Zo kiest Amerika I Eindsprint Trump in vier staten 9 Si Uitleg van het Amerikaanse kiessysteem Het volk Trias politica 2016 2020 macht te blijven'', zegt de aan In stituut Clingendael verbonden Amerikakenner Willem Post. In Michigan ging een gewapende rechtse militie al over dat randje. Ze bestormde het parlementsge bouw en er waren plannen de De mocratische gouverneur te ont voeren - dat dan uit protest tegen haar coronabeleid. Donald Trump zit natuurlijk ook niet te wachten op zo'n escalatie. Welke president wil met straatge vechten de geschiedenis ingaan? Volgens Post speelt Trump in zijn jacht op een tweede termijn wel met vuur. Toch al heftige gevoe lens van onrecht bij een deel van zijn achterban kan hij als de beste aanwakkeren. ,,Maar ik geloof niet dat hij van een mogelijk verlies echt iets heel groots zal maken. Als hij flink verliest, zal hij de schuld geven aan de fake media en aan de Chinezen. Hij zal zeggen dat hij erin is geluisd en uiteindelijk ver ongelijkt vertrekken. Het alterna tief is dat hij een burgeroorlog ontketent.'' Het laatste woord is aan de rechters Dan gaat het lang duren eer we weten wie er heeft gewonnen. Een niet onwaarschijnlijk scenario, want in sommige gespleten staten, bijvoorbeeld Pennsylvania waar poststemmen tot drie dagen na de stemming worden geaccepteerd, is er traditioneel al veel gedoe over de uitslag. Nu ligt dat dus nog veel gevoeliger met recordaantallen poststemmen door corona. De Re publikeinen kunnen bijvoorbeeld breken met de traditie dat de win naar van een staat dan ook alle kiesmannen krijgt en hun kies mannen instrueren toch voor Trump te stemmen, 'omdat de uitslag niet deugt'. Misschien krijgt de wereld een remake te zien van het jaar 2000 toen George W. Bush (Republikein) en Al Gore (Democraat) er samen in de sleu- telstaat Florida ook niet uitkwa men. Er kwam hertelling na her telling en Republikeinse demon stranten probeerden dat ook te verhinderen. Trumps zeer haas tige benoeming van Amy Coney Barrett, een zeer conservatieve rechter, heeft hier uiteraard mee te maken. ,,Biden zou heus hetzelfde hebben gedaan. Maar ik begrijp het gevoel van urgentie van Trump want uiteindelijk kan het neerkomen op een uitspraak van het Hooggerechtshof'', aldus Van de Linde. Tot 20 januari, wanneer de presi dent moet worden ingezworen, kan het dus donderen in de VS. Zou Biden bij ernstige rellen en erger wellicht terugtreden in het landsbelang, net als Gore destijds deed? „Nooit", roept Hillary Clin ton nu al met instemming van de radicale linkervleugel van de De mocraten. Finishlijn ligt net als in 2016 in Michigan Vier jaar geleden won Trump (74) verrassend alle vier deze staten van een zelfverzekerde Hillary Clinton. Nu dreigt haar opvolger Joe Biden ze toch weer te herove ren voor de Democraten. Tenmin ste, dat zeggen de meeste peilin gen. Biden (77) concentreerde zich daarom op het twijfelende Penn sylvania en het minstens zo be langrijke Ohio. Hij voerde onder meer gesprekken met vakbonds vertegenwoordigers, een groep die Hillary Clinton minder serieus nam en daarvoor een prijs be taalde. Mede door de coronapandemie is er meer dan ooit vroegtijdig ge stemd. Er zijn alleen al 60 miljoen stembiljetten over de post ver- stuurd. Nog eens 30 miljoen men sen hebben in levenden lijve vooraf gestemd. Omdat zoveel meer mensen per post hebben ge stemd, kan het nu wel dagen du ren eer al die stemmen zijn geteld. Trumps favoriete communicatie kanaal, Twitter, meldde daarom gisteren dat het een waarschu- wingslabel gaat hechten aan tweets, inclusief die van de presi dent, die voortijdig claimen dat een staat is gewonnen. Dus nog voordat verkiezingsfunctionaris sen van die staat of de nationale nieuwsuitzendingen dat hebben bevestigd. De vrees voor fake news en vooral mogelijke extreme reacties daarop is