II Provincie vergadert met 44 mensen, is dat verantwoord? 4 SYRISCHE BROERS ALHAIK HERENIGD IN MIDDELBURG De oorlog dreef het Syrische gezin Alhaik uit elkaar. Acht jaar na zijn vlucht uit Damascus is Mohamad herenigd met zijn broers Firas en Tarik. In Middelburg, in dezelfde straat, met elk een eigen zaak. ,,We hebben maar één leven, maar pakken nu onze tweede kans." VIJF VRAGEN AAN HAN POLMAN en kapsalon, een super markt en binnenkort een restaurant. Op een A-locatie: de Graven- I straat, een zijstraat van de Markt in Middelburg. Onder nemerszin is de broers Alhaik met de paplepel ingegoten. Vader had een internationaal transportbe drijf in Damascus. Firas (45) en Ta- rik (42) werkten voor en met hun vader. Mohamad (32) sloeg een an dere weg in als kapper en had in de Syrische hoofdstad twee eigen za ken. Alles was goed. Het leven, het werk, de inkomsten. Tot de oorlog uitbrak en ze gedwongen werden een kant te kiezen: die van de pre sident, of die van de opstandelin gen. ,,We wilden niet kiezen", ver telt Mohamad, die het beste Ne derlands spreekt en namens de broers hun levensverhaal vertelt. Bedreigingen De poging iedereen te vriend te houden, kwam de familie Alhaik alleen maar op bedreigingen van beide partijen te staan. Het werd zo onveilig dat Mohamad in okto ber 2012 als eerste besloot te vluch ten. Naar Egypte, waar hij mensen kende in Caïro. Hij ging ook daar aan de slag als kapper, maar veilig was hij als Syrische vluchteling nog steeds niet. ,,Ik kreeg te maken met bedreigingen en diefstallen." Europa. Nederland. Daar zocht de jongste van de broers zijn heil. De reis verliep zoals die van zo veel vluchtelingen nog steeds gaat: over de Middellandse Zee, van het ene naar het andere gammele bootje, volgepakt met mensen, le vensgevaarlijk. Opgepakt door de Italiaanse kustwacht. Eenmaal aan land ging hij ervandoor en liep en treinde via Frankrijk naar Neder land, met als tussenstation Ter Apel. Ik ben nooit bang. Ik heb de zee en die bootjes overleefd, dus dit gaat ook lukken Mohamad: ,,Daar kwam ik in au gustus 2014 aan. Ik kreeg binnen een half jaar een verblijfsvergun ning en een huis in Westkapelle." En een uitkering. ,,Ik heb gezegd: 'Nee, ik wil geen geld krijgen, ik wil werken.' Ik ben meteen werk gaan zoeken als kapper." Terwijl zijn familie - behalve Fi- ras en Tarik nog een broer en zus en zijn ouders - nog in de oorlog in Damascus zat, opende Mohamad in 2017 zijn eigen zaak in de Gra venstraat. ,,Met een beetje eigen geld en steun van vrienden. Ik heb een huurcontract voor vijfjaar ge sloten. Een grote gok, ja. Ik begon als het ware niet op nul, maar ón der nul: ik kende ook de taal en de regels niet. Maar ik ben nooit bang. Ik heb de zee en die bootjes over leefd, dus dit gaat ook lukken." Hoe veilig hij zich nu ook voelt en hoe goed zijn zaak ook loopt, Mohamad mist zijn familie enorm. ,,Ik belde elke dag. Op een donderdag 5 november 2020 'De oorlog maakte ons kapot, Maurits Sep Middelburg - Mohamad Alhaik Firas, Mohamad en Tarik Alhaik (vlnr) zijn voor de oorlog in Syrië gevlucht uit Damascus. Ze zijn her enigd in Middelburg, waar ze in de Gravenstraat nu elk een eigen zaak hebben. fotos lex de meester In Cine City XL, een bioscoop zaal met 700 stoelen, mogen zelfs 30 mensen niet meer bij el kaar komen. In de veel krappere Statenzaal vergaderen morgen 39 Statenleden met het vijfkop pige provinciebestuur. Waarom? Commissaris van de koning Han Polman legt uit. Ernst Jan Rozendaal Middelburg j De bioscopen gaan dicht, maar de Statenvergadering met I meer dan 40 mensen gaat door. Is dat logisch? ,,In elke situatie kijken we naar wat er kan binnen het wettelijke kader en wat verantwoord is binnen de coronarichtlijnen. Er zijn een paar argumenten om nu in deze tijd toch samen te komen. Niet voor niets heeft de wetgever een uitzonde ring gemaakt voor democratische organen, zoals de Tweede Kamer, Provinciale Staten en gemeentera den. Als overheden nemen we bin dende besluiten. Voor het functio neren van de democratie is het van belang dat we dat blijven doen en het komt de kwaliteit van de be sluitvorming ten goede als we el kaar daarbij in de ogen kunnen kij ken. Het gebeurt wel verantwoord. We weten precies wie er komt. Als je je niet goed voelt, blijf je thuis. En in overleg met de GGD hebben we de Statenzaal aangepast. Er zijn kuchschermen geplaatst en er zijn duidelijke afspraken gemaakt hoe je naar binnen en buiten mag lopen. Er gaan mensen op toezien dat de anderhalve meter in acht wordt genomen." 2 Maar als overheid kun je toch ook het goede voor beeld geven en daarom juist vanuit huis vergaderen? ,,We geven in ieder geval het goede voorbeeld door ons aan alle richtlij nen te houden. Als het verant woord kan, zeggen de Staten, is de kwaliteit van de besluitvorming een belangrijk argument om samen te komen." 3 Dan is Studio A58, waar jul lie de laatste paar keer ver gaderden, toch een betere locatie? Die is veel ruimer. ,,We hebben geconstateerd dat met de aanpassingen die in overleg met de GGD zijn getroffen het niet meer uitmaakt of we in Studio A58 zitten of in de Statenzaal. Dit is verantwoord." 4 Toch een beetje gek dat u overdag met 39 mensen ver gadert en 's avonds niet meer dan twee mensen op visite mag hebben. ,,Nee, dit is geen borrel, geen diner en geen etentje. Het is een formele vergadering waarin we besluiten nemen in het belang van Zeeland. Dat doen we binnen de wettelijke kaders en volgens de richtlijnen." 5 En dat blijft voorlopig zo? ,,We hebben morgen een Sta tenvergadering en dan vol gende week donderdag en vrijdag weer. Omdat we nu voor het eerst sinds de coronacrisis de Staten zaal weer met alle leden gaan ge bruiken, gaan we dat heel goed evalueren. De inrichting is in orde. Dat hebben we overlegd met de GGD. Maar iedereen moet zich ook houden aan de afspraken die we hebben gemaakt om de vergade ring goed en verantwoord te laten verlopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32