Dono Tweede Kamer wil dat Volkerak zoet blijft Zeeland als laatste naar fase 'ernstig' g 2 WILLEM VAN DAM r O - Column v Bi: j innenkort kan ik een brief |van de minister van Volks gezondheid, Welzijn en Sport verwachten; of ik nu einde lijk eens wil laten weten wat met mij te doen wanneer ik ben ont slapen. Mooi woord trouwens, dat ontslapen. Het werd afgelopen za terdag in het radioprogramma De Taalstaat van Frits Spits niet voor niets genoemd als een 'vergeet- woord' dat het verdient om ge koesterd te worden. Maar dat slechts terzijde. dan neemt de minister gemaks halve aan, dat er na mijn dood naar hartenlust in mij mag worden ge sneden om mij organen te ontne men die voor anderen mogelijk le vensreddend zijn. Als ik echter wil dat mijn lichaam straks in onge schonden staat in graf of cremato- riumoven verdwijnt, dan moet ik dat even melden. Evenals 150.000 andere volwas sen Zeeuwen heb ik nog geen defi nitieve keuze gemaakt. Een moei lijke materie, dat is het. Na een kleine raadpleging in huiselijke kring neig ik er persoonlijk naar om mezelf beschikbaar te stellen als donor. De vraag is alleen nog, wie zit er nu in hemelsnaam op een stukje Willem van Dam te wachten? Niemand, vrees ik. Voor mijn ogen zal geen belang stelling bestaan; ik loop rond met min zoveel en ik voorzie dat slechts weinigen er voor voelen om als een soort Freek de Jonge door het leven te gaan. De rest van het lijf is eveneens van kringloop winkelkwaliteit. De botten zijn broos en stram, het hart loopt als een tweedehandsje, alcohol en ni cotine hebben in de loop der jaren sloopwerk verricht in longen, le ver en nieren. Beste minister, als u mij deson danks nog wilt hebben, tast toe! U zult echter nog wel een poosje ge duld moeten hebben. Voorlopig ben ik niet van plan te ontslapen. Het leven is, ondanks Het Virus en Trump, nog altijd veel te leuk. De botten zijn broos en stram, het hart loopt als een tweedehandsje DE STELLING Vandaag: Een sneltest is mij wel 100 euro waard Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Dode Oesterdam is Colombiaan Digitaal afscheid voor burgemeester GOES Ostrea Lyceum geeft uit voorzorg klas online les Vorig jaar schoof het kabinet het zout maken van het Volkerak- Zoommeer al op de lange baan. De 110 miljoen euro die daarvoor wa ren gereserveerd, werden gepar keerd. Van de 150 Kamerleden wil len er 113 nu dat uitstel afstel wordt. Alleen GroenLinks, SP en PvdA zijn tegen. Chris Stoffer (SGP), een van de indieners van het voorstel, heeft er goede hoop op dat het kabinet zich aansluit bij de mening van de Ka mer. ,,Ik heb de indruk dat de mi nister eieren voor haar geld kiest. Ze reageerde redelijk positief op onze motie." In 2014 werd besloten het Volke rak-Zoommeer zout te maken. Blauwalg veroorzaakte jaarlijks stank en overlast, waardoor water recreanten wegbleven en het water in sommige periodes niet door de boeren kon worden gebruikt om hun gewassen te besproeien. Be sloten werd om via een doorlaat in de Sint Philipsdam een verbinding te maken met de zoute Ooster- schelde. Drie droge zomers Inmiddels is er veel veranderd. Dankzij de quaggamossel is de wa terkwaliteit verbeterd, er is een bij zonder zoetwaternatuurgebied ontstaan en drie droge zomers heb ben nog eens duidelijk gemaakt hoe belangrijk het Volkerak is voor de akkers van de Zeeuwse boeren. Stoffer: ,,Ik heb het zelf gezien bij werkbezoeken aan Zeeland. Je zag de opinie in beweging komen. Moeten we het Volkerak niet zoet houden? Dat is goed voor de akker bouw, maar ook bij de recreatiesec tor en de natuurorganisaties is de noodzaak om het Volkerak zout te maken verdwenen. Niemand heeft me opgebeld dat we in de Kamer domme dingen aan het doen zijn. Het omgekeerde wel." Dit zei Joke Gaemers, directeur pu blieke gezondheid van de GGD Zeeland tijdens een online bijeen komst met tientallen Zeeuwse ge meenteraadsleden. ,,De afgelopen periode is het in Zeeland relatief goed gegaan. Zeeland was lang een witte raaf en stond onder aan de lijst met besmettingen. Maar de laatste tijd hebben we ook in Zee land te maken met een stijging van het aantal besmettingen." De GGD Zeeland telde de afgelo pen week bijna 900 besmettingen. Ondanks dat hoge aantal lukt het volgens haar nog altijd bron- en contactonderzoek te doen. De pro blemen met de testcapaciteit zijn verholpen. De zeven teststraten kunnen nu 1300 tests per dag afne men, dat moet over een maand zijn gegroeid naar 2000 per dag. Ook verwacht ze dat ook de GGD ge richt sneltesten kan gaan inzetten. Doorkijkje De voorzitter van de Veiligheidsre gio Zeeland, Jan Lonink, gaf een doorkijkje naar de situatie na het in werking treden van de Wet tijde lijke maatregelen Covid-19. Die vervangt de noodverordeningen van de veiligheidsregio's waarin de coronamaatregelen nu zijn gegoten. Lonink zei dat de Zeeuwse ge meenten de huidige nauwe samen werking voortzetten, ook na het in werking treden van de tijdelijke wet. ,,We blijven als collectief han delen en elkaar vasthouden in de bestrijding van deze crisis", aldus Lonink. De verwachting is dat deze wet op 23 november in gaat. NIEUWE AMERIKAANSE PRESIDENT - MEE HOOR/ EEM OUOE ^3 I donderdag 5 november 2020 De kwestie is: wil ik mijn lijf do neren, ja of nee? Indien ik niets van mij laat horen, Reageer op pzc.nl Gisteren: Het is goed dat de coronaregels zijn aan gescherpt 1014 reacties THOLEN Het raadsel rond de iden titeit van de vermoorde man op de Oesterdam lijkt opgelost. De politie gaat er vanuit dat het om een 49-jarige Colombiaan gaat die zeven maanden in Sint Willebrord zou hebben gewoond. Bijzon der is dat de gouden tip van John Heijnen komt, een bekende uit het crimi nele milieu die zegt dat het slachtoffer al die tijd logeerde in zijn woning aan de Dorpsstraat. Heij- nen belde de politie dins dagavond zelf tijdens de uitzending van Opsporing Verzocht. ,,Ik herkende hem. Het was Paco", zegt de geschrokken Wille- brorder. THOLEN De gemeente Tholen opent een facebookpa- gina voor het afscheid van burgemeester G. J. (Ger) van de Velde-de Wilde. Vanwege de coronamaat regelen is het niet moge lijk een afscheidsreceptie voor haar te houden waar mensen haar de hand kunnen schudden. Om ie dereen toch in de gele genheid te stellen de bur gemeester een persoon lijke boodschap te sturen, is er een speciale face- bookpagina aangemaakt: facebook.com/afscheid- burgemeestervandevelde. Hier kan iedereen zijn of haar bericht, foto of film pje achterlaten. Het Ostrea Lyceum, lo catie Bergweg in Goes, laat uit voorzorg een klas tot eind volgende week online lessen vol gen. Dat besluit is geno men nadat twee leerlin gen en een personeels lid positief waren getest op Covid-19. Omdat uit het brononderzoek niet volledig te herleiden is waar de besmettingen zijn opgelopen, neemt de school het zekere voor het onzekere. ,,Ge- lukkig hebben we inmid dels ervaring met het online lesgeven, zodat het onderwijs gewoon kan doorgaan", zegt rec tor Eric Boerhout. Als het aan de Tweede Kamer ligt, gaat er definitief een streep door de voorgenomen verzilting van het Volkerak-Zoommeer. Een grote meerderheid heeft dinsdag met dat voorstel inge stemd. Ernst Jan Rozendaal Den Haag Door het toenemend aantal be smettingen gaat Zeeland bin nenkort als laatste regio in Ne derland van het risiconiveau 'zorgelijk' naar de fase 'ernstig'. Dit heeft geen gevolgen voor de maatregelen in de provincie omdat Zeeland in de pas loopt met het landelijk beleid. Theo Giele Middelburg Het Volkerak. FOTO ERNESTA VERBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2