groot. Uit voorzorg voor mogelijke ongeregeldheden wer den gisteren winkels en over heidsgebouwen in verschillende steden dichtgetimmerd. Prestigi euze zaken als Macy's in New York Openbare aanklagers in acht staten lieten weten geen intimidaties te zullen tolereren en de fameuze Rodeo Drive in Be verly Hills blijven vandaag geslo ten. Ook rond het Witte Huis zijn extra hekken geplaatst. Ondertussen doet de FBI onder zoek naar een spraakmakend inci dent in Texas toen een pro- Trump-konvooi van voertuigen een tourbus met de campagnestaf van Joe Biden omsingelde. De pre sident zelf zag daar geen kwaad in, maar de Biden-campagne besloot veiligheidshalve twee evenemen ten in Texas te annuleren. Bijgelovig Tekenend voor de sfeer is dat openbare aanklagers in de staten Illinois, Michigan, Minnesota, Ne vada, New Mexico, North Caro lina, Pennsylvania en Wisconsin allemaal hebben laten weten dat ze vandaag geen enkele intimida tie van kiezers zullen tolereren. Ook als dat vanuit een auto ge beurt, aldus de openbare aanklager van North Carolina. De bijgelovige Trump sloot zijn verkiezingscampagne af in Grand Rapids in de staat Michigan waar hij ook vier jaar geleden afsloot en vervolgens won. Biden en running mate Kamala Harris bleven voor hun laatste bijeenkomsten in Pennsylvania. dinsdag 3 november 2020 GO Stemlokalen openenvandaag om 06 00u NL-tijd. □e laatste sluiten morgen om 06.00 uur Om inzicht te geven in het kiesstelsel nemen we de uitslag van 2016 erbij: In 2016 waren er 323 min Amerikanen Daarvan: 92 min (28,5%) Niet-kiesgerechtigd Reden o.a.: •jonger dan 18 jr •veroordeling 99 min (30,7%) Niet gestemd Reden o.a.: heeft zich niet geregistreerd desinteresse Tijdsverschil t o.v. Nederland: -11 Vandaag wordt niet alleen de president gekozen maar ook het congres: 3 min -6 uur Ongeldig Kiest om de 2jaar IGest om de 4jaar 538 kiesmannen die kiezen uitvoerende macht Wetgevende macht De VS kent drie organen om de scheiding der macht te waarborgen Rechterlijke macht I Democraten Republikeinen Hiasvan Afgevaardigden 435 leden uit alle staten, naar aantal inwoners. Senaat 100 leden, 2 uit elke staat, Eenderde gekozen: 5 vacant 1 libertair 9 rechters, benoemd door de president met goedkeuring Senaat. Op de valreep heeft Trump een rechter benoemd. De stand is nu 6-3 voor de republikeinen. 63 mln (19,5%) Trump 66 mln (20,4%) Clinton Deze verkiezingen lijkt de opkomst hoger. Al 62 mln hebben gestemd per post en 36 mln via early voting. Dit zou in het voordeel van Biden kunnen zijn. 58 mln 98 mln o o <\i T3 Met minder kiezers won Trump toch de verkiezingen. Dat kan door het kiessysteem: Winner takes all Elke staat is een aantal kiesmannen toebedeeld. Die gaan naar de kandidaat met de meeste stemmen. Het maakt dus niet uit of een kandidaat 51% of 100% van de stemmen wint om alle kiesmannen van een staat te krijgen. Mensen staan in de rij om vervroegd hun stem uit te kunnen brengen. Naast het kiezen van de president en het congres zijn morgen ook verkiezingen voor: Gouverneurs in 11 staten) Lokale verkiezingen (o.a. rechters, burgemeesters,) Staatsparlementen (in 43 stat.) Diverse referenda in 32 staten o.a. belastingen en marihuana) Donald Trump zette nog een tandje bij in zijn race met uitda ger Joe Biden. De Amerikaanse president hield gisteren liefst vijf bijeenkomsten in North Ca rolina, Pennsylvania, Wisconsin en Michigan (twee keer). Swingstaten die van cruciaal belang zijn om zijn Democrati sche rivaal af te troeven. Bob van Huët Rotterdam in totaal zijn er 538 kiesmannen. Bij 270 is er een meerderheid Zo won Trump met minder stemmen de meeste kiesmannen (304 Trump, 207 Clinton)* Californië is met 55 kiesmannen een belangrijke staat. 7 kiesmannen stemden niet voor Clinton of Trump 031120 Thijs Unger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9