Landgoed Rijckholt haalt teststraat binnen Zestigers verhuizen graag naar Zeeland ZEELAND 3 Zo, die kan ook weer aan de slag. Een kwartiertje nadat de wattenstaaf de neus is in gegaan, weet de klant van de juist geopende snelteststraat in Geersdijk dat hij geen corona onder de leden heeft. Het heeft even geduurd, maar sinds deze week kun je ook in Zeeland een coronasneltest laten doen. In Terneuzen kunnen Zeeuws-Vlamingen zich laten testen via Huisartsencentrum Zuid. De teststraat bij Landgoed Rijckholt in Geersdijk ging gis terochtend open. Veel Zeeuwser had de locatie niet kunnen zijn. Terwijl elders in het land teststraten open gaan op grote parkeerterreinen of in lege bedrijfsloodsen is de Zeeuwse teststraat landelijk gele gen, tussen het groen aan de voet van een binnendijk op Noord- Beveland. Partytent Onder aan de dijk van de Provin- cialeweg staat een partytent en een mobiele unit om de testen te analyseren. Anselma Strooband staat, ingepakt in beschermende kleding, klaar om de sneltest- klanten te ontvangen. Het be kende wattenstaafje gaat in een neusgat. Met behulp van test vloeistof en een teststrip is bin nen 15 minuten duidelijk of ie mand besmet is of niet. Eén streepje: test gelukt, maar geen corona. Twee streepjes: helaas, wel een coronabesmetting. Strooband belt het resultaat met een door aan de klant. De belangstelling valt zeker niet tegen voor een eerste och tend. De eerste uren neemt Strooband bij zo'n twintig men sen de test af. Een van hen is John Wijkhuijs. Hij kreeg te horen dat een collega bij hem op de bouw positief was getest. Testen bij de GGD is weliswaar gratis, maar het kan een paar dagen kosten en het mag alleen als je klachten hebt. Zijn baas wist van de snel teststraat en stuurde John naar Geersdijk. Een medewerkster van de Kin deropvang kan dankzij haar werk ook bij deze sneltest terecht. ,,Nu weet ik het binnen een kwartier. En is de test negatief dan kan ik morgen weer aan de slag", zegt de Kloetingse. GGD Landgoed Rijckholt verdient zelf niet aan de testen, het heeft alleen de ruimte be schikbaar gesteld. Deze commerci ële sneltesten onder de noemer 'Covid Sneltest Straat' worden in Geersdijk gedaan door zorgbedrijf Lead Healthcare, dat de afgelopen weken al veertien snelteststraten in het land opende. Een sneltest kost 99 euro, exclusief btw. Lead Healthcare gebruikt de sneltest van Abbott of Roche. Dat zijn door het OMT geadviseerde sneltesten, aldus Lead Healthcare. Kim Lus- termans-Bakker, eigenaar van Landgoed Rijckholt, vertelt hoe Lead Healthcare uitgerekend in Geersdijk terecht is gekomen: ,,Ik wil heel graag snel testen. We heb ben hier veel bewoners die al op leeftijd zijn en veel medewerkers die voor ze zorgen. Testen, testen, testen is volgens mij de enige ma nier om te zien waar het virus is. Dus heb ik contact gezocht met Covid Sneltest Straat." Het eerste antwoord was dat het zorgbedrijf vooral wilde uitbreiden in de Randstedelijke gebieden. ,,Toen zei ik: en wij dan? De Zeeu wen? Kom dan bij ons. We hebben een redelijk gemakkelijke locatie. Vanuit Middelburg, Goes of Burgh- Haamstede is het gemakkelijk aan te rijden. Je hoeft niet het centrum van de stad in. Dus je kunt je voor of na je werk laten testen." Bedrijven ,,Van de Covid Sneltest Straat hoor ik dat met name bedrijven een soort abonnement nemen zodat ze hun medewerkers heel snel kun nen laten testen. Veel bedrijven maken er gebruik van." Als je je meldt voor een test moet je thuisblijven tot de test afgeno men is en het resultaat bekend is. Dat kan met een gewone test bij de GGD enkele dagen in beslag ne men. Lustermans-Bakker: ,,Dan zit je medewerker een paar dagen op de bank. Een werkgever is penny wise pound foolish (verkeerde zui nigheid, red.) om niet sneller te la- ten testen. Als de test positief is hoef je niet ook nog eens langs de GGD. De positieve