'De peilers zullen er toch niet opnieuw zo naast zitten als in 2016?' 1 2020i 8 VERENIGDE STATEN VERKIEZINGEN Echte uitslag kwestie van lange adem Amerikakenners over Trump vs. Biden ,,Op basis van alle peilingen zeg ik dat Biden wint, het kan toch niet zo zijn dat de opiniepeilers er opnieuw zo naast zitten? Ze zullen deze keer extra hun best doen om het nu beter te doen. Tegelijk zal ik ook niet stomverbaasd zijn als Trump toch wint. Als ik iets heb gezien tijdens mijn tijd in de VS voor God, Jesus, Trump is hoe enthousiast aanhangers van Trump nog altijd zijn. Zij gelo ven nog echt in hun kansen. Mocht Trump overigens verliezen dan denk ik wel dat hij ook echt gaat.'' ,,Donald Trump staat er in 2020 min der voor dan in 2016. Toen voerde hij campagne met 'drain the swamp' - pomp het moeras leeg. Als outsider kreeg hij van veel kiezers het voor deel van de twijfel. Een ander be langrijk verschil is dat Joe Biden geen Hillary Clinton is: de helft van Amerika haat Hillary. Veel Amerika nen vinden Biden ook geen sterke kandidaat, maar hij is wel 'Uncle Joe' en niet 'tante Hillary'.'' korte of langere periode van onze kerheid. Veel hangt af van de staat Pennsylvania, waar het ontzettend close is en waar waarschijnlijk pas vrijdag op zijn vroegst duidelijkheid is. Voornaam verschil met 2016 is dat véél méér Amerikanen per post heb ben gestemd. Met name Democrati sche kiezers doen dat veel, Republi keinen stemmen vooral fysiek op de dag zelf. Nu poststemmen echter pas als laatste worden geteld, kan het in het begin lijken dat Trump het goed doet. In de VS heet dat verschijnsel de Red Mirage, de rode luchtspiege ling. Als de poststemmen vervolgens komen volgt de Blue Wave, de Demo cratische golf.'' „Ik doe van mijn leven geen boude voorspellingen meer over de Amerikaanse presidentsver kiezingen. Vier jaar terug was ik er heilig van overtuigd dat Hillary Clin ton zou winnen, we weten allemaal hoe dat afliep. Kijkend naar alle pei lingen dan wordt het hoogstwaar schijnlijk Biden. De site FiveThirty- Eight stopt alle peilingen in de com puter en draait dan 40.000 scena rio's. Op basis daarvan maakt Biden 88 procent kans tegen 12 procent voor Trump. Dat blijft echter een reële kans. Het Amerikaanse kiessys teem zit bovendien ongelooflijk in gewikkeld en ondemocratisch in elkaar. Soms kan de verliezer tóch winnen, dat hebben we al drie keer eerder gezien.'' „Het zou me op recht niet verbazen als Trump wordt her kozen, hij blijft populair bij veel Amerikanen, met name op het plat teland. Zulk enthousiasme is er niet voor Joe Biden. Er is enthousiasme om Trump weg te stemmen, dat wel, daar moet Biden het van hebben. Of het genoeg is om mensen die toch al weinig vertrouwen hebben in de po litiek naar de stembus te krijgen is de vraag. Natuurlijk, Biden bezit zoals het er nu uitziet absoluut de beste papieren, maar in deze presidents race is niets zeker.'' Vier scenario's op weg naar een nieuwe president Vandaag gaan de Amerikanen naar de stembus. Een kleine 100 miljoen van hen hebben al gestemd, meestal per post. Zowel Trump als Biden volgen het tellen van alle stemmen met argusogen en hebben een leger juristen achter de hand om een nederlaag aan te vechten. Het wordt een verkiezings dag als zelden te voren. Nau welijks een vijfde van de Amerikanen denkt, volgens een peiling, dat het allemaal eerlijk zal verlopen. Er zijn gewapende 'stemlokaal- watchers' aangekondigd (sterke jongens die vinden dat ze toe zicht moeten houden bij stem bureaus), de sociale media belo ven valse, vroegtijdige overwin ningsclaims te weren, er wordt gevreesd voor hackers en explo- sieffake news en beide partijen gaan al tot het gaatje in negativi- teit door ook familieleden van de kandidaten zwart te maken. Hoe het allemaal afloopt? Een aantal scenario's is mogelijk. Trump wint afgetekend Een glorieus moment voor Do nald Trump, zijn stijl en zijn slogan America First. Zelfs het coronavirus kon hem niet vloe ren. Donald Trump schrijft ge schiedenis. Hijzelf verwacht niet anders. 