Duizenden vrijwilligers komen helpen na noodkreet zorgsector NIEUWS 3 TERREUR OOSTENRIJK Iets na 20.00 uur was er een schietpartij in de buurt van een synagoge in de Seitenstettengasse in de Oostenrijkse hoofdstad We nen. Het zou daarna ook nog tot andere vuurgevechten zijn geko men, onder meer in de buurt van Schwedenplatz. Bij het ter perse gaan van deze krant bevestigde de lokale politie bevestigt tegen de Oostenrijkse krant Kronen Zeitung dat een grootschalige operatie aan de gang is. Het gebied is afgesloten en er zou sprake zijn van een ter reuralarm. Onduidelijk is nog of het om een aanslag op de syna goge gaat. Lokale media meldden meerdere doden en gewonden. Dat laatste wordt via Twitter ook bevestigd door de politie. De Kro nen Zeitung meldt dat een dader of een van de daders zichzelf om het leven zou hebben gebracht met een bomgordel. Een bewaker van het joodse gebedshuis, een agent, zou zijn neergeschoten en levens gevaarlijk gewond zijn geraakt. Een of meerdere andere daders zouden nog op de vlucht zijn. Een van hen is volgens persbureau APA niet veel later gearresteerd. Op beelden die op Twitter cir culeren is te zien hoe de politie bezig is met wat een klopjacht lijkt. Ook zijn er beelden waarop politieauto's met zwaailichten zijn te zien en schoten te horen. De politie spreekt van 'meerdere vuurgevechten' en vraagt het pu bliek het centrum van de stad en het openbaar vervoer te mijden. Ooggetuigen vertellen aan Oos tenrijkse media tientallen scho ten te hebben gehoord. De voorzitter van de Israëliti sche geloofsgemeenschap in Oos tenrijk kan niet zeggen of de sy nagoge in de Seitenstettengasse het doelwit was. Het gebouw was gesloten ten tijde van de schiet partij, twittert Oskar Deutsch. Hij stelt wel vast dat in de directe om geving van de tempel is gescho ten. Joodse burgers worden opge roepen niet naar buiten te gaan. Het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht, Franciscus Gasthuis Vlietland, Ikazia en het Maasstad in Rotterdam en het IJsselland Zie kenhuis in Capelle aan den IJssel konden gisteren geen nieuwe coro napatiënten meer opnemen. Het Beatrixziekenhuis in Gorinchem was gisteravond nog wel open voor coronapatiënten. ,,Maar het is de vraag hoe dat zich gaat ontwikke len'', zegt een woordvoerder. ,,Dit is een gevaarlijke situatie'', zegt Peter Langenbach, voorzitter Raad van Bestuur van het Maasstad Ziekenhuis. Een opnamestop bete kent in de praktijk dat mensen wel worden gezien en beoordeeld, maar dat ze niet kunnen worden opgeno men. Ze moeten dan naar een ander ziekenhuis of, als dat niet mogelijk is, bijvoorbeeld op de spoedeisende hulp overnachten. Maandag is 'een beruchte avond', zegt een bestuurder van het Ikazia Ziekenhuis in Rotterdam. Na het weekeinde zien veel huisartsen hun coronapatiënten weer. Wie erg achteruit is gegaan, wordt naar de spoedeisende hulp of huisartsen post gestuurd. De Nederlandse ziekenhuizen behandelen nu 2545 coronapatiën ten. Dat zijn er 700 meer dan twee weken geleden. In totaal lagen er gisteren 13.392 patiënten in het zie kenhuis. Dat zijn er bijna 2000 meer dan een maand geleden. Opnamestop in de ziekenhuizen is een gevaarlijke situatie De groei van het aantal patiënten is landelijk gezien minder groot dan in voorgaande weken. Mede door spreiding van patiënten over het land lukt het nog om acute zorg door te laten gaan, stelt Ernst Kui pers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg. „Maar", bena drukt hij. „Dat gaat ten koste van zo'n 30 procent van de reguliere kli nische zorg.'' Kuipers stelt dat extra maatregelen sowieso een gunstig effect zouden hebben op de druk op de zieken huizen. Hoe minder streng het be leid, stelt hij, hoe langer het duurt voor de situatie in de zorg weer rus tiger wordt. Verschillende ziekenhuizen vin den dat langer afwachten niet mo gelijk is. Vanuit diverse hoeken klinkt de noodkreet aan het kabinet om zo snel mogelijk nieuwe, stren gere maatregelen te nemen. Ook in het zuiden is de situatie wederom nijpend. Bart Berden, woordvoer der namens de Brabantse zieken huizen, stelt dat het niet langer ver antwoord is dat mensen elkaar nog opzoeken. De tijd dringt, stelt Ber den, want de rek is er wel uit in de zorg. De ziekenhuizen willen bed den vrijhouden voor hart- en kan kerpatiënten. ,,Maar het wordt steeds moeilijker.'' In de Brabantse ziekenhuizen liggen 460 mensen met corona; 90 daarvan op de intensive care. ,,Dat is echt veel. En we verwachten de komende tien dagen nog veel nieuwe patiënten.'' Hij pleit voor fors strengere maatregelen. ,,Om verspreidingen écht tegen te gaan moeten we stoppen met samenko men.'' Dat er nog altijd groepen mensen samen zijn in slecht geven tileerde ruimtes is volgens Berden dé belangrijkste oorzaak van het huidige hoge aantal besmettingen. Sinds vrijdagochtend hebben zich al meer dan duizend mensen met een zorgdiploma aangemeld om bij te springen in een overbelast zieken- of verpleeghuis. Daar naast hebben zich op Extrahan- denvoordezorg.nl afgelopen dagen bijna 4700 mensen zonder zorg- achtergrond gemeld. ,,Fantastisch dat zoveel mensen bereid zijn bij te springen'', zegt woordvoerder Arjan Huijsmans van Extra han den voor de zorg. Zo gaat de horeca in Breda hon derden medewerkers leveren aan zorginstellingen. Zorgorganisatie Surplus neemt de betaling van de salarissen tijdelijk over. Na een onlinecursus van een week, de Nationale Zorgklas, gaan de bar keepers, koks en serveerders bij voorbeeld aan de slag als hostess in een woonzorgcentrum of in een thuiszorgteam. De horecaondernemers zien de samenwerking als een 'enorme kans' om hun personeel niet kwijt te raken nu hun cafés en restau rants gedwongen gesloten zijn. ,,We helpen onze mensen met tij delijk werk, we helpen de zorgsec tor. En we weten dat onze mensen er straks gelijk weer voor ons zijn als we weer open mogen'', zegt J o- han de Vos van de Bredase afde ling van Koninklijke Horeca Ne derland. ,,Voor veel collega's bete kent dit wellicht overleving van deze crisis.'' Ouderenzorgorgani satie ActiZ ziet meer vergelijkbare samenwerkingen ontstaan. Voor veel mensen in de horeca kan dit de reddingsboei zijn in deze crisis Artsenorganisatie KNMG start met posters in 2200 bushokjes en online een publiekscampagne om zorgmedewerkers te steunen. ,,We roepen iedereen op te laten zien dat zij zich aan de maatrege len houden'', zegt woordvoerder Michel van Baal. Helaas was de campagnewebsite al gekaapt door sceptici voordat die live kon gaan. 'Waarom hebben Covid-patiën- ten voorrang?' vragen die zich bij voorbeeld af. ,,Heel triest'', vindt Van Baal, die hoopt dat er toch ge noeg steun voor de zorg is. m P14 dinsdag 3 november 2020 GO Doden bij aanslag in Wenen Een aanslag uitgevoerd door meerdere personen. Zo ty peert de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken de vuurgevechten van gister avond in Wenen. Volgens de politie zijn er een aantal ge wonden, lokale media meldden meerdere doden. Kees Graafland Caspar Naber Rotterdam Wenen Groot alarm in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen waar gisteravond diverse schietpartijen zijn geweest. De politie grendelde het gebied hermetisch af, burgers moesten binnenblijven. foto reuters Ziekenhuizen dicht voor coronapatiënt Zeker vijf ziekenhuizen in Zuid Holland hebben gisteravond een opnamestop afgekondigd voor coronapatiënten. Sommige pa tiënten moesten op de spoedei sende hulp overnachten. Ook in Brabant is de druk groot. Zie kenhuizen eisen strengere coro namaatregelen. Merel van Beers Marjolein Groenendijk Adrianne de Koning Rotterdam - Peter Langenbach, voorzitter Raad van Bestuur Maasstad De aanmeldingen van vrijwilli gers én mensen met een zorg- diploma stromen binnen na de smeekbede uit de zorg om meer hulp uit de samenleving. Ondertussen is een nieuwe steuncampagne voor de zorg al voor de aftrap, vandaag, door tegenstanders gekaapt. Annemieke van Dongen Rotterdam IPQLiZÈÏ]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3