Ministerie houdt verslagen van het OMT nog geheim 'Adviseurs moeten vrij kunnen spreken' België en Duitsland trekken de teugels aan 5 ken), Wopke Hoekstra (Financiën) en Wouter Koolmees (Sociale Za ken). Het voornoemde kwartet waarschuwde nog eens voor de eco nomische schade die verergerd kan worden met zware maatregelen. Om die reden zou het kabinet ook nog geen besluit hebben genomen over wanneer de horeca weer open zou kunnen gaan. De optie volgens het 'strenge kamp' is: dicht tot na de jaarwisseling. De 'coulantere' minis ters willen juist heropening vóór de feestdagen. Premier Rutte begrijpt dat horeca ondernemers zijn geschrokken van het bericht dat zij 'tot in december' gesloten moeten blijven. ,,Maar het is niet de tijd helaas om blijde bood schappen te brengen. Dat is vreselijk. Ik vind het echt verschrikkelijk, maar dat is nu eenmaal zo'', zei hij vrijdag. Punt is namelijk dat het aantal be smettingen ook gisteren voor de derde dag op rij daalde, maar de ken tering misschien te traag is. In de zie kenhuizen is van een afvlakking bij voorbeeld nog geen sprake. Snelheid Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg (LNAZ), benadrukte gisteren nog maar eens dat 'extra maatregelen' de 'snelheid van de daling' kunnen be spoedigen. En dat is volgens hem ook belangrijk omdat reguliere operaties nu worden uitgesteld, vanwege de coronadruk op ziekenhuizen. ,,Je be reikt dan sneller het niveau waar je de reguliere zorg kan hervatten.'' Ook het zogenoemde reproductie getal dat vertelt hoeveel anderen een zieke besmet, de R, is officieel nog niet onder de waarde i vastgesteld, waar het kabinet het hebben wil. (De laatste meting was 9 oktober). Of zo als Rutte het zei: ,,We zitten nog heel ver af van het punt waar we het wil len hebben.'' Winkels Daarom werden de afgelopen dagen ook andere vergaande maatregelen 'verkend'. Zo is besproken om ook winkels de komende twee weken te sluiten, al lijkt dat niet door te gaan. Burgemeesters is verder gevraagd om plannen te maken voor regionale lockdowns en de invoering van een lokale avondklok. Ook gisteravond werd daarover gesproken in het vei- ligheidsberaad, maar de burgemees ters bleken de afgelopen weken vaak hopeloos verdeeld. De één wilde strenger, de ander juist niet. In kabinetskringen werd men zo chagrijnig van die twee dracht, dat het een eigen koers be sloot te varen met uniforme, lande lijke maatregelen. Ook overigens omdat het aantal besmettingen daar toe noopte. Dat het kabinet geen heilige huis jes spaart, blijkt uit het feit dat ook door het RIVM is 'doorgerekend' wat de sluiting van scholen zou bijdra gen. Zo is naar drie varianten geke ken. Alle scholen dicht, alleen de ba sisscholen, of alleen middelbare scholen. Uit de modellen blijkt dat sluiting van alle scholen het repro ductiegetal verder zou kunnen druk ken, zelfs naar 0,74, waar het RIVM nu 'inschat' dat het op 0,88 staat, dus al onder de 1. Toch ligt juist de sluiting van scho len gevoelig. Premier Rutte gaf de af gelopen weken aan dat zoiets echt een 'aller-allerlaatste optie' zou zijn. Horeca wel of niet dicht, het schrappen van de kerstreizen, wel of geen mondkapjesplicht: het zijn stuk voor stuk kwesties waarin het OMT een cruciale stem heeft. De club van medici, virologen en epidemiologen, on der leiding van RIVM-directeur Jaap van Dissel, adviseert sinds dit voorjaar welke coronamaatrege len het kabinet moet nemen. De meeste adviezen worden overge nomen. Met een beroep op de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) heeft deze krant, net als andere media, de notulen en verslagen van de OMT-bijeenkomsten op gevraagd. Maar het ministerie van Volksgezondheid weigert om die stukken openbaar te maken. 'Het openbaar maken zou ertoe leiden dat OMT-leden niet langer bereid zullen zijn aan het OMT deel te nemen of zich geremd zullen voelen om vrijuit te spreken', re ageert minister Hugo de Jonge. 'Dit staat een goede bestrijding van infectieziekten in de weg en leidt dan ook tot een onevenredig nadeel voor de volksgezondheid in het algemeen en het RIVM en mijn ministerie in het bijzonder', schrijft de minister. Kortom: me dici moeten niet bang worden om in het OMT hun mening te geven. Dat zou wel gebeuren als later in de krant precies te lezen is wat er allemaal is gezegd. Het ministerie heeft wél de OMT-agenda's vrijgegeven over de periode januari-augustus. Op 27 augustus stond een evaluatie van de laatste maanden op de agenda, waarvoor ruim anderhalf uur was ingeruimd. Die dag wer den vier 'verbeterpunten' bespro ken: de samenstelling van het OMT, organisatie, transparantie en de 'verhouding wetenschap en beleid/onafhankelijkheid OMT'. Dat laatste punt is opvallend. OMT-voorzitter Van Dissel kreeg al vaker kritiek dat hij zijn oren te veel laat hangen naar de politiek en de kabinetswensen. Zo zei hij in een interview dat 'het ingewik kelder is de 1,5 meter in vliegtui gen aan te houden, om toch nog tegen redelijke prijzen te kunnen vliegen'. Volgens critici moet Van Dissel zich niet laten leiden door economische belangen. Ook een RIVM-advies over me dische mondkapjes in de zorg zou mede zijn ingegeven door kapjes- schaarste, onthulde Nieuwsuur, al ontkent het kabinet dat tekorten een rol spelen bij de richtlijnen. Omdat deze zelfevaluatie niet openbaar wordt gemaakt, is on duidelijk wat het OMT van deze mogelijke belangenverstrengeling vindt. Vertrouwelijk Dat de OMT-verslagen het stem pel vertrouwelijk krijgen, is niet uniek. Zo blijven ook de notulen van de wekelijkse ministerraad geheim. En in 2017 oordeelde de Raad van State dat het kabinet verslagen van de vergaderingen die ministers hielden rond de Na een halfjaar of jaar kunnen verslagen best openbaar worden ramp met vlucht MH17, niet openbaar hoefden te maken. De 'eenheid van regeringsbeleid' werd belangrijker gevonden dan openbaarheid. Hoogleraar Medische Microbi ologie van het UMCG Bert Nies ters (zelf geen OMT-lid) vindt dat de notulen op enig moment wél openbaar gemaakt moeten wor den: ,,Ik lig er niet wakker van dat we nu niet weten wat Jantje of Pietje vindt, maar die verslagen hoeven niet eeuwig geheim te blijven. Na een halfjaar of jaar kan dat best openbaar gemaakt wor den'', zegt Niesters. ,,Al klappen sommige OMT'ers ook nu we- leens uit de school in de media.'' Transparantie Prominent OMT-lid Marion Koopmans (viroloog bij Erasmus MC) is in principe voor weten schappelijke transparantie, maar het is de vraag of de gespreksver slagen 'midden in een crisis' naar buiten moeten komen, stelt de WHO-adviseur. ,,Het is een gekke tijd: iedereen wil alles per direct en volledig openbaar. Ik ben voor stander van open wetenschap hoor, maar ik zie ook nadelen, als mensen zonder kennis van zaken daar weer mee aan de haal gaan.'' De rol, inrichting en werking van het OMT moeten volgens Koopmans wel geëvalueerd wor den. ,,Het OMT is volgens mij in 1995 opgericht, dan is het altijd goed om te kijken: is het nog van deze tijd? Er wordt nu gezegd: zet er een gedragswetenschapper in, of een econoom. Dat zijn ,v diverse terreinen, waarbij je dus ook een brede ver tegenwoordiging wil heb ben. DSn krijg je kennis synthese. Maar dan doemt de vraag op: is dat wel werkbaar, ge zien de om vang van zo'n gre- mium.'' BRUSSEL/BERLIJN Sinds gisteren tot en met 13 december gelden in België strengere regels. Tussen 0.00 uur en 5.00 uur mag bijvoorbeeld niemand de straat op zonder goede reden. In Wal lonië en Brussel geldt de avond klok vanaf 22.00 uur. Thuiswer ken wordt verplicht, behalve als het echt niet anders kan. Dan is een werkgeversverklaring no- dig. Op het werk zijn mondkap jes verplicht en moet ventilatie op orde zijn. Niet-essentiële winkels gaan dicht, contactbe- roepen worden stopgezet. Ho reca was al dicht. Vakantiepar ken en plekken voor vrijetijds besteding zoals theater en bios copen sluiten de deuren. Ook in Duitsland gelden ze ker tot het einde van de maand strengere regels. Duitse huis houdens worden opgeroepen zo weinig mogelijk contact met an deren te zoeken. Binnenlands toerisme gaat in de ban. Alle plekken voor vrij etij dsbesteding zijn gesloten (theater, pretpar ken, enzovoort). Ook sportscho len gaan dicht. Evenals de ho reca. Contactberoepen worden deels stilgelegd. dinsdag 3 november 2020 GO Sluiting van alle scholen kan het repro- ductegetal tot 0,74 drukken. De interne discussies en ver gaderverslagen van de belang rijkste corona-adviseur van het kabinet, het Outbreak Manage ment Team (OMT), blijven ge heim. Hoewel het OMT kritisch kijkt naar de eigen transparan tie en de verwevenheid met het ministerie, worden notulen niet openbaar. Niels Klaassen Peter Winterman Den Haag - Bert Niesters, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5