Voor iedereen moet plek in de herberg zijn Zwoele herfstnacht en veel muggen Soms avond aan avond woordenwisselingen ZEELAND 3 OVER CORONAMAATREGELS A doeling is dat er meer dan één be zoeker per patient komt. Dan roe pen ze: 'Mijn moeder ligt hier, ik vind dat ik het recht heb om haar te bezoeken en ik kom gewoon'." Politieagent Verpleegkundigen voelen zich soms meer politieagent. ,,We heb ben verschillende vierpersoonska- mers. Als die vol liggen en er is bij iedere patiënt een bezoeker, dan heb je in een relatief kleine ruimte al acht mensen. Waarbij het nale- ven van de coronamaatregelen dus al moeilijk genoeg is. Laat staan als er meer bezoekers komen." Wie het bezoek erop durft aan te Medewerkers raken gefrustreerd en voelen zich minder veilig spreken, kan een grote mond krij gen, weet Alphons uit ervaring. ,,Dat doet veel met medewerkers. Ze raken gefrustreerd en voelen zich minder veilig." Mensen werken keihard en zet ten een streep door hun eigen va kantie, benadrukt Alphons. ,,Alle- maal om te proberen dat virus er onder te krijgen. Dan voelt het als water naar de zee dragen als je ziet dat mensen onvoldoende afstand houden of geen mondmasker dra gen." Toch ondersteunt ook Cora de ac tie #ditismijnzorg. Want nog meer dan in de eerste coronagolf staat de zorg onder druk, zegt ze. ,,Voor alle patiënten die zorg nodig hebben, is het belangrijk dat er plek in de her berg is. Voor zorgmedewerkers is het belangrijk dat ze zelf niet ziek worden en de mensen in die herberg kunnen verzorgen." Kort lontje Vooral op de spoedeisende hulp (seh) merkt Cora dat fatsoen een dun laagje vernis is. ,,Mensen die zijn doorverwezen naar de spoedei sende hulp denken vaak dat ze gelijk geholpen kunnen worden. Dat is lang niet altijd zo. Want aan de andere kant van de deuren van de seh zijn de ambulancedeuren. Komen er mensen met een ambulance binnen, dan gaan die voor." Natuur lijk probeert Cora het uit te leggen. ,,Maar het aantal mensen met een kort lontje is nu groter dan tijdens de eerste golf." Het leidt tot meer problemen dan anders. ,,Mensen in de wachtkamer moeten nu meer ge duld hebben dan voorheen. Want ze moeten ook worden gescreend op Covid-19. Daarvoor moet een ver pleegkundige zich eerst in bescher mende kleding hijsen en zich na de Mensen ervaren nog meer stress en nemen dat mee naar huis controle weer omkleden. Allemaal onder druk. Sommige patiënten hebben het geduld niet om te wach ten, en beginnen te schelden en ge bruiken grove taal." Dat heeft grote impact op de me dewerkers. ,,Mensen ervaren nog meer stress en ne men dat mee naar huis. Na een late dienst bijvoorbeeld liggen ze er wakker van. Ze moeten eerst tot rust ko men, hebben korte nachten met ver moeidheid tot ge volg. Dat is zwaar." Cora roept daarom iedereen op 'te zorgen dat we met zijn allen zo snel mogelijk uit deze periode kunnen komen'. ,,Het is van nationaal belang dat iedereen voor elkaar zorgt. Hoe eerder we Covid onder de knie heb ben des te eerder kunnen mensen die nu zwaar gedupeerd zijn - ik denk bijvoorbeeld aan onderne mers - weer aan de slag." Westdorpe spande de kroon. Even na vier uur 's nachts was het daar 18,6 graden. Het weerstation in Wilhelminadorp piekte ruim een uur later op 18,4 graden. Vlissingen noteerde vlak voor vijf uur 17,5 gra den als maximum. Landelijk was er volgens Weer- online sprake van de warmste no- vembernacht ooit gemeten. Daar voor kijkt het bureau naar De Bilt, waar het 's nachts 18,2 graden werd. Het record stond sinds 2015 op 17,3 graden. Record Of het ook in Zeeland de warmste nacht was die ooit is gemeten, is maar de vraag, zegt meteoroloog Jaco van Wezel van Weeronline. Daarvoor zijn niet direct histori sche gegevens beschikbaar. De mi nimumtemperatuur wordt alleen per etmaal bijgehouden en niet specifiek voor de nachtelijke uren. Gravend in de cijfers concludeert Van Wezel dat het in elk geval voor Vlissingen geen record was. Daar werd het in de nacht van zondag op maandag niet kouder dan 15,7 gra- den, maar op 6 november 2015 koelde het nog iets minder af. De haast zwoele nacht werd ver oorzaakt door warme lucht die op dat moment werd aangevoerd. ,,Het had er ook mee te maken dat het bewolkt was", legt Van Wezel uit. ,,Daardoor verlies je geen warmte richting het heelal. Er lag dus als het ware een deken bovenop." „Bovendien waaide het heel hard. Normaal koelt de lucht bij het aard oppervlak het sterkst af en naar mate je hoger komt minder. Door de harde wind werden al die lagen gemengd en kwam de aangevoerde warmte tot bij de grond. Dan maakt het eigenlijk niet uit dat het nacht is." Gisteren overdag liepen de tem peraturen nog maar iets op, tot 18,9 graden in Westdorpe, 18,5 graden in Wilhelminadorp en 17,7 graden in Vlissingen. Dat betekent voor alle Zeker 98 procent steekt niet, want voor steekmuggen is het nu echt te laat drie Zeeuwse weerstations een dagrecord, maar geen maandrecord. De warmste novemberdag die tot nu toe in Zeeland is gemeten, was op 6 november 2018. Toen werd het in Westdorpe 20,4 graden. Het relatief warme weer zorgt er mede voor dat er meer muggen worden gezien. ,,Muggen zijn in deze tijd niet heel uitzonderlijk", zegt ecoloog Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap. Het gaat dan vooral om wintermuggen, die zelfs bij vorst nog actief zijn, en dansmuggen. ,,Ik heb wel het idee dat er nu meer muggen zijn dan an ders en dat er ook soorten rondvlie gen die normaal gesproken al dood zijn. Maar zeker 98 procent steekt niet, want voor steekmuggen is het nu echt te laat. Je hoeft dus niet meer op muggenjacht in de slaap kamer." De komende dagen is het een stuk minder zacht. 's Nachts gaan de temperaturen zelfs naar het vriespunt. dinsdag 3 november 2020 recht mijn ma te bezoeken' Teamleider Alphons Koolen op de longafdeling van het Adrz in Goes. foto boaz timmermans - Alphons Koolen ZORGSAAM Alphons' collega Cora Hoffmann ervaart in het ZorgSaam-ziekenhuis in Terneu- zen hetzelfde onbegrip. Ze is eind verantwoordelijk voor de zorg op de intensive care. „Veel mensen doen hun best hoor", zegt ze. ,,Of het nu gaat om patiënten, bezoe kers of medewerkers. Ze lopen met een mondkapje en proberen 1,5 meter afstand te houden." - Cora Hoffmann Cora Hoffmann op de ic van ZorgSaam-ziekenhuis De Honte. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Zeeland beleefde een uitzonder lijk warme novembernacht. Diep in de nacht van zondag op maandag werd temperaturen van bijna 20 graden gemeten. Keerzijde van de warme herfst: er zijn meer muggen dan gebrui kelijk rond deze tijd. Rolf Bosboom Vlissingen - Chiel Jacobusse, ecoloog van Het Zeeuwse Landschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35