WERK Waarom we overtuigd zijn van ons gelijk Rector Van reisadviseur naar accountmanager 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN. Waar kun je als werkzoekende nog terecht als een hele sector op z'n gat ligt? Het UWV stelde voor zestien beroepsgroepen een lijst op met overstapfuncties - ook in werkvelden waar je niet zo snel aan denkt. Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Als ik heel eerlijk ben, dan ben ik best slecht in samenwer ken. Heb ik een behoorlijk geniaal idee, zit ik met iemand in een team die in de weg ligt. Meer mensen hebben hier last van, merk ik. Regelmatig krijg ik de vraag hoe je de ander beter kan overtuigen. Dat blijkt lastig. Hoe harder je iemand probeert te overreden, hoe meer de hakken in het zand gaan. Dit heet het 'back fire-effect'. Alsof je een ezel over een bruggetje wilt trek ken terwijl hij dat niet wil. Zo wilde ik ooit bij een bedrijf een digitale nieuwsbrief intro duceren, maar de medewer kers hielden vast aan het idee dat hun nieuwsbrief op papier een beter idee was. Zelfs nadat ik onderzoekcijfers had ge deeld, waren ze niet overtuigd. Onbegrijpelijk. Waarom kon den ze niet gewoon hun fou ten toegeven? Het antwoord is eenvoudig: je kunt mensen gewoonweg niet overtuigen met argumenten. Onze ideeën zijn onze kindjes. En als ie mand die aanvalt, dan zullen we ze onbewust en instinctief beschermen. Hoe meer drei ging we voelen, hoe sterker we gaan geloven in onze eigen overtuigingen. Twee Amerikaanse sociaal psychologen namen in 1997 de proef op de som. Zij deelden proefpersonen op in twee groepen: mensen die dachten dat homoseksualiteit normaal en natuurlijk is, en mensen die dit zien als een psychische aandoening. Beide groepen kregen een verzonnen rapport te lezen met nepargumenten die moesten laten zien dat hun zienswijze verkeerd was. Had na afloop iemand van hen een totaal veranderde kijk op de zaken? Nee, natuurlijk niet. Ze beargumenteerden dat wetenschap blijkbaar geen goed antwoord had op dit soort zaken. Juist wanneer mensen tegenargumenten ho ren, raken ze nog meer over tuigd van hun eigen gelijk. Hoe overtuig je anderen dan van je gelijk? De eerste stap is dat je je realiseert dat jij mis schien ook last hebt van het backfire-effect. Sta je echt open voor argumenten? Of ben je zelf ook een koppige ezel die niet vooruit wil? Rond deze tijd vorig jaar was er nog sprake van grote krapte in meerdere sectoren en een uitzonderlijk laag werkloosheidscijfer. Daar is sinds het begin van de coronacrisis flink verandering in gekomen. In september verstrekte het UWV 278.000 WW-uitkeringen aan men sen die hun baan verloren, een stij ging van 19 procent ten opzichte van vorig jaar. In de eerste negen maan den van 2020 ontving het UWV ruim 21.000 ontslagaanvragen, twee keer zo veel als een jaar eerder. Wie onverwacht werkloos is ge worden in de zwaarst getroffen sec toren, waaronder de horeca en de reis- en evenementenbranche, heeft er nog een uniek probleem bij gekre gen: waar kan je terecht voor werk als er in de eigen sector zo goed als geen banen meer te vinden zijn? Om werkzoekenden een handvat te geven, heeft het UWV een lijst op gesteld met zogeheten 'overstapbe- roepen'. Voor 54 functies waar nu minder werk voor is, worden opties gegeven in een werkveld waar op dit moment wel mogelijkheden zijn. ,,We stellen al langer zo'n lijst op'', zegt Mechelien van der Aalst, als ar beidsmarktadviseur bij het UWV be trokken bij het opstellen van de lijst met overstapberoepen. ,,Maar omdat het door de coronacrisis zo'n relevant thema is, is de lijst nu wel uitgebrei der dan ooit. Voor zestien beroeps groepen geven we nu opties.'' Voor het vinden van kansrijke op ties per beroep is ook buiten de veel- gebaande paden gekeken. ,,We noe men niet alleen de beroepen waar de meeste mensen de afgelopen jaren naar overstapten. We willen werk zoekenden juist meer opties laten zien die aansluiten bij hun eerdere ervaringen en de vaardigheden waarin ze uitblinken.'' Hoe enthousiast een werkzoe kende ook is, 'zomaar' overstappen naar een heel nieuwe functie is in de praktijk niet zo makkelijk. ,,Daarom SUGGESTIES OVERSTAPBEROEPEN Medewerker klantcontact: voor iedereen die ervaring heeft met klantencon tact. Voor dit be roep wordt mbo- werk- en denkni veau gevraagd maar is er geen opleiding nodig. Verkoopmede werker woningin- donderdag 5 november 2020 GO MARGRIET VAN WELT-DANES (44) is rector bij Luzac Arnhem Zwolle. Wat doe je als rector eigenlijk de hele dag? ,,Dat verschilt van dag tot dag. Mijn taak is ervoor te zorgen dat het onderwijs goed gefa- ciliteerd wordt. Elke dag heb ik wel gesprek ken met de docenten, leerlingen en ouders." Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca- Hoe ben je in dit werk terechtgekomen? tures op de ,,Ik heb de lerarenopleiding Duits gedaan en site van deze Onderwijskunde. Op m'n 28ste werd ik rector.' krant bij /werkt In samenwerking met Nationale Vacaturebank Kansen zijn er wél in deze beroepen PRISCILLA VAN AGTEREN REISADVISEURS EN REISBUREAUMEDEWERKERS Overstapopties: richting: ook een functie waarin je commercieel en klantgericht moet zijn. Er liggen met name kansen bij keuken- en bad kamerwinkels. Commercieel medewerker bin nendienst: naast het zorgen voor offertes en de administratieve afhandeling be staat hier een deel van het werk uit contact hou den met klanten. Accountmana ger zakelijke diensten: combi natie relatie beheer en sales. Nodig: klant- en marktgericht en communicatief vaardig zijn. MEDEWERKERS BEDRIJFSRESTAURANT Overstapopties: Medewerkers fastservice: een functie die qua takenpakket sterk lijkt op de functie in het bedrijfsres taurant. Al heeft de horeca het lastig, er blijft vraag naar (afge haald) fastfood of een andere snelle hap. Verkoopmede werker food: nog een intikkertje. Er liggen vooral kan sen bij bakkerijen, slijterijen, kaas handels en groentewinkels. Wel moet je reke ning houden met onregelmatige diensten en even tueel werken in het weekend. Helpende in de zorg: hier zijn kansen genoeg, ook voor zij-in- stromers. Een diploma helpende op mbo-niveau 2 kan gehaald wor den in een leer werktraject. Je ontfermt je over huishoudelijke en persoonlijk ver zorgende taken. FITNESSTRAINERS EN SPORTINSTRUCTEURS Overstapopties: Docent licha melijke opvoeding vo/mbo: in de functie moet je niet alleen sport leuk vinden, maar ook communica tief sterk zijn. Nodig: onderwijs bevoegdheid op hbo-niveau. Logistiek- en voorraadmede- werker: je zorgt voor de admini stratieve verwer king van de goe derenstroom binnen een bedrijf. Handig als je fit bent, want je maakt veel meters. Groeps- en woonbegeleiders: Deze functie voer je uit in de gehan dicaptenzorg, jeugdzorg, versla vingszorg of asielopvang. Je staat stevig in je schoenen. Nodig: een mbo-3 oplei ding in de zorg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18