'Meer kinderen uitgebuit tijdens de coronacrisis' CORONA IK 7 De coronacrisis raakt ons allemaal. Zij zorgt voor stress en onzekerheid, maar brengt ook mooie dingen voort. In een dagelijkse serie vertellen mensen hoe ze deze periode beleven. Vandaag: Martine Vermeulen maakt kaarten. anochtend heb ik drie fruitman- den rondgebracht met een kaartje erbij. Ik ben naar de ic en coronaverpleegafdeling van het V ziekenhuis in Delft gegaan en heb daar aan de balie die mand bezorgd. Daarna ben ik naar een verpleegafdeling voor ouderen met corona gereden. Die mensen reageren heel verbaasd, vragen zich af waarom ik dit doe. Ik vind het super vervelend dat we weer in een gedeeltelijke lockdown zitten. Mijn vriendinnen zie ik minder, toneelspelen op een podium kan niet, mijn eetclub gaat niet door. Ja, dat vind ik frustrerend. Maar ik probeer er op een creatieve manier een draai aan te geven. Ik merk tijdens deze tweede golf dat vooral jongeren, ook van mijn leeftijd, nóg meer op zichzelf zijn gericht. Ze geven geen gehoor meer aan de maatregelen van het kabinet. Ik merk ook dat er meer discussie ontstaat over wel of niet afspreken. Wij krijgen misschien niet veel last van corona, maar we geven het wel door aan ouderen. Bovendien loopt de zorg helemaal vol. Met het rondbrengen van fruitmanden wil ik iets terugdoen voor die mensen in de zorg die zo hard werken. Het geeft veel voldoe ning. Dat je iemand zo ziet stralen als je een mand geeft, dat is heel tof. En ik probeer ook iets te doen voor ouderen die veel alleen thuiszitten of mensen die iets ergs hebben meegemaakt. Voor hen maak ik gelukspost. Dat deed ik tijdens de eerste lockdown ook. Ik maak een vrolijke kaart, schrijf er een tekst op als 'Blijf sterk' of 'Een beetje liefde' en ik doe er een waxinelichtje en theezakje bij. De mensen die zo'n pakketje krijgen, weten dat er aan hen wordt gedacht. Het zijn mensen die ik slechts vaag ken, bij voorbeeld via mijn ouders of werk. Ik zet mijn naam op de kaart. Sommigen zullen denken: huh, wat is dit nou? Maar dat is toch juist leuk! Tijdens de herfstvakantie - ik werk als onderwijsassistent op een middelbare school - heb ik weer twintig kaarten ge maakt. Die heb ik bijvoorbeeld bij een meisje gebracht dat onlangs een goede vriendin is verloren en bij oudere mensen die ziek zijn geworden - geen corona. Steentje bijdragen Ik vind het heel leuk om iets voor een ander te doen. Ik houd er niet van om op de bank te zitten, in de krant te lezen dat het niet goed gaat en vervolgens niets te doen. Waarom zou ik de wereld niet iets mooier maken door mijn eigen steentje bij te dragen? Je ziet dat het mensen raakt als ze een kaartje krijgen. Een lockdown zegt niet dat je niets meer kunt en alleen op de bank mag zitten. Er zijn hon derdduizend creatieve ideeën om deze peri ode door te komen. Met mijn eetclub gaan we tóch met zijn allen koken, digitaal, dat wel. Iemand zoekt een recept, deelt dat zodat we allemaal de boodschappen in huis kunnen halen en met de tablet erbij gaan we met zijn allen koken. En ik heb de vorige keer al een digitale pubquiz voor vriendinnen georgani seerd en online bingo gedaan met mijn fami lie. Toen had ik kleine prijsjes gekocht en ben ik die gaan thuisbezorgen. Je kunt op zoveel manieren sociaal bezig zijn, ook tijdens corona. Met deze creatieve oplossingen houd ik het nog wel vol, zonder gaat het heel zwaar worden. Alleen een wijn tje drinken via de Skype is saai, maar als je er iets extra's bij onderneemt, is het best tof. De horeca zou ook best een rol kunnen spe len door online kroegmomentjes te organise ren. Stuur iedereen voo 6 euro een bierpak ketje. Hoppa, weer een nieuw idee.'' Bijna 24 miljoen kinderen dreigen door de pandemie geen onderwijs meer te krijgen. Scholen in arme landen blijven vaak dicht en veel leerlingen keren waarschijnlijk na de coronacrisis niet meer terug. ,,De school is een plek waar kinde ren leren en zich ontwikkelen, maar ook een plek waar je ze in de gaten kunt houden'', zegt Hilde Neels, kinderrechtenexpert bij Terre des Hommes. ,,Thuis is daar geen zicht op. Deze kinderen zijn extra kwetsbaar voor uitbuiting. We vrezen dat miljoenen kinderen van de radar verdwijnen.'' De coronacrisis zorgt er boven dien voor dat arme gezinnen hun inkomsten verliezen. Om dat te compenseren, moeten jonge kinde ren vaak werken of worden ze uit gehuwelijkt. Gevreesd wordt dat dit jaar 500.000 meer meisjes worden uitgehuwelijkt, bovenop de jaar lijks twaalf miljoen slachtoffers. Terre des Hommes verwacht dat kinderhandel toeneemt. Neels: ,,Als ouders niet meer rond kunnen ko men, gaan ze op zoek naar noodop lossingen. Onder de valse belofte van onderwijs of een inkomen voor het gezin, gaan kinderen mee met handelaren.'' De komende jaren zullen naar verwachting twee miljoen meer meisjes slachtoffer worden van Miljoenen kinderen verdwijnen van de radar, vrezen we genitale verminking (meisjesbe snijdenis). Nadat de scholen in Tanzania op slot gingen, steeg het aantal meisjesbesnijdenissen en werden tientallen slachtoffers on dergebracht in een opvangcentrum. ,,Meisjesbesnijdenis is een voor waarde om uitgehuwelijkte wor den'', zegt Neels. ,,Normaal ligt de piek in november en december. Nu gebeurt dat al veel eerder.'' En nu kindersekstoeristen niet makkelijk meer naar het buiten land kunnen reizen, zoeken ze hun heil vaker op internet. Europol en Interpol constateren een toename in het downloaden van kinder porno. Ook onlinemisbruik stijgt. Terre des Hommes vraagt de politiek om bij de aanpak van de co- ronacrisis aandacht te hebben voor deze kinderen. In een petitie wordt de EU dringend gevraagd actie te ondernemen. Veel hulpprogram ma's liggen stil. In de eerste maan den van de pandemie groeide in India het aantal telefoontjes naar kinderhulplijnen met 30 procent, en in Bangladesh met 40 procent. ,,De coronamaatregelen zorgen ervoor dat onze hulpverleners moeilijker contact kunnen leggen met kwetsbare kinderen'', zegt Neels. ,,Activiteiten, zoals kinder clubs of dorps- of ouderbijeenkom sten, zijn veelal gestopt. Daardoor werken hulpverleners met kleinere groepjes of gaan een voor een langs de huizen om de kinderen toch te zien.'' dinsdag 3 november 2020 Gelukspost met een theezakje Ellen van Gaaien Delft Martine Vermeulen (34) wil de wereld wat mooier maken. ,,Je ziet dat het mensen raakt als ze een kaartje krijgen.'' FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE Miljoenen kwetsbare kinderen in arme landen raken door de coronacrisis en de sluiting van scholen uit beeld. Ze lopen een groter risico op kinderarbeid, seksueel misbruik, kindhuwelij ken, meisjesbesnijdenis en kin derhandel. In een campagne, die vandaag gelanceerd wordt, slaat Terre des Hommes alarm. Tonny van der Mee Amsterdam - Hilde Neels, Terre des Hommes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7