Zeeuwse Amerikanen tussen hoop en vrees - II II Brutale roof haalt hart uit 10 ZEELAND Voor niemand is er nog reden tot juichen. Vol spanning wachten de in Zeeland woonachtige Amerikanen Sara de Haan, Shane Mann en Katherine To-Hauser op de definitieve uitslag van de presidentsverkiezingen. Ze hopen en ze vrezen. ,,Het is een dubbeltje op zijn kant." De leegte is zichtbaar op de plek ken waar dieven medio oktober voor tonnen aan Duitse topstukken stalen. Maar vooral voelbaar bij ei genaar Jan de Jonge, die met zijn vrouw bij het museum woont. ,,Janneke is nog angstig, barst soms in snikken uit", vertelt de oud-on derwijzer. ,,Zelf heb ik ook tranen weggepinkt, zeker inwendig." Het stel werd bedolven onder bloemen, kaartjes en telefoontjes. ,,Het leek wel een sterfgeval", zegt De Jonge. ,,Zo erg is het niet, maar toch, mijn levenswerk is kapot. De zeldzaamste, onvervangbare stuk ken die in de loop der jaren veel waard zijn geworden, zie ik nooit meer terug, vrees ik." De brutale inbraak haalde zelfs de internationale media. „Vorige week belde er nog een Canadees tv-station, uit Toronto. Voor een interview in mijn beste Engels. Dat is net zo goed als mijn Nederlands", verwijst hij naar zijn Zeeuwse tongval. De Jonge groeide op in 's-Heer Abtskerke. ,,Als kleuter verzamelde ik al oorlogsspullen, zeer tegen de zin van mijn vader. Die was als timmerman geruïneerd door de oorlog. Amper materiaal en werk, veel angst. De Duitsers schoten de voorgevel uit ons huis en namen zijn werkplaats in beslag." Toch werd De Jonge in 1963 bij de oprichting lid van de Documenta- tiegroep '40-'45. ,,Een club van ver zamelaars. Zo rolde ik in dat we reldje", vertelt hij. ,,Op ruilbeurzen wisselde ik bijvoorbeeld een tas die ik dubbel had voor een bijpassende riem." Ruilen werd later handelen. Duitse camouflagejas ,,Zo kocht ik ooit een Duitse ca mouflagejas uit 1940 van de strijd bij Moerdijk voor 450 gulden. Dat was verrekte veel. Mijn vrouw was boos dat we die week de kinderen niet goed te eten konden geven. Nu staat zo'n jas in een veilingcatalo gus voor 8000 a 10.000 euro. Maar die is gestolen en zo'n zeldzaam heid vind ik nooit meer in de paar Ik denk dat ik in staat zou zijn hen te vergeven als ze alles terugbrengen, maar dat zal wel niet - Jan de Jonge Shane Mann. ben voor Trump, maar ik begrijp niet waarom hij probeert om gel dige poststemmen tegen te hou den. Als ze op tijd zijn afgestem peld, moeten ze gewoon meetel len, al duurt het misschien nog dagen voor ze binnenkomen." Mann is blij met de hoge op komst. In het verleden gaf die de verkozen president een stevig mandaat, maar nu betwijfelt hij dat. ,,Het land is verdeeld en wie er ook wint, zo blijft dat. De nieuwe president heeft bijna de helft van de bevolking tegen zich. We moeten ook letten op de Se naat en het Huis van Afgevaardig den. Welke partij krijgt daar de meerderheid? Dat is bepalend voor wat de nieuwe president voor elkaar krijgt. Politiek gezien ben ik blij als het Trump wordt. Dan wordt een aantal goede be slissingen van hem niet terugge draaid. Maar vanwege de ver deeldheid maken deze verkiezin gen me niet blij." Dat wordt nog een week nagelbijten, ben ik bang Mocht Donald Trump uit het Witte Huis worden gestemd, zo als Katherine To-Hauser graag wil, dan is het niet dankzij haar stem. Die heeft de stu dente van het University College Roosevelt na melijk opgestuurd naar Texas en daar heeft Trump gewonnen. „Heel teleurstellend", zegt ze, „al had ik daar wel rekening mee gehouden. Trump doet het beter dan