2 Biden wint afgetekend Het gelijk van de opiniepeilers: de Amerikanen zijn Trump na vier hectische jaren echt moe en switchen naar Joe Biden. Anders dan in 2016, toen peilers de pro- Trump stemmen op het platte land onderschatten en niet voorzagen dat veel laag opge leide en gedesillusioneerde kie zers voor het eerst sinds tijden weer zouden gaan stemmen (op Trump!) zouden dat soort mis kleunen zijn gecorrigeerd. Som migen voorzien zelfs een lands lide voor Biden, dus een electo- rale afstraffing voor Trump. ,,Als Biden inderdaad afgetekend wint en zelfs traditioneel Repu blikeinse staten naar de Demo craten zwaaien, wordt het voor Trump heel lastig daar dan nog wat tegenin te brengen", zegt de Nederlandse spindoctor Kay van de Linde die ook in de Ver enigde Staten werkte. 3 Trump lijkt eerst te winnen, maar uiteindelijk wint Biden. Of andersom. Dit is het zorgwekkende scena rio. Want dan heb je de poppen aan het dansen. Trump weet dat de poststemmen traditioneel van democraten komen en ook dat die later geteld zullen wor den. Hij heeft zijn achterban al gewaarschuwd voor 'massief ge knoei' om hem weg te krijgen. Dat is onbewezen maar doet dat er nog toe in een sfeer van zoveel haat en wantrouwen? En ergens zullen ongetwijfeld problemen zijn in een stembureau. Maar dat hoort bij zo'n enorme verkie zing en iedereen weet dat. Al leen nu zullen incidenten met een worden uitvergroot door de partij die daar baat bij denkt te hebben, vrezen waarnemers. En de gevolgen kan niemand over zien. Als het lang duurt en de president terrein verliest, wordt gevreesd voor manifestaties van verongelijkte Proud Boys en an dere pro-Trumpmilities in sta ten als Michigan en Arizona. Ge vreesd wordt ook voor tegende- monstraties van linkse militan ten, inclusief het extreme Antifa. Als ze elkaar tegenkomen, kan het gierend uit de klauw lopen. Ondenkbaar? ,,Er is al een tijd een soort politieke burgeroorlog gaande. De polarisatie in het land is ongekend en enorm. Maar dat is even nog wat anders dan over het randje gaan en ge weld gebruiken om aan de dinsdag 3 november 2020 GO Het wordt een spannende verkie zingsnacht, maar reken niet op een definitieve uitslag. Voordat de mil joenen postal votes zijn geteld, kunnen we een week verder zijn. De stembussen sluiten vanwege de tijdsverschillen het eerst aan de oostkust. Een handleiding wellicht: in 2016 werd tussen drie en vier uur 's nachts (onze tijd) duidelijk dat er iets kantelde. Vanaf 03.45 uur be grepen opiniepeilers dat ze fout had den gezeten en dat Trump het presi dentschap, de Senaat én het Huis van Afgevaardigden zou kunnen win nen. Dat gebeurde. Rond 07.30 's ochtend had Trump het beno digde aantal van 270 kiesmannen. Wie gaat komende Amerikaanse presidentsverkiezingen winnen: Joe Biden, die in vrijwel alle peilin gen voor ligt, of toch de zittende Donald Trump? Deze krant vroeg diverse prominente Amerika- kenners naar hun verwachting. David Bremmer Rotterdam Thijs van den Brink, journalist en pre sentator van Op1, maakte dit jaar het EO-pro- gramma God, Jesus, Trump over waarom Amerikaanse christenen Trump zo steunen. Charles Groenhuij- sen, oud-corres pondent voor de NOS, schrijver van diverse Amerika- boeken en presen tator Op1: Sofie van den Enk. De presentator van de Keurings dienst van Waarde studeerde Ameri kanistiek, maakt verkiezingsvlogs en heeft een Amerikaanse vriend: ,,Ik verwacht niet dat we de uitslag woensdagmorgen al weten. Er volgt hoe dan ook een zenuwslopende Max Westerman oud-correspondent voor RTL, woonde 30 jaar in de VS en schreef diverse boeken over de VS: Karlijn van Houwelin- gen, correspon dent van deze krant in New York. Hoe het kan aflopen met Donald en Joe Bob van Huët

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8