II EUWS 11 organisatie Helpwanted.nl andere gedupeerden. Nikki: ,,Ik heb de hele zaak achter me kunnen laten maar dat heeft me heel wat energie gekost. Een van de afschuwelijkste dingen: dat sommi gen me het gevoel gaven dat het mijn eigen schuld was. Zo van: had ze maar nooit zo'n filmpje moeten ma ken. Maar ik ben er altijd overtuigd van geweest dat ^k niks fout had ge daan. Het was een lief filmpje, be stemd voor mijn vriend en huidige man. Er was niks mis mee. Maar sommigen accepteerden dat pas toen de rechter de dader anderhalf jaar celstraf gaf.'' ,,Dat maakt me ontzettend boos want iedereen mag er toch vanuit gaan dat bepaalde beelden voor pri- végebruik zijn en blijven? Zulke reac ties gaan voorbij aan de enorme im pact op een slachtoffer. En die impact zal bij een BN'er als Fred van Leer al helemaal groot zijn. Ook mensen die hem persoonlijk niet kennen, speu ren misschien uit nieuwsgierigheid naar zo'n filmpje, net als gebeurde toen die sekstape van Patricia Paay circuleerde. Ik zou willen zeggen: ga mét op zoek. Je maakt het er erger mee én je bent mogelijk illegaal be zig. Op het doorsturen en online pu bliceren staat straf.'' ,,Dat is inderdaad voorbarig want vaak genoeg gaat het om een onbe kende dader. Dat was bij mij ook het geval. Ik heb in het begin natuurlijk ,,Ik denk dat het niet genoeg is. 'On line seks' moet standaard een thema zijn bij het vak seksