II 'n Natte boel 9 Vlaanderen is één van de meest bosarme regio's van West-Europa. Daar wil Vlaams minister van Om geving Zuhal Demir (N-VA) wat aan doen. Tegen 2024 moet er 4000 hec tare bos bijkomen. Zuiderburen VLAANDEREN MEER BOS IN PLAATS VAN BETON Streektaal De organisatie Bos+ zet zich in voor beter en meer bos in Vlaanderen. Bos+ kwam vorig jaar met het nieuws dat Vlaande ren ongeveer 140.000 hectare bos telt, wat tien procent is van de to tale oppervlakte. Daar moest sinds de eeuwwisseling 10.000 hectare bos bijkomen, maar dat gebeurde niet. Vlaanderen scoort wel goed als het op beton aankomt. Volgens het Ruimterapport Vlaanderen uit de cember 2018 telt de regio meer dan 13.000 kilometer lintbebouwing. Dat is het fenomeen waarbij er buiten de woonkernen steeds meer aaneengesloten van 'The Biggest Tree Plant'. Het project roept iedere Vlaming op mee te planten of een boom als ca deau te kopen. Achter 'The Biggest Tree Plant' schuilen ondernemers die zich achter het idee van tuinar chitect Louis De Jaeger schaarden. Dat idee is er al heel lang, maar al tijd was er grond te kort om bo men op te planten. Nu zijn er over heel Vlaanderen meer dan hon derd terreinen verzameld, goed voor 75 hectare. Meteen de ideale oplossing voor iedereen die een boom wil planten en geen ei gen tuin heeft. En wat met de Vlaming die to taal geen groene vingers heeft? Die kan een boom aan iemand anders cadeau doen. Blijkbaar is er de keuze tussen een verjaardags boom, een liefdesboom of een 'je We willen samen 20 keer Monaco bebossen in Vlaanderen kan de boom in-boom'. Als de co ronamaatregelen het toelaten, mo gen de Vlamingen ook zelf een plantactie op een eigen terrein or ganiseren. Daarvoor biedt 'The Biggest Tree Plant' een doe-het- zelfpakket aan. Voor bedrijven zijn er speciale teambuildingpakket ten. De mensen achter 'The Biggest Tree Plant' verwijzen graag naar 'Plant een boom' uit 1970. De actie werd opgezet door de openbare omroep, toen nog BRT, en de Gentse bosbouwkundige Marcel Van Miegroet. De gangmaker was Bob Davidse, bij het Vlaamse tvpubliek beter bekend als Nonkel Bob. Hij scoorde met het lied Plant een boom zelfs een heuse hit. Vijf tig jaar later weerklinkt het num mer nog altijd bij natuurvereni- gingen die bomen planten. Alles komt terug. gebouwen bijkomen. Meer dan 14 procent van Vlaanderen is ver hard, dat is dubbel zoveel als het Europees gemiddelde. Lange tijd leek dat geen pro bleem voor de Vlaamse regering. Tekenend was het Essersdossier waaraan de toenmalige minister van Omgeving Joke Schauvliege (CD&V) zich brandde. De Oost- Vlaamse minister stond de uit breiding van het transportbedrijf toe. Essers mocht daarvoor in het Limburgse Genk een groot bos kappen. Daarbij liet ze het vol- gende noteren. ,,Een boom heeft ook altijd de functie om gekapt te worden." Wouter Deprez, een cabaretier met een groen hart, maakte er een mediarel van. Hij sprong in de bres voor het bos en trok samen met natuurverenigingen met het dos sier naar de Raad van State. Die vernietigde in maart 2018 het uit breidingsdossier. Nu is Zuhal Demir uit Genk de nieuwe minister van Omgeving. Zij heeft voor de Vlaamse bossen een ambitieus plan dat ze in mei voorstelde. Demir spreekt over een Bosalliantie. Samen met natuur- verenigingen, jeugdbewegingen of private eigenaars wil ze 4000 hec tare extra bos realiseren tegen 2024. ,,We willen samen 20 keer Monaco bebossen in Vlaanderen", aldus Demir. Voor die doelstelling ligt een budget van 122 miljoen euro klaar. De Vlaamse overheid en de lokale besturen zorgen voor 2000 hectare. De rest moet via overheidssteun van de Vla ming zelf komen. In oktober be gon alvast de opmerkelijke actie Dienken judder dat ook wel soms as 't 's morgens zó lange doenker is? Wor het noe nóóit licht vandaoge. En vooral op dezen tiid van 't jaor. 