testen worden doorgegeven aan de GGD, zodat de GGD het bron- en contactonder- zoek kan blijven doen." Tot Pasen Lustermans-Bakker denkt dat de partytent nog wel even bij Land goed Rijckholt blijft staan. ,,De mensen van Lead Healthcare zeg gen tegen mij: reken maar tot Pa sen." De meeste mensen in Nederland stoppen met werken als ze in de zestig zijn, weet het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Je zou kun nen denken dat ze dan massaal de spullen pakken en naar een andere regio verhuizen. Want ze hoeven niet meer dicht bij het werk te wo nen. Bovendien hebben de meeste geen kinderen thuis meer wonen, verkeren ze in goede gezondheid en hebben ze meer geld te besteden, aldus het CBS. Maar niets is minder waar. ,,Ei- genlijk vertrekt bijna geen zesti ger", constateert Dick ter Steege van het CBS. Als hij de cijfers erop na slaat, ziet hij dat van de zestigers die in 2016 stopten met werken, slechts 1 procent verhuisde over een af stand van meer dan 25 kilometer. ,,Ook al zijn het kleine aantallen, we hebben er toch uitvoeriger naar gekeken, met name omdat er heel veel zestigers aan zitten te komen." Zeeuws-Vlaanderen De zestigers die vorig jaar wel hun boeltje hebben opgepakt, streken het liefst neer in Drenthe, Gelder land en Zeeland. De pensionado's die naar Zeeland zijn getrokken, vestigden zich vooral op Schou- wen-Duiveland, Walcheren en de Eigenlijk vertrekt bijna geen zestiger Bevelanden. Ze gaan niet naar Zeeuws-Vlaanderen, ziet Ter Steege aan de cijfers. ,,Sterker: we zien dat in Zeeuws-Vlaanderen per saldo meer zestigers vertrekken dan erbij komen. Vorig jaar was het saldo 40 negatief. In de rest van Zeeland kwamen er per saldo 200 zestigers bij." Ter vergelijking: in Drenthe kwa men er door verhuizingen vorig jaar per saldo bijna 500 zestigers bij. De trek naar Zeeland, Drenthe en Gelderland, verklaart Ter Steege omdat het er 'rustig, groen en ruim wonen is'. ,,Als ze vertrekken dan zie je dat ze uit de Randstad weg gaan en naar de buitengewesten verhuizen. Dat heeft onder meer met de huizenprijzen te maken. Als je een huis in de Randstad hebt en je verkoopt het, kun je voor buiten de Randstad een groter huis kopen of een even groot huis voor minder geld." Voor gebieden waar de bevol kingsgroei stagneert of krimpt, bij voorbeeld doordat jongeren weg trekken, kan pensioenmigratie een belangrijke tegenstroom zijn. De toestroom van zestigers kan vol gens Ter Steege van belang zijn om voorzieningen op peil te houden, Als ze vertrekken dan zie je dat ze uit de Randstad weggaan naar de buitengewesten zeker als de nieuwkomers relatief welgesteld zijn. Wat de invloed van de corona- pandemie op de verhuisbewegin- gen van zestigers is, is onbekend. donderdag 5 november 2020 Sneltest is handig voor werkenden Theo Giele Geersdijk Kijk op de site bij /video Snelteststraat in Geersdijk Niet alleen commerciële partijen zijn met sneltes- ten bezig. Minister Hugo de Jonge heeft de ope ning van 25 snelteststra- ten aangekondigd. Eind deze maand zou de eerste GGD in het land hiermee kunnen begin nen. Of ook de GGD Zee land zo'n snelteststraat krijgt is nog niet bekend. Wie zich wil laten testen in de snelteststraat moet vooraf reserveren via de website covidsnelteststraat.nl. De teststraat in Geersdijk is open van 08.00 tot 11.00 uur en van 15.00 tot 18.00 uur. Reserveren voor snelle coronatesten in Zeeuws-Vlaanderen bij Huisartsencentrum Zuid in Terneuzen gaat via de website sneltestcoronazv.com. Weinig zestigers verhuizen naar een andere regio als ze stoppen met werken. Maar als ze verkas sen dan trekken ze het liefst naar Zeeland, Drenthe en Gelderland. Vorig jaar kreeg Zeeland er per saldo 160 zestigers bij. Jeffrey Kutterink Vlissingen - Dick ter Steege, Centraal Bureau voor de Statistiek - Dick ter Steege

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31