NIEUWS 15 'Ik spring bij als gastvrouw in woonzorgcentrum' 'Met een glimlach ouderen de dag door laten komen' k~\ ANGELIQUE OLDEWENING plomeerde medewerkers vrij te spelen. In Drenthe zijn horecamedewerkers die nu werkloos thuiszitten aan de slag in verzor gingshuizen. Daar ontvangen, begeleiden en helpen ze bezoekers. En het St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein is een van de loca ties waar ze nog intensiever aan de slag zijn gegaan met een buddysysteem. Een kapper, een docent dwarsfluit, een theatermaakster en een stewardess zijn vier van de in totaal tachtig buddy's die verpleegkundigen helpen bij het aan- en uitkleden van hun bescher mende kleding. ,,Eerst deden collega-ver pleegkundigen dit. Maar je hoeft niet uit de zorg te komen om dit te kunnen. Zo spelen we medewerkers vrij die we extra op de ver- pleegafdelingen zelf kunnen inzetten", zegt hoofd chirurgie Marieke Koenen. Eerst werden de buddy's alleen op de ic ingezet, nu YASSIN IBRAHIM Bezoek registreert zich bij de tafel bij de ingang. Bezoek wordt alleen in het appartement ontvangen. Houd 1,5 meter afstand. Bezoek d jt een mondneusmasker. V'. oneer 1,5 meter niet gehanteerd •'orden, gebruikt bezoek ook ;choenen. egel matig de handen. niet samen in het restaurant, schappelijke huiskamers, de idere gemeenschappelijke 'jÉÊÊ ziekteverschijnselen thuis. gebeurt dat ook bij de spoedeisende hulp. En sommige buddy's helpen zelfs op de ic met het omdraaien van coronapatiënten die kunstmatig worden beademd. Studenten In het Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis zijn ze dolblij met een, voor de coronacrisis al op getuigd, nieuw leersysteem. Studenten coa chen elkaar onder supervisie van een gedi plomeerd verpleegkundige, waardoor er nu twee keer zo veel studenten kunnen werken dan voorheen. Die extra handen zijn een uitkomst in deze crisis, maar toch is het niet genoeg. Ook in Tilburg moeten ze nu buiten het ziekenhuis op zoek naar personeel. De poule met flex- werkers waarop ze konden terugvallen, wordt volledig ingezet. Planner Mieke van Puijenbroek kan alleen maar hopen dat het goedkomt nu de piek van deze tweede golf nog altijd niet in zicht is. „Verpleegkundigen zeggen altijd; het zal wel moeten. Maar ik vrees dat dit nog heel lang zal moeten.'' dinsdag 3 november 2020 GO rooster rond te kri ae Angelique Oldewening (49) werkte tot de sluiting van de horeca bij res taurant en zalencentrum De Schild hoeve in Hoogeveen. Nu springt ze bij als gastvrouw in een woonzorg centrum. ,,Ik ontvang bezoekers bij de ingang en wijs hen op de coronaregels. Daar heeft het zorgpersoneel helemaal geen tijd voor, ze kampen met enorme tekorten. We zorgen er ook voor dat alle contactpunten ontsmet zijn en we maken af en toe een wandelingetje met de bewoners, doen een spelletje met ze of maken een praatje. Ik heb al ruim twintig jaar ervaring in de horeca, dus contact leggen met mensen zit in me. Dat geldt voor al mijn collega's. Onze hulp wordt enorm gewaar deerd in het woonzorgcen trum. Zowel het personeel als de bewoners en be zoekers zijn er ontzet tend blij mee. We dra gen echt een steentje bij. Hoewel ik het werk met veel plezier doe, denk ik niet dat dit een blijvertje is. Zodra het weer kan, ga ik terug naar mijn werk in de horeca, maar ik vind het wel heel fijn dat ik het zorgpersoneel nu kan helpen, wantje ziet hoe zwaar ze het hebben." Yassin Ibrahim (24) droomt ervan om hartchirurg te worden, zag tijdens zijn stage hoe de eerste coronagolf de hele zorg op zijn kop zette en besloot dat hij wat moest doen. Hij meldde zich bij uitzendbureau HappyNurse. Nu wast hij oude ren in een ver pleeghuis, helpt ze met opstaan en naar bed gaan en schuift hij aan tijdens het eten. „Zeker tijdens de eerste corona- golf voelden ouderen een enorme leegte omdat ze geen bezoek meer mochten ontvan gen. Daar probeer ik wat aan te doen, door net wat langer een praatje met ze te maken en ze met een glimlach en warm gevoel de dag door te laten komen." Het is dankbaar werk, vindt hij. Maar ook zwaar. Fysiek, omdat hij elk bezoek moet afleggen met twee schorten, handschoenen, een gezichtsmasker en mond kapje en zich continu moet om kleden. Maar vooral mentaal, omdat hij en zijn collega's hun ui terste best doen om het virus buiten de deur te houden. „Het is schrijnend om te zien als een be woner toch ziek wordt. Omdat deze mensen in de laatste fase van hun leven zitten, kunnen ze soms heel snel overlijden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15