II Al dan niet corona onder de leden: in een kwartier is er duidelijkheid 7 HERDENKING MARS GEALLIEERDEN NAAR DISHOEK 'We mogen niet vergeten'. Onder dat motto werd gisteren de tocht gelopen die ieder jaar groots wordt herdacht, maar die dit jaar door corona niet door kon gaan: de mars die geallieerde militairen liepen van Westkapelle naar Dishoek om daar een batterij uit te schakelen. Bt en blij dat het een I beetje regent, zegt To bias van Gent als hij Ibij Het Polderhuis in Westkapelle naar de lucht kijkt. ,,Dat doet toch een beetje denken aan het weer van 76 jaar geleden." Samen met zes an deren loopt de Middelburgse his toricus en parlementariër van Westkapelle door de duinen naar Dishoek, een tocht die in 1944 ook werd gedaan door de manschap pen van het 47 Royal Marine Com mando tijdens de Slag om de Schelde. De geallieerden waren een dag eerder geland bij Westka- pelle. De batterij die ze uit moes ten schakelen beheerste met haar 15-centimeter kanonnen de mon ding van de Westerschelde. Van Gent weet goed dat die militairen het destijds vreselijk zwaar had den. ,,Wij kunnen hier rustig lo- pen. Maar zij werden bestookt met van alles en moesten ook nog door mijnenvelden." Nog elk jaar wordt die tocht ge lopen door Britse militairen en Walchenaren als eerbetoon aan de mannen die dat 76 jaar geleden de den. Dit jaar zijn de Britten er ech ter niet bij. Door de coronacrisis kan dat niet. Dat is voor een aantal Walchenaren de reden dan maar zelf de tocht te lopen. Want we mogen niet vergeten, zegt Westka- pellenaar Ivo van Beekhuizen. Hij vindt het belangrijk dat ook 76 jaar na de bevrijding nog steeds stil wordt gestaan bij wat er destijds gebeurde. Dat mensen bereid wa ren hun leven in de waagschaal te stellen om ervoor te zorgen dat de Mijn opa werd op 11 september1944 in de duinen tussen Dishoek en Zoutelande gefusilleerd Duitsers werden verdreven. ,,Wat er destijds gebeurde is te belang rijk om ongemerkt voorbij te laten gaan." Zelfs een coconacrisis mag daar geen verandering in brengen, aldus Van Beekhuizen. Zo denken de andere zes er ook over. Allen hebben op de een of andere manier iets met de Tweede Wereldoorlog. Willem-Bart Niest- hoven uit Veere doet niet alleen aan de wandeling mee als eerbe toon richting de commando's maar ook voor zijn grootvader Willem Niesthoven. ,,Hij werd op 11 september 1944 in de duinen tussen Dishoek en Zoutelande ge ëxecuteerd omdat hij betrokken was bij het verzet." Een kruis in de duinen herinnert daar nog steeds aan. Suzan van de Walle is betrok ken bij de Stichting Bunkerverha- len Dishoek en ontmoette de afge lopen jaren veel veteranen die deelnamen aan de strijd om die bunkers, de bloedigste gevechten uit de bestaansgeschiedenis van de eenheid. Willy Spaeter is betrok- ken bij Wings to Victory, de orga nisatie die onderzoek doet naar de luchtoorlog boven zuid-west-Ne derland. Karel Noorlander schrijft over de oorlog en zegt ook dat er geen enkele reden te bedenken is te stoppen met het herdenken. Voor hem is het de eerste keer dat hij meeloopt. Amateurhistoricus en schrijver Hans Sakkers laat zich zelden tot nooit zien bij een herdenking. ,,Via mijn boeken en mijn onder zoeken herdenk ik." Hij is echter deze maandag wel van de partij want dat samen lopen, 'ik wandel graag', vindt hij een mooie manier om te herdenken. ,,Zo tonen we onze solidariteit." Guido van der Heijden Terneuzen De Terneuzense huisartsenpraktijk Huisartsencentrum Zuid biedt voor Zeeuws-Vlamingen een coro- nasneltest aan. Binnen een kwar tier is er duidelijkheid of iemand al dan niet corona onder de leden heeft. Gratis is de sneltest niet. In een kwartier duidelijkheid hebben kost honderd euro. Maar huisarts Art Asrian denkt dat er met name on der de werkgevers in Zeeuws- Vlaanderen interesse voor de test is. Zeker nu er bij werkgeversorga nisaties VNO-NCW en MKB-Ne- derland zorgen zijn over de corona- app. Mensen die via de app een melding krijgen dat ze contact heb ben gehad met iemand die positief blijkt, blijven vervolgens tien dagen weg en lang niet altijd terecht. Probleem Asrian herkent de zorgen. ,,Het is heel vervelend voor werkgevers als ze ineens drie mensen thuis heb ben zitten. Dan heb je als bedrijf snel een probleem. Of denk aan le raren die geen les kunnen geven. Met deze test hebben ze snel zeker heid. Het is te vergelijken met een zwangerschapstest." Het verschil is wel dat er bij de sneltest materiaal uit de neus gebruikt wordt. Samen met een collega gaat As- rian bij de mensen in Zeeuws- Vlaanderen langs en al na een kwartier heeft men duidelijkheid. Blijkt de test negatief, dan kan de werknemer weer snel aan het werk. ,,Als de uitslag van de sneltest po sitief is, geven we dat door aan de GGD en doen deze nogmaals een test. Het is natuurlijk een moment opname", waarschuwt Asrian. Omdat de huisartsen bij de men sen zelf langsgaan, is deze alleen beschikbaar voor Zeeuws-Vlamin gen. De afstanden zijn in Zeeland te groot. dinsdag 3 november 2020 'Zelfs corona mag dit niet verhinderen' Emile Calon Westkapelle Een kleine groep herdacht dit jaar toch de tocht van geallieerde soldaten van Westkapelle naar Dishoek. foto dirkjan gjeltema -Willem-Bart Niesthoven Opgeven voor de sneltest, gaat via de site www.sneltestcoro- nazv.com Huisarts Art Asrian biedt coronasneltesten aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39