Verkiezingsavond met Amerikaanse touch II Mosselsector houdt zich staande Zeeuwen lobbyen dit jaar met flyer en een blik drop 4 PERSONAL COACHING POPULAIR 5 VRAGEN AAN RALPH VAN HERTUM Het was wel even spannend, geven Michel Labeur en Wesley Pieterse toe. Zaten ze afgelopen voorjaar met hun lifestyle- en trainingsbedrijf Labeur net in een gloednieuw pand in Vlissingen, moesten ze wegens corona de deuren sluiten. Maar die trend draaide een paar maanden later helemaal om: het aantal aanmeldingen voor personal coaching rijst de pan uit. Mede dankzij corona. een niveau dat daar bij past. En ik denk dat die aanpak gewaardeerd en gezien wordt, juist ook in deze tijd." Dat klopt, zegt Ingrid de Pagter, die in de sportzaal in de touwen hangt. ,,Ik heb beperkingen, ik kan niet in mijn eentje sporten. Bege leiding is voor mij noodzaak. Ik kwam hier vóór de coronatijd al. Toen we tijdens de lockdown niet Door sporten voor kom je niet dat je corona krijgt. Maar hoe gezon der je bent, hoe minder groot de kans dat je er ern stig ziek van wordt. Dat besef is in middels wel bij veel mensen door gedrongen." Wesley Pieterse vat het bondig samen: de coronacrisis zorgt er voor dat meer mensen investeren in hun gezondheid. En dat merken ze bij Labeur, waar klanten per soonlijke begeleiding krijgen tij dens het sporten, en desgewenst zelfs bij het opstellen van een nieuwe levenswijze. Het aantal nieuwe klanten stijgt sinds juni - direct na de eerste lockdown - in snel tempo. Daar leek het in het begin van de crisis niet op. ,,We zijn wel even geschrokken toen we de deuren moesten sluiten", erkent Wesley. ,,Maar we hebben toen al snel ge keken wat we wél konden doen. We hebben een partytent neerge zet, zodat we buiten konden spor ten, Verzorgden fitboxen, om thuis mee te trainen. Gaven online lessen. En we gingen naar de klan ten toe. Ik ben soms op één dag naar tien verschillende plekken gereden om mensen in de buurt van hun huis persoonlijk training te kunnen geven. Op het strand, in de tuin, op de binnenplaats van een hotel... Dat was best een bi zarre tijd." Het strand op Het aantal klanten bij sportscho len en fitnesscentra loopt, in te genstelling tot die bij personal coaches, niet op. Dat is verklaar baar, zegt Michel. ,,Wij zijn zeker geen sportschool, en willen daar ook niet mee vergeleken worden. Wij werken met elke klant per soonlijk aan de eigen wensen, op De kans is groot dat woensdag de uitslag nog niet bekend is, tenzij Biden in Florida wint De huidige sluiting van de horeca in Nederland, België en Frankrijk speelt de sector minder parten. Ten eerste omdat het gros van de mos selen al is verorberd. De verwater- percelen in de Oosterschelde zijn bijna leeg, op de Waddenzee ligt nog een beperkte voorraad. Ten tweede kunnen mosselen nog steeds worden verkocht aan de groothandel en supermarkten. Daarbij bezorgt een aantal - over wegend Vlaamse - restaurants ook mosselgerechten aan huis of bieden de schelpdieren aan in afhaalme- nu's. Klein aanbod ,,Nee, zo slecht was 2020 niet voor de kwekers en de handelsbedrij ven", zegt Addy Risseeuw, secreta ris van de Producenten Organisatie Mosselcultuur. Mede door sterfte was het aanbod van mosselen ook niet bijster groot. Met 35 miljoen kilo mosselen lag dat ongeveer op het niveau van 2019. Veel daarvan is in de zomer maanden opgegeten in de Vlaamse en Nederlandse horeca. Ook in su permarkten verliep de verkoop goed. Door het geringe aanbod en de prima kwaliteit raakten kwekers hun mosselen kwijt voor een goede prijs. Gemiddeld vingen ze 1,50 euro per kilo. ,,Dat is beter dan in 2019, dus we mogen niet moppe ren", zegt Risseeuw. Vaak sappelen De laatste jaren was het immers vaak sappelen voor kweekbedrij- ven. De 50 mosselkweekbedrijven zetten jaarlijks voor rond de 50 mil joen euro aan schelpdieren af. De totale mosselsector, en met name de handel, draait gemiddeld een jaaromzet van 250 miljoen euro en is goed voor 2000 directe en indi recte banen. De mossel is het belangrijkste product in de Zeeuwse schelpdier sector. DEN HAAG Een lobbyfolder en een blik Zeeuwse knoop- drop. Daarmee presenteert Zeeland zich dit jaar in Den Haag, nu de coronamaatregelen een Zeeuwse tweedaagse in perscentrum Nieuwspoort on mogelijk maken. Elk najaar or ganiseren Zeeuwse bestuur ders in Den Haag een twee daagse om bij politici, ambte naren en journalisten te lob byen voor zaken die Zeeland belangrijk vindt. Uitgerekend nu de Kamerverkiezingen in aantocht zijn, gooit de corona crisis roet in het eten. Als alternatief stuurt het Overleg Zeeuwse Overheden daarom nu een flyer met de belangrijkste onderwerpen waarvoor Zeeland hulp nodig heeft uit Den Haag. Denk on der meer aan een onderzoek om de kerncentrale langer open te houden; geld voor ge meenten die in nood komen door oplopende kosten voor de jeugdzorg en verbetering van de bereikbaarheid door het tolvrij maken van de Wester- scheldetunnel. De flyer gaat vergezeld van een blik Zeeuwse knoopdrop. Voor wie het een bittere pil vindt dat de tweedaagse niet doorgaat. dinsdag 3 november 2020 Sporten hielp mij Martijn de Koning Vlissingen Ernst Jan Rozendaal beurtenissen. Dat gebeurt inter actief, dus mensen hebben in breng. Zelf zitten we met maxi maal vier mensen in de Burger zaal en daar komen de commis saris van de koning en burge meester Bergmann ook langs. Mensen kunnen zelfs Amerikaans eten bestellen, bijvoorbeeld woensdagochtend een ontbijt met donuts en slappe koffie. Stu denten komen dat dan langsbren- gen. Dat doen we helaas alleen met de horeca in Middelburg, want anders moeten ze te ver fietsen." Maar als ik het x nieuws wil vol- ^dgen? „Dat kan ook via ons. De uitslagen komen pas 's nachts. Wat er via Fox en CNN bekend wordt, gaan wij doorge ven en becommentariëren. De kans is groot dat woensdag de uitslag nog niet bekend is, tenzij Biden in Florida wint. Dat zou wel een duidelijke indicatie zijn. Maar het kan goed dat er gedreigd wordt met hertellingen en rechts zaken. Dan kunnen wij parallellen trekken met het verleden, zoals de verkiezingsstrijd tussen Al Gore en George Bush in 2000." 4 Dus wie weet wint 's mor gens de ezel noch de oli fant? ,,Dat zou kunnen. We gaan met krijt op de Markt het aantal kies mannen aangeven. Telkens als een uitslag bekend wordt, schuift de olifant (Republikeinen, red) of de ezel (Democraten, red) een stukje op. Tot er één bij de 270 is. Dat kan wel een week duren, maar zolang laten wij ze niet staan. We hebben maar een ver gunning voor één avond en nacht." 5 En hoe kan ik meedoen? ,,Door de link aan te klikken op US election night Zeeland op Facebook of een mail te stu ren naar politicala@ucr.nl. Dan sturen we een link toe." Michel Labeur: ,,Wij zijn zeker geen sportschool." seren in de Burgerzaal van het oude stadhuis in Middelburg, met een Amerikaanse uitdossing en Amerikaans eten. Dat kan nu niet vanwege corona, dus doen we het online. Via een Zoomverbin- ding kan iedereen meedoen." 2 Doen, of alleen kijken? ,,Nee, echt meedoen. Er is een pubquiz met vragen over Amerikaanse geschiedenis, sport, cultuur, muziek en politiek. Wie zich het mooist verkleedt kan een prijs winnen. We interviewen oud-congressleden en historici, we geven duiding over allerlei ge- Vanwege de coronamaatrege len is een publieksbijeenkomst in de Middelburgse Burgerzaal onmogelijk, maar online kun nen Zeeuwen toch samen de Amerikaanse verkiezingen vol gen. Inclusief pubquiz en do nuts. Vijf vragen aan mede-or ganisator Ralph van Hertum. J Waarom deze US election night Zeeland? I „Vanwege de banden tussen Zeeland en Amerika. Twee voor malige presidenten, Theodore en Franklin Roosevelt, hadden voorouders in Oud-Vos- semeer en omgeving. Daarom worden hier ook om het jaar de Four Freedoms Awards uitgereikt. Daarnaast is wat in Amerika gebeurt van grote in vloed op de rest van de wereld, dus ook op ons. Als UCR, HZ, ZVU en Roosevelt Institute wilden we een soort feestnacht organi- De Zeeuwse mosselbedrijven zijn de pandemie tot nu toe zon der al te grote kleerscheuren doorgekomen. Het gros van de mosselen is verkocht in de zomer en nazomer, precies tus sen de eerste en tweede coro- nagolf in. Frank Balkenende Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36