8 ZEELAND KG Fruit krijgt subsidie voor teelt exotische vrucht Frank Balkenende Kapelle Tien jaar terug stortte eigenaar Do mus de Jonge van KG Fruit zich - naast appels en peren - op de teelt van kiwibessen. Niemand deed dat in die tijd. Het experiment slaagde. Per jaar produceert hij inmiddels 40.000 kilo kiwibessen. Nu waagt hij zich aan de kiwi, die behalve de naam, geen overeenkomst heeft met de kiwibes. Al drie jaar broedt hij op het plan om dit exotische fruit te telen. Het wordt mede mogelijk dankzij 200.000 euro subsidie uit de pro vinciale regeling Zeeland in Stroomversnelling. Zelf investeert hij ook een bedrag van die orde. Door de opwarming van de aarde wordt het in Zuid-Europa steeds heter. Eigenlijk te heet voor de kiwi-teelt Aan het pioniersproject liggen twee belangrijke redenen ten grondslag. De Jonge: ,,De eerste is klimaatverandering. De meeste ki wi's die je in de winkel aantreft, worden geteeld in Zuid-Europa en Italië in het bijzonder. Ook daar worden ze overdekt geteeld. Door de opwarming van de aarde wordt het in die streken steeds heter. Ei genlijk te heet voor de kiwi-teelt. Het klimaat in Zeeland lijkt er in middels geschikter voor." De tweede reden is eenvoudig: consumenten eten steeds meer ki wi's. De Jonge: ,,Door de klimaat verandering staat de kiwi-teelt we reldwijd onder druk, terwijl de vraag van consumenten toeneemt. Dan komt vanuit de markt de vraag op tafel of we niet in Nederland ki wi's kunnen telen. Daar ben ik op ingesprongen." Het is niet dat De Jonge zo graag kiwi's lust. Hij denkt dat de teelt van mediterraan fruit zijn bedrijf financieel vooruit kan helpen. In middels heeft hij proefgedraaid op een veld van 200 vierkante meter. Na een jaar hangen er al enkele ki wi's aan. ,,Die proef is zo hoopge vend dat ik dit experiment durf door te zetten. De volgende stap is de aanleg van een overdekt teelt systeem op drie hectare. Kiwi's kunnen namelijk slecht tegen re gen. En met een overkapping hou je ook bacteriën buiten de deur." Kennis over de kiwi-teelt heeft hij in huis gehaald via een samen werkingsverband met Italiaanse te lers. ,,Door mijn kiwibessen-teelt had ik al contacten in Italië. Via die kanalen heb ik de benodigde kennis gekocht. Dat gaat van licht, bemes ting, grondsoort tot de rassenkeuze. De kunst is om kiwi's te telen waar de handel om vraagt: groot, hard en met het juiste suikergehalte. Ik moet minimaal de kwaliteit kun nen leveren van de kiwi's die je in de winkelschappen vindt." Zonnepanelen De kiwi-struiken die De Jonge gaat planten, leveren pas over drie jaar de eerste oogst op. Hij moet nog wel een hobbel nemen: voldoende zoet water voor een succesvolle Kiwi's kunnen slecht tegen regen. En met een overkapping hou je ook bacteriën buiten de deur teelt. ,,Ik heb daar al enkele ideeën over." Verder moet de energie die nodig is, zo duurzaam mogelijk zijn. De Jonge laat deze week dan ook zonnepanelen op zijn bedrijfs- daken leggen, zodat behalve zijn exotisch fruit ook zijn energie groen is. Dat gebeurt via de Postco- deroos-regeling. Omwonenden die zelf geen ruimte hebben voor zon nepanelen, kunnen gezamenlijk als energiecoöperatie zo groene stroom opwekken op het dak van een bedrijf in de buurt. Overigens gaat deze regeling volgend jaar ver anderen. Eén voorwaarde om de provinci ale subsidie te oogsten, is dat De Jonge zijn kennis over de kiwi-teelt deelt met Zeeuwse fruittelers. Mis schien wordt Zeeland dan net als Nieuw-Zeeland het land van de ki wi's. De Jonge verwacht echter niet dat er op korte termijn meer (sub)tropisch fruit op de Zeeuwse klei tot wasdom komt. ,,Sinaasap- pelen, ananas, bananen? Nee, ik ge loof niet dat dat gaat gebeuren." BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Zanddijk Het was een bijzondere ervaring aanwezig te zijn bij de raadsver gadering Reimerswaal (27 okto ber). De uitkomst van het debat over de Zanddijk was niet gun stig. Wat me opviel was de (sleu- tel)rol van de heer M. Weststrate. In het verleden was het een rebel die zijn eigen plan trok en aan schopte tegen alles en iedereen. Kennelijk heeft hij daarvan ge leerd. Ik hoor nu niemand meer to the point antwoorden formule ren. Wel hoor ik nog steeds sug gestieve opmerkingen zoals de standpunten van de overheid en de provincie waar hij kennelijk van op de hoogte is. Naast raads lid is de heer Weststrate ook por tefeuillehouder wegen bij water schap Scheldestromen. Dat kan kennis en ervaring opleveren die gebruikt kan worden in belang rijke dossiers. Toch vraag ik me af of een partij die zich Leefbaar Reimerswaal noemt zich moet keren tegen de leefbaarheid van burgers langs de Zanddijk. We hebben behoefte aan een rebel die zich dat aan trekt. J. L. van Gastel, Kruiningen Discriminatie Nooit heb ik een ingezonden brief geschreven maar nu, als vrouw én christen, moet ik mijn stem laten horen. Ik voel me zwaar gediscrimineerd door de uitspraak van de heer Van Heuke- lom dat hij in de benoeming van mevr. Schot tot wethouder een afbraak van de partij (SGP) ziet (30 oktober). Dat iemand die zich christen noemt zó over vrouwen die zich inzetten voor de maat- schappij, durft te spreken is pure discriminatie! Do Zuurveen-Meijer, Vlissingen Bevolkingsgroei De Zeeuwse bevolking groeit op vallend (29 oktober). Volgens het ZB planbureau komt het vooral doordat mensen de Randstad 'ontvluchten'. Oorzaak zou de uitzonderlijk hoge woningprij zen zijn.Of dit zo is, weet ik niet, wel dat jongeren Zeeland verlaten omdat zij hier geen werk of een woning kunnen vinden. Belang rijker vind ik het artikel met de kop 'Dat meer beestjes verdwij nen raakt ons allemaal'. Oorzaak is dat onze zorg voor de natuur ver onder de maat is, waardoor het ecosysteem in elkaar stort, een systeem waarvan onze ge zondheid afhankelijk is. Ik noem twee oorzaken uit het ZMF-actie- plan. Oorzaken die velen zien als voorspoed, maar de ondergang van de (Zeeuwse) natuur fors dichterbij brengen: het gebruik van beschermingsmiddelen voor de gewassen en de doorgaande bebouwing van de toeristenindu strie die dit mooie land hongerig, gulzig opvreet. Wees solidair met onze insecten, zodat de broodno dige biodiversiteit niet opgeof ferd wordt aan de god van de heb zucht. Ton Besselink, Vlissingen dinsdag 3 november 2020 Over drie jaar kiwi's uit Kapelle Kiwi's van de Zeeuwse klei? Als het meezit, kan KG Fruit in Ka- pelle ze over drie jaar oogsten. Het fruitteeltbedrijf gaat op drie hectare de groene vrucht telen. Volledig overkapt, want kiwi's hebben een hekel aan regen. - Domus de Jonge, KG Fruit - Domus de Jonge Domus de Jonge van KG fruit met twee kiwi's van zijn proefveld. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40