'Het is als buddy hard werken, maar ik krijg er veel energie van' ftft 14 CORONAZIEKENHUISPERSONEEL Ziekenhuizen en verpleeginstellingen krijgen de werkroosters amper gevuld, terwijl de coronapiek nog moet komen. Zelfs theatermakers, studenten en serveersters springen bij. Maar het is niet genoeg nu ook nog eens honderden zorgmedewerkers thuiszitten, omdat ze zelf corona hebben. MARJON MOED golf, wil het ziekenhuis liever niet. Waar er begin dit jaar nog begrip was voor het uitstel len van een operatie, klinkt er nu vaak ver ontwaardiging. Mensen zijn coronamoe en accepteren het niet meer. Zorginstellingen zoeken liever nog harder naar nieuw personeel, maar dat is schaarser dan tijdens de eerste golf. Toen ontstond er online spontaan een initiatief voor extra handen in de zorg. Het leverde 20.000 aan meldingen op. Maar veel van die krachten zijn niet meer beschikbaar, zegt woordvoer der Arjan Huijsmans van RegioPlus, die de actie coördineert. Op dit moment zijn er nog 5000 mensen aangemeld. Van hen zijn er 1070 afgelopen weken gekoppeld aan een zorginstelling. ,,Het verschil nu is dat veel minder mensen thuis zitten. De beschikbaarheid is daardoor ook klei- r." Sommige zorgin stellingen zoeken creatieve manieren om toch zo veel mogelijk gedi- Mieke van Puijenbroek is normaal gesproken niet zo snel van haar stuk te brengen in het Tilburgse Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis waar ze ver antwoordelijk is voor planning van de dag- en nachtdiensten. Maar wat ze de laatste dagen op zich af ziet komen, maakt haar soms toch nerveus. Neem afgelopen dinsdag. In het hele zie kenhuis is nog één bed op de intensive care voor een coronapatiënt en zeven bedden op de verpleegafdeling. Ze neemt met haar colle ga's een moeilijk besluit; diverse operatie kamers gaan tijdelijk dicht om elf nieuwe bedden voor coronapatiënten te kunnen openen. ,,En dan zie je dat die bedden de vol gende ochtend alweer bezet zijn.'' In dit ziekenhuis is het elke dag weer een opluchting als er voor de komende 24 uur voldoende collega's zijn gevonden die kun nen werken. Woensdag konden ze even bij komen van alle hectiek, dachten ze. Met het sluiten van de operatiekamers kwamen er tien diensten vrij en hadden ze ineens het rooster tot vrijdag 17.00 uur gevuld. ,,Toen kwam er een ziekmelding. Deze medewerker kunnen we de komende drie nachten niet inzetten. Dan begint de zoektocht dus weer opnieuw.'' Liefde Puijenbroek doet het met liefde. Ze is niet voor niets aangeschoven bij het planbureau dat speciaal voor deze tweede coronagolf weer is opgetuigd. Maar ze ervaart nu van dichtbij hoe klein de buffer in het personeelsbestand is. Of beter gezegd; het gebrek er aan. Het is al voorgekomen dat een afdeling met één ver pleegkundige te weinig de avond in ging. ,,De teamleider schatte in dat het verantwoord was, maar dat betekent wel dat iedereen een stap harder moet lopen.'' Ik heb twintig jaar ervaring in de horeca, dus contact leggen met mensen zit in me openstaande functies. Maar anders dan tij dens de eerste golf is dat veel medewerkers nu zelf ook ziek worden. In het Elisabeth-Twee Steden Ziekenhuis viel deze maand 30 pro cent van de 1023 uitgevoerde coronatesten onder het personeel positief uit. Precies 337 van de ongeveer 6500 medewerkers zitten op dit moment met Covid-19 thuis. Dat aantal komt bovenop de zieke medewerkers die er in een normale situatie ook zijn. Vooral de spoedeisende hulp en de intensive care wor den getroffen. Het openhouden van de reguliere behan deling wordt daarmee een steeds grotere uitdaging. Maar rigoureus afschalen, zoals tijdens de eerste Puijenbroek heeft te doen met de medewer kers die ze steeds weer vraagt om bij te sprin gen op de corona-afdeling. Het is zeker niet zomaar even schuiven met poppetjes. ,,De impact op mijn collega's is enorm'', geeft ze aan. ,,Ze worden gevraagd te komen op tijden waarop ze normaal niet werken. We halen ze uit hun eigen, vertrouwde team. Ze krijgen te maken met coronapatiënten, wat sommigen heel spannend vinden. En dan zijn ook de werkomstandigheden bijzonder zwaar, met alle veiligheidsmaatregelen om niet zelf besmet te raken." Het geschuif met medewerkers is niet uniek voor dit Tilburgse ziekenhuis. In heel het land puzzelen roostermakers wat af om de diensten gevuld te krijgen. Dat personeel schaars is zijn ze inmiddels gewend. Al jaren is er een chronisch tekort aan zorgpersoneel. In Tilburg hebben ze op dit moment veertig dinsdag 3 november 2020 GO ke daa aevecht om het Programma- en theatermaker Marjon Moed (34) had door de coronamaatregelen ineens een lege agenda, maar wilde niet stil blijven zitten. ,,Ik ben naar ziekenhuizen gaan bellen met de vraag of ik daar kon helpen. Maar ik kon nergens aan de slag zónder zorgopleiding. Tot een speler van een mijn voor stellingen, een KLM-stewardess die ook geen werk meer had, me ver telde over haar werk als buddy bij het Antonius Ziekenhuis in Nieuwe- gein. Het leek haar echt wat voor mij. Samen met de andere buddy's neem ik coronatests af, vul voorra den aan en breng bloed naar het lab. Maar we zijn vooral veel bezig met personeel veilig in en uit co rona-afdelingen te sluizen. Je staat zelf ook in zo'n pak en helpt het personeel bij het aan- en uitkleden van en naar de vieze en schone kant van de afdeling. Als het verple- Sanne Wolters Raymond Boere Tilburg gend personeel deze extra werkzaamheden allemaal zelf moest doen, zou er veel kost bare tijd verloren gaan. Het is hard werken, maar ik krijg er zo veel energie van. Het is toch zonde dat zo veel mensen thuis zitten, terwijl ze ook ergens aan de slag kunnen gaan en iets nut tigs kunnen doen." -Angelique Oldewening Marjon Moed (links), Angelique Oldewening (midden) en Yassin Ibrahim (rechts). FOTO'S ERIK VAN 'T WOUT, VINCENT JANNINK EN MARLIES WESSELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14