verwacht." Ze heeft slecht geslapen en was gisteren vroeg wakker. „Ik weet niet wat ik van de si tuatie moet vinden. Of ik er vertrouwen in heb? Ik kan alleen maar zeggen dat ik hoop dat Bi- den wint. Ik denk niet dat we dat snel te weten komen. Er zijn sta ten die nog stemmen accepteren die via de post binnenkomen. Het tellen gaat dus nog wel een paar dagen duren. Misschien moeten we wel een week wachten op de definitieve uitslag. Dat wordt nog een week nagelbijten, ben ik bang." Tot vijf uur gisterochtend was ze er gerust op, maar nu is Sara de Haan bang dat het '2016 all over again' wordt. ,,Destijds hielp ik als vrijwilliger met het tellen van de stemmen. Op ons stembureau telden we er meer dan 500 voor Hillary en ongeveer 100 voor Trump. 'Wow', dacht ik, 'Texas wordt blauw.' Een half uur later kwam het bericht dat Trump Texas had gewonnen." Inmiddels woont ze in Middelburg, waar vandaan ze per post haar stem op Joe Biden heeft uitgebracht in Texas. Die staat, met veel kies mannen, is opnieuw gewonnen door Trump. ,,Ik hoopte er echt op dat de Democraten Texas zou den winnen. Ik ben ontzettend teleurgesteld." Geschokt Sara de Haan is geschokt door de toespraak van Trump gisterochtend. Niet alleen claimde hij de overwinning, hij dreigde ook naar het hoogge rechtshof te stappen om het tellen van de poststemmen te stoppen. „Hij speelt het niet eerlijk. Hoe kun je de overwin ning claimen als je zelf op dat moment 213 kiesmannen hebt en Biden voor ligt met 220 kies mannen? Dat is een president on waardig. Hij pro beert chaos te creëren. Ik hoop dat hij bluft met zijn dreigement over het hoog gerechtshof." Toch blijft De Haan ho pen dat Bi- den aan het langste eind trekt. „Je moet nooit de hoop verliezen. Ik heb er alles aan gedaan. Mijn stem op tijd uitgebracht, campagne gevoerd voor Biden. Nu kijk ik televisie, ik wacht af en ik hoop er het beste van. Mijn emoties schieten alle kanten op. Ik ben bang, maar ik heb er nog steeds vertrouwen in." Niet te voorspellen ,,Het is een dubbeltje op zijn kant", zegt Shane Mann. ,,Ik durf eerlijk gezegd niet te voorspellen hoe het gaat uitpakken." De in Goes woonachtige Amerikaan die bij Dow in Terneuzen werkt, volgt de verkiezingen vol span ning. In zijn eigen staat Michigan was de uitslag gisteravond nog niet bekend. Net als vier jaar gele den lijkt het aantal stemmen op Biden en Trump elkaar daar wei nig te gaan ontlopen, dus zijn ei gen stem op de zittende presi dent kan de doorslag geven. Hij heeft bericht gekregen dat het stembiljet in goede orde is aangekomen en wordt meegeteld. „De poststemmen zijn een hot item. Onge veer 100 miljoen stemmen zijn via de post binnenge komen, dat is meer dan ooit. Ik donderdag 5 november 2020 Ernst Jan Rozendaal 'Alles was Katherine To-Hauser. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Leerlingen van basisschool Sainte Marie uit Huijbergen op bezoek in Oorlogsmuseum Ossendrecht. foto gerard van offeren De recente roof uit het Oorlogs museum Ossendrecht rukte het hart uit de collectie die Jan de Jonge (77) als kleuter begon. Vooral dure en zeldzame Duitse uniformen werden ontvreemd. Hoe nu verder? Peter de Brie Ossendrecht Jan de Jonge van het deels leeggeroofde Oorlogsmuseum Ossendrecht treurt om het ver lies van zijn duurste en zeld zaamste topstukken. ,,Ik weet nog niet of en hoe we ooit weer open gaan." foto marcel otterspeer FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Katherine To-Hauser Middelburg Sara de Haan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38