Minder besmettingen, ziekenhuizen blijven vol Allerzielen: aandacht voor overledenen I 4 CORONA TWEEDE GOLF Er kan een streep door de skivakantie met kerst en het kabinet wikt en weegt nog over verdere aanscherping van corona maatregelen. De besmettingscijfers dalen, maar voor de ziekenhuizen gaat het te langzaam. ■H ■I I Illi. Het kabinet heeft de voet op de rem. De vraag is alleen nog hoe diep het het pedaal in wil trappen. Dat premier Mark Rutte vanavond verdere aan scherping bekend maakt, is zeker. Zo heeft het kabinet besloten om een negatief reisadvies af te geven voor va kantiereizen naar het buitenland in de kerstvakantie. Het wil niet wéér over vallen worden door skiërs die het vi rus mee terugbrengen, is de gedachte. Maar het palet aan mogelijke maatre gelen is breder. Want zoals een inge wijde zegt: „Kiezen we voor de lange weg, of gaan meer doen om het virus nu sneller te raken.'' Daarom is het 'tamelijk zeker' dat het kabinet musea, bioscopen, biblio theken en theaters vanaf donderdag voor twee weken sluit. Dat geldt dan ook voor pretparken en dierentuinen. Sportscholen zouden uitgezonderd worden, juist om burgers een 'uitlaat klep' te laten behouden, stellen bron nen. Ook wordt erover gedacht het maxi mum aantal mensen dat samen op straat mag samenscholen, terug te brengen: van vier naar twee. Het zijn maatregelen waarover nog tot gisteravond werd gedebatteerd, want al bij het ministersoverleg op het Binnen het kabinet zijn er twee stromingen. Het ene kamp wil steviger regels dan hetandere Catshuis zondag bleken er (wederom) twee stromingen te botsen in het ka binet. Of het in 'ruzieachtige' sfeer ging, of gewoon 'stevig inhoudelijk', daarover circuleren verschillende lezingen. Wel is zeker dat de discussie langs twee lij nen loopt: zij die steviger willen in grijpen en zij die versoepeling predi ken. Zo zouden premier Mark Rutte en ministers Hugo de Jonge en Tamara van Ark (beiden van Volksgezond heid) liever strengere maatregelen af kondigen, terwijl andere ministers te rughoudender zijn. In dat tweede kamp is minister Ferd Grapperhaus (Justitie) te vinden, sa men met de 'economische driehoek' van Eric Wiebes (Economische Za- De daling in het aantal positieve tests werd door het RIVM al min of meer voorspeld. Vrijdag, de dag dat achteraf bezien de meeste be smettingen werden gemeld, noemde een woordvoerder de ontwikkelingen al 'hoopvol'. In middels ligt het aantal besmettin gen op dagbasis bijna drieduizend stuks lager. Ook op de iets langere termijn is een lichte kentering waarneembaar. Het zevendaags gemiddelde van het aantal be smettingen is voor de tweede dag op rij gedaald. Dat lag eergisteren boven de 10.000, nu zijn het er vijfhonderd minder. Het is de eer ste keer in de tweede golf dat het aantal gemelde besmettingen drie dagen achter elkaar daalt. Rotterdam was gisteren met ruim vijfhonderd besmettingen koploper, gevolgd door Amster- dam (322), Den Haag (272), Utrecht (188), Tilburg (172) en Breda (163). In de ziekenhuizen is de kentering nog niet zichtbaar. Het aantal opgenomen coronapa tiënten bedroeg gisteren 2545, dat is 52 meer dan zondag, meldt het Landelijk Coördinatiecentrum Pa tiënten Spreiding (LCPS). Op de intensive care liggen 587 corona patiënten, vier meer dan zondag. Nieuwe gevallen per dag 1 dinsdag 3 november 2020 GO Van begraafplaatsen in Kolkata in India (rechtsboven) tot in Tiel (links); overal op de wereld is gisteren door gelovigen Allerzielen gevierd. Tijdens deze eeuwenoude katholieke traditie op de dag na Allerheiligen, worden de overledenen herdacht en hun graven geze gend. Nabestaanden plaatsen bloemen. Of maken het graf van een dierbare schoon, zoals Carla en haar zoon Christo in Bergen op Zoom (rechts) dat doen. Vanwege corona waren de gezamenlijke vieringen geschrapt. FOTO'S AFP, JAN BOUWHUIS, PICS4PROFS Het kabinet wikt en weegt, maar de voet gaat op de rem Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag Het aantal nieuwe coronabe smettingen daalde gisteren tot 8306. Dat waren er 430 minder dan zondag. In de ziekenhuizen is van een afvlakking echter nog geen sprake. Sander van Mersbergen Den Haag Meldingen bij de GGD 10000 - 9000 8000 7000 6000 5000 4000 3000 2000 1000 0 Gisteren 8306 oktober 031120 BRON: RIVM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4