II Al dan niet corona onder de leden: in een kwartier is er duidelijkheid 7 RESTAURATIE GEEN RIJKSSUBSIDIE Het was even slikken toen het verzoek voor een rijkssubsidie van bijna twee miljoen euro werd afgewezen. Maar de mensen van de Grote Kerk in Goes zitten niet bij de pakken neer. Groot onderhoud aan een monumentale reus als de Grote of Maria Magdalenakerk houdt eigenlijk nooit op. Als de ene restauratie is vol tooid, staat de andere alweer voor de deur. ,,En juist bij dit soort mo numentale gebouwen is het alle maal ontzettend duur'', zegt voor zitter Jan Oggel van de Stichting Grote of Maria Magdalenakerk, die de kerk beheert en exploiteert. Het is dan ook niet gek dat de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed elk jaar veel subsidieaanvra gen binnenkrijgt voor de restaura tie van kerken en andere histori sche gebouwen. De dienst ver strekt elk jaar subsidies met een loopduur van zes jaar. Aangezien de vorige subsidie die de Grote Kerk in Goes kreeg dit jaar afloopt, werd een aanvraag van bijna twee miljoen euro ingediend voor de komende zes jaar. Het was een flinke streep door de rekening dat deze niet werd gehonoreerd. ,,We hebben niet echt helder kunnen krijgen waarom we hebben misge- grepen'', zegt Jan Vermeule, de technische man van de stichting. ,,Het lijkt erop dat met name de wat kleinere aanvragen deze keer zijn toegekend.'' Geen geld dus. En dat terwijl er de komende jaren weer heel wat moet gebeuren. Zo dient het na- tuursteenwerk te worden hersteld en moet ook een behoorlijk aantal glas-in-loodramen worden geres taureerd. Voor dit soort duur on derhoud moet de stichting simpel weg aankloppen bij derden. De jaarlijkse subsidie van de ge meente, die overigens zeer wordt gewaardeerd, is lang niet vol doende. De bedragen die nodig zijn, kan de stichting ook zelf nooit helemaal bijeenbrengen met bij voorbeeld het verhuren van de Voor de echte restauratie moeten alle glasstukjes eruit worden gehaald om een nieuw loodkader te krijgen kerk voor evenementen, bruiloften en uitvaarten. ,,Zeker niet nu alles stilligt'', zegt Oggel. „Evenemen ten als Thank Goes it's Friday zijn echte klappers. Dat we deze in komsten nu mislopen, maakt het er niet gemakkelijker op.'' En gemakkelijk is het sowieso al niet. Neem nu de restauratie van een monumentaal glas-en-lood raam met voorstellingen, dat bin nen de aflopende zesjarige subsi die viel. ,,Die viel aanzienlijk duurder uit dan we vooraf hadden begroot'', zegt Vermeule. ,,Het ge volg is dat we moesten besluiten om het tijdelijk in orde te maken, zodat het weer vijf of tien jaar vooruit kan. Voor de echte restau ratie moeten alle glasstukjes eruit worden gehaald om een nieuw loodkader te krijgen. Dat is enorm arbeidsintensief.'' Hoewel volgend jaar weer een nieuwe aanvraag bij de Rijks dienst zou kunnen worden inge diend, gaat de stichting het nu waarschijnlijk eerst bij de provin cie proberen. De gemeente Goes ondersteunt die aanvraag. Omdat de provincie niet alles subsidieert, wordt vermoedelijk een aanvraag ingediend van om en nabij een miljoen euro. ,,Zo blijven we be zig'', zegt Vermeule lachend. ,,Het kost soms aardig wat inspanning, maar we doen het voor een prach tig gebouw. Het geeft veel voldoe ning.'' Guido van der Heijden Terneuzen De Terneuzense huisartsenpraktijk Huisartsencentrum Zuid biedt voor Zeeuws-Vlamingen een coro- nasneltest aan. Binnen een kwar tier is er duidelijkheid of iemand al dan niet corona onder de leden heeft. Gratis is de sneltest niet. In een kwartier duidelijkheid hebben kost honderd euro. Maar huisarts Art Asrian denkt dat er met name on der de werkgevers in Zeeuws- Vlaanderen interesse voor de test is. Zeker nu er bij werkgeversorga nisaties VNO-NCW en MKB-Ne- derland zorgen zijn over de corona- app. Mensen die via de app een melding krijgen dat ze contact heb ben gehad met iemand die positief blijkt, blijven vervolgens tien dagen weg en lang niet altijd terecht. Probleem Asrian herkent de zorgen. ,,Het is heel vervelend voor werkgevers als ze ineens drie mensen thuis heb ben zitten. Dan heb je als bedrijf snel een probleem. Of denk aan le raren die geen les kunnen geven. Met deze test hebben ze snel zeker heid. Het is te vergelijken met een zwangerschapstest." Het verschil is wel dat er bij de sneltest materiaal uit de neus gebruikt wordt. Samen met een collega gaat As- rian bij de mensen in Zeeuws- Vlaanderen langs en al na een kwartier heeft men duidelijkheid. Blijkt de test negatief, dan kan de werknemer weer snel aan het werk. ,,Als de uitslag van de sneltest po sitief is, geven we dat door aan de GGD en doen deze nogmaals een test. Het is natuurlijk een moment opname", waarschuwt Asrian. Omdat de huisartsen bij de men sen zelf langsgaan, is deze alleen beschikbaar voor Zeeuws-Vlamin gen. De afstanden zijn in Zeeland te groot. dinsdag 3 november 2020 Werk aan Grote Kerk is nooit klaar Rob Paardekam Goes Dat er geen evenementen meer zijn in de kerk, zoals hier de kerstmarkt van vorig jaar, maakt het voor de stichting moeilijker om het broodnodige onderhoud te kunnen bekostigen. fotojohan van der heijden - Jan Vermeule, Stichting Grote of Maria Magdalenakerk Opgeven voor de sneltest, gaat via de site www.sneltestcoro- nazv.com Huisarts Art Asrian biedt coronasneltesten aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52