Voorlopig niet meer ambulances in Zeeland M 10 ZEELAND Terneuzen komt met plan voor steun aan accomodaties Meer winkels in België open dan in het voorjaar Guido van der Heijden Terneuzen Al sinds de corona-uitbraak kunnen opvarenden nauwelijks van hun schepen af en als gevolg zien de zee manshuizen in Vlissingen (Mission to Seafarers), Terneuzen (Seamen's Club) en Gent (Stella Maris) hun in komstenbron verdampen. Gevreesd wordt dat de zeemanshuizen de co ronacrisis niet overleven zonder ex tra steun. Wethouder Jack Begijn gaat samen met burgemeester Jan Lonink in overleg met North Sea Port om ervoor te pleiten dat de steun voor de zeemanshuizen on- derdeel wordt van de havengelden die de schepen betalen. Begijn zegde dit onlangs toe in de vergadering van de raadscommissie bestuur en middelen. Hij reageerde hiermee op een motie van Sociaal Veel zeelieden zijn vanwege corona depressief. De zeemanshuizen zijn echt nodig Terneuzen, die aandacht vroeg voor de penibele situatie van de zee manshuizen. ,,Het zou het principe worden van de gebruiker betaalt", stelt wethouder Begijn. De finan- ciering van de drie zeemanshuizen in het gebied van NSP zou zo ook een stuk helderder worden. ,,Nu krijgen de drie zeemanshuizen steun op verschillende manieren. Terneuzen krijgt 30.000 euro van de gemeente Terneuzen en hetzelfde van NSP. De andere twee zeemans huizen krijgen geen directe steun. Vlissingen hoeft van NSP geen pacht te betalen en Gent krijgt gra tis vervoer van het bisdom." De suggestie om de zeemanshui zen te helpen middels de havengel den, komt uit de zakelijke advies raad van North Sea Port. Begijn wil dit idee inbrengen tijdens het vol gende kwartaaloverleg dat hij sa men met burgemeester Lonink met North Sea Port voert. ,,North Sea Port wilde daar steeds niet aan, maar nu zou CEO Daan Schalck het in overweging willen nemen", denkt Begijn. Vanwege hetzelfde corona werd een eerder overleg uit gesteld. Begijn hoopt dat hij in de cember weer met NSP in gesprek kan. 20.000euro verlies Dit en volgend jaar krijgt de Sea men's Club in Terneuzen nog sub sidie van Terneuzen, maar daarna moet die zichzelf bedruipen, is Ter- neuzens idee. ,,Maar nu met co ronazucht Begijn. ,,Daarnaast is ook een aantal sponsoren afgehaakt. Ik weet dat ze in Terneuzen nu al een verlies lijden van 20.000 euro." ,,Wij maken ons als havenstad Terneuzen druk om het voortbe staan van de zeemanshuizen", zegt Begijn. ,,Veel zeelieden zijn van wege corona depressief. De zee manshuizen bieden de mogelijk heid om een boodschap te doen, ze kunnen er internetten. Het is echt nodig." Harmen van der Werf Terneuzen Veel meer 'essentiële' winkels mogen de komende weken in België openblijven dan bij de eer ste coronalockdown afgelopen voorjaar. Alleen supermarkten, voe dingswinkels, apotheken en krantenwinkels mochten dit voorjaar de deuren openhouden. De lijst is nu aanzienlijk langer en lijkt wel onuitputtelijk. Zaken die open mogen blijven, zijn voedingswinkels, inclusief nachtwinkels, winkels met ver- zorgings- en hygiëneproduc- ten, dierenvoedingswinkels, apo theken, kranten- en boekenwin kels, tankstations, winkels voor medische hulpmiddelen, tele- comwinkels, doe-het-zelfzaken, tuincentra- en boomkweke rijen, bloemen- en plantenwin kels, gespecialiseerde detailzaken voor kledingstoffen en winkels voor schrijf- en papierwaren. Schade beperken De Belgische regering kiest er hiermee voor de economische schade te beperken. In tegenstel ling tot afgelopen voorjaar zijn ook essentiële verplaatsingen niet verboden. Om het aantal co ronabesmettingen terug te drin gen en de gigantische druk op ziekenhuizen in België te verlich ten, heeft de Belgische regering er vooral voor gekozen het aantal contacten thuis te beperken. Slecht één knuffelcontact per huishouden per week is nog toe gestaan. In Zeeuws-Vlaanderen wordt niet verwacht dat de nieuwe lockdownmaatregelen tot extra bezoek van Belgen zullen leiden aan met name de bij Belgen po pulaire koopsteden Sluis en Hulst. Veel winkels blijven im mers open in België. Belgen komen bovendien niet alleen om te shoppen, maar ook voor de horeca. En die is zowel in Ne derland als België voorlopig ge sloten. Dat zegt Christine Francke, regioma nager bij Witte Kruis, vergunning houder van de ambulancezorg in Zee land. Zij reageert op het RIVM-rap- port waarin staat dat het aantal stand plaatsen in de provincie van 11 naar 13 zou moeten. Dat is nodig om ervoor te zorgen dat minimaal 70 procent van de Zeeuwen vanuit twee standplaat- sen binnen 12 minuten rijtijd met een ambulance kan worden bereikt. Een 'interessant rapport', zegt Francke. ,,Maar voor de praktijk van vandaag verandert het niets. We wil- De politiek mag er iets van vinden, maar ze gaat niet over de ambulances len voortdurend onze mensen en au to's zo inzetten, dat we de beste spoedzorg kunnen leveren. Daarom bekijken we elke week alle data van onze ritten, om te zien waar we pre- cies rijden en hoeveel overschrijdin gen er zijn. Dat is een continu proces." ,,Op basis van de data kunnen we een langetermijnplanning maken. Daarover overleggen met de zorgver zekeraars, om te bepalen hoe we hierin de beste stappen kunnen zet ten. Daar verandert zo'n RIVM-rap- port niet veel aan. Maar we lezen het natuurlijk wel en het gaat mee in het gesprek met de zorgverzekeraars. Het is natuurlijk niet voor het eind van het jaar geregeld." Het Zeeuwse Kamerlid Joba van den Berg (CDA) wil de uitbreiding van het aantal ambulances op 18 no vember aan de orde stellen in het overleg met minister Tamara van Ark. ,,De politiek mag er iets van vinden, maar ze gaat niet over de ambulan ces", zegt Francke. dinsdag 3 november 2020 'Betaal zeemanshuizen van de havengelden' A Igor, Dimitri en Denis (vlnr) kunnen in het zeemanshuis in Vlissingen even ontspan nen en hun zinnen verzet ten. foto Terneuzen neemt het voortouw om de drie zeemanshuizen van North Sea Port (NSP) te helpen. De huizen waar zeelui even aan land de benen kunnen strekken, verkeren in zwaar weer. - Jack Begijn, wethouder GO Uitbreiding van het aantal stand plaatsen voor ambulances in Zee land is op korte termijn niet realis tisch. Het advies dat het RIVM daarover heeft uitgebracht, komt wel aan de orde in de besprekin gen tussen Witte Kruis en de zorg verzekeraars. Rolf Bosboom Goes - Christine Francke, Witte Kruis Het RIVM adviseerde uitbreiding van het aantal ambulances in Zeeland. Dat zit er voorlopig niet in. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42