindslieden kon toen geen sprake zijn. Het nieuws van de komst van Blok werd gister avond bekendgemaakt door top ambtenaar Thijs van der Plas die deze week in Suriname is. Hij is met acht collega-ambtenaren naar Suriname gekomen om de samen werking tussen Nederland en Su riname weer vorm te geven. Op verdeeldheid bouw je geen land, de toekomst maken we met elkaar. Alleen samen komen we vooruit. Amerika heeft gekozen. Nu is het aan ons. Ga naarwordlid.d66.nl donderdag 5 november 2020 GO Tropische parel Curagao alternatief voor buitenland Raymond Boere Natasja de Groot Willemstad -Je - ,'r- •- S r - 'S&ifojE' -1*. JCr»" K - L w|i 1 v -T V t-T^vv k*E JÖ André en Margot Ramesdonk blijven twee weken langer op Cura9ao. privéfoto - Margot Ramesdonk De kans dat iemand op de bon ge slingerd wordt als die op straat met drie of vier volwassenen staat te kletsen, lijkt niet bijster groot. De politie en boa's gaan de nieuwe coronamaatregel slechts 'terug houdend handhaven'. „Tenzij sprake is van asociaal gedrag.'' Annemieke van Dongen Utrecht Word lid vanaf 1 per maand:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3