'n Paor weken geleejen was dat ook 't geval. 't Was al tegen koffietiid. Al les buuten nat en droevig. De buur man van een paor 'uuzen vèrder in de straote was al mee z'n 'ondjes verbie gegaon. Jao, da bin nogal lawaoimao- kers. Zeker as de katte bie op m'n achterstraote zit. Mao ook voo dat bêêstje was 't zeker vee te nat en koud, want die was in gêên velden of wegen te zien. As die 'ondjes verbie kommen, dan beginnen ze alle drieje te keffen. Mao die katte weet al lange dat ze an de liene vast zitten en vliegt dan glad nie mêêr weg. Bel nêê, die lacht ze vierkant in udder bakkes uut. M'n troenke die 'èn 'k vorige weeke al gekortwiekt. Da was nódig nao die sturm van september. Ik wil nie pra- oten over sturmschao, mao toch. Die 'aod flienk voo z'n busse had. Kan je begruupen, die staot net op 'n 'oek van 't 'uus. Echt 'n tochtgat. En die is ook nie mêêr van de joengsten. Van onderen was tie goed gespleten. Die gaot messchiens nog 'n jaortje mee. Mao d'r staot al een joenge staoke na- ost 'óór. ,,Daovoo is 't eigenlijk 'n paor maonden te vroeg", zei de buur man, ,,mao je kan 't promberen." En dat 'èn 'k dan mao gedaon. ,,Lukt 't nie, dan is 't er nog gêên man over boord", docht ik bie m'n eigen. D'r staon nog een paor dunne tak jes op m'n gehavende troenke. Voo de veugels. En ik moen zeggen, die bin nen me 'êêl dankbaor daovoo. Daonet zaoten d'r ook een paor kraoien in. Die kommen ielke morgen de leste weken. Zó tegen koffietiid. Ik zit dan mêêstal in m'n keukentje nao buuten te kieken en jao 'óór, ook vanmorgen laoten ze gêên verstek gaon. Mao ze zitten d'r nie lange, want deur al die nattigheid is de leute d'r vlug af. Regenpakan Onwillekeurig moen 'k dienken an vroeger, toen me nog mee 'n 'êêle kóóie lekker deu de regen van Bier vliet nao Terneuzen fietsende. 't Re genpak an, die tas in 'n gróte plastic zak op je begaogedraoger. Somtemets lag t'r dan wat slik op de weg. Jao, soms vee. 't Waoren nie allemao van die propere boeren die nog 's mee de schoppe over de weg goengen. Soms waoren d'r 'êêle stikken mee slik en sloeber. Dan slippende je spetterbord gewoon vol. Vooral bie 't voorwiel. En mee 'n stokje proberende je dan die modder weg te doen. Jao, 'k wee ten nog dat er stikken bêêten mee d'and uutgedaon wieren. Die mèn- sen stoengen dan ook in de blubber mee 'n spaotjes de bêêten te steken. Da was toen 'alf de jaoren zestig. 't Ziin Jan Zwemer en Pau Heerschap van de Dialectverênigieng, die een boekje schreven over 't boerenwèrk op 't land. "Buuten," 'êêt 't. 't Lig noe bie de drukker en 't komt volgende weeke uut. Net in de bêêtentied. dinsdag 3 november 2020 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: meer bos sen voor Vlaanderen. Dominique Piedfort Antwerpen Doe maar de 'je kan de boom in-boom' -Zuhal Demir, minister Meer informatie op: grootsteboomplantactie.be Iedere Vla ming wordt opgeroepen mee te planten of een boom als cadeau te kopen. FOTO THE BIGGEST TREE PLANT Rinus Willemsen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41