urk i 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Verkiezingsstrijd live te volgen op onze site en bij NOS en RTL Quote van de dag Onze internationale ambities moeten nu in de vriezer vanwege corona VERENIGDE STATEN VERKIEZINGEN Hij moest schijten, zei de jongen met een be nauwd gezicht, terwijl hij in een lage hurkhouding zat. En geloof me, het was echt een héél lage hurkhouding. Niet zijn idee na tuurlijk, die pose, want niet handig in zijn nij pende situatie. Als het aan hem lag, was hij allang naar een naar Glorix ruikende toiletpot gesneld of desnoods de bosjes ingedoken naast het trainings veld. Maar ja, dit was Kamp van Koningsbrugge, een tv-programma waarin vijftien gewone mannen en vrouwen voor de lol een opleiding tot commando ondergaan. Daar kun je niet zomaar doen wat je wilt. Zelfs als de nood het hoogst is, volg je blinde lings de orders op. Graven! Dan graafje tot de bla ren op je handen staan. Tijgeren! Dan tijger je je schouder uit de kom. Hurk! Dan hurk je. Achter liggende gedacht: als je in de jungle onder vuur wordt genomen door een vijandelijke militie kun je ook niet even een time-out aanvragen bij je col lega's als je moet kakken. Houd het op of laat het lopen, aldus de akelig zakelijke instructeur. Intrigerend programma dat Kamp van Konings brugge, ik kan niet anders zeggen. Ik kan me niet herinneren ooit iets soortgelijks gezien te hebben op de Nederlandse tv. Het was amper twintig mi nuten bezig of de vragen tolden al door mijn hoofd. Waarom zou een weldenkend mens zich vrijwillig zo laten afblaffen en afbeulen? En dat ook nog ten overstaande voor een miljoen kijkers op NPO 1? Was hier trouwens niet een Vlaamse versie van, met die woest aantrekkelijke acteur uit Undercover, Tom Waes? Die zou toch ook hier uit gezonden worden? Waarom moeten wij het dan doen met Jeroen van Koningsbrugge? Kernvraag was: wilde ik al dit menselijk lijden wel aanschouwen? Blijkbaar, anders was ik wel weggezapt. Al had ik bij Kamp van Koningsbrugge dezelfde reflex als bij een enge film. Als het te erg werd snel de handen voor de ogen dan toch stie kem door m'n vingers loeren. Maar of het nou mijn ideale zaterdagavondprogramma voor het hele gezin is? Eh, nee. Ik zie liever Ron Boszhard gezellig door het Uffizi huppelen dan dat ik een gespierde vent hoor en zie kotsen na een stuk of vijftig buikrollen. En dit was pas de eerste aflevering. Als de Ne derlandse versie het Vlaamse stramien volgt, komt er in elk geval nog een martel- annex gijzelings aflevering, waarvan onze zuiderburen op tilt sloe gen. En dan te denken dat ik het al een marteling vond om steeds met naar de broekspijpen van die ene jongen met hoge nood te kijken en met te vi sualiseren wat daar mogelijk uit zou rollen. Buladó naar Oscars Nieuwe dramaserie Lucas Waagmeester (42) Ik ben hier pas sinds de zomer aan het werk, maar merkte al direct dat de kreet 'fake news' een giftig klimaat rond de journalistiek heeft gecreëerd. Het is er echt ingepeperd en dat voel je. Dat zwartmaken van de boodschapper ervoer ik ook als correspondent in Turkije, waar ik hiervoor zes jaar zat.'' ,,Het grotere verhaal is dat er, zowel in Turkije als hier, een president zit die ons in diskrediet brengt en de rol van journalisten probeert te verkleinen. Maar zodra je een een-op-eengesprek met mensen voert, blijft daar wei nig van over. Ik spreek regel matig mensen die uitleggen dat journalisten de vijanden van het volk zijn. En ik ben er dan zo één! Je probeert tel kens weer je sociale vaardig heden in te zetten voor een oprecht en niet verminkt verhaal. Dat lukt vaak heel goed. Zelfs bij mensen die geloven in die lulkoek van 'fake news'.'' Frontlinie ,,Ik vond het schokkend om te lezen dat NOS-verslagge- vers in Nederland hun logo's verbergen in de hoop minder snel te worden belaagd. Juist dan zeg ik tegen collega's: zo lang je als verslaggever in de frontlinie een mens bent en contact maakt, verdwijnt vaak het harnas van de per soon met wie je spreekt.'' ,,De kritiek dat we laatdun kend verslag zouden doen van Trump? Kijk, Trump is een uitzonderlijke president die uitzonderlijke dingen doet. Hij zet veel stappen die ook in een democratie buiten de gebruikelijke mores zijn, het aanvallen van een klas sieke waarde als een vrije pers bijvoorbeeld. Het zou gek zijn als je een president die zulke bijzondere dingen doet, zou benaderen alsof hij een gewone president is. DSt zou pas een aanslag op de journalistiek zijn.'' ,,Er zijn ook journalisten die hun eigen mening ver mengen met hun verslagge ving. Ik zie er best veel die deze scheiding niet goed in het oog houden en dat is niet goed. Op objectiviteit wordt bij de NOS van bovenaf niet zo gehamerd. Iedereen gaat ervan uit dat we dat gewoon snappen.'' ,,Ik denk dat geen professi onele journalist last heeft van het feit dat Trump de media aanvalt. Het is gewoon een onderdeel van het verhaal dat je brengt. Dit maakt het er gens ook eenvoudiger. De lij nen liggen heel helder. Hij is, net als president Erdogan in Turkije, een heel helder type leider. Hij voelt zich zwak en moet dus schoppen tegen de waarheid en wie die waar heid moet brengen. Verve lend is het natuurlijk wel, maar daardoor niet moeilij ker. Verslag doen van een 'ge wone' president is lastiger.'' ,,Onder alle omstandighe den is de kern van ons werk: naar een verhaal toe gaan, reizen, er fysiek zijn. Begin onderaan, ga naar burgers in dorpen en steden. Zeker nu! Je moet zo lang mogelijk een oordeel uitstellen, eerst erva ren en voelen wat er aan de hand is. Hoe meer je ergens met je neus bovenop zit, hoe meer je durft te zeggen. Ik vertrouw geen journalisten die meteen met grote woor den strooien.'' - Zangeres Amy van OG3NE tegen Nu.nl. Voor nieuwe muziek schakelen ze over naar Nederlandstalig. dinsdag 3 november 2020 GO FILM De speelfilm Buladó is de Nederlandse in zending voor de Oscars. De film van regisseur Eché Janga, met onder an deren Everon Jackson Hooi en Tiara Ri chards, dingt mee naar de beste buiten landse film. TELEVISIE BNNVara komt met een nieuwe dramaserie: NOOD. In de twaalfdelige serie, die gere gisseerd is door Joram Lürsen (Moordvrouw), worden vier mensen ge volgd die in een 112-meldkamer noodtelefoon tjes aannemen. 3 "U O oreside Op NPO 1 maakt de NOS de hele komende nacht een verkiezings uitzending vanaf 23.30 uur. De pre sentatie is in han den van Rob Trip, Jeroen Wollaars en Malou Petter. Vanuit Hilversum wordt voortdurend geschakeld met verslaggevers ter plaatse, zoals Lucas Waagmees ter in Washington. Het livepro gramma RTL Nieuws: Amerika kiest, is vanaf mor genochtend 05.30 uur te zien op RTL 4. Presenta toren Daphne Lammers, Jan de Hoop en Peter van Zadelhoff werken, samen met cor respondenten als Erik Mouthaan, naar de uitslag toe. Mouthaan zelf maakte in het kader van de ver kiezingsstrijd de documentaireserie Erik in de Ver deelde Staten, die nu te zien is op Vi deoland. Op de website van deze krant is morgen ook een speciale live-uitzending te zien tussen 06.00 en 09.00 uur. Roel Maalderink pre senteert, hij wordt vergezeld door Amerikakenner Diederik Brink en er is verbinding met onze corres pondent Karlijn van Houwelingen in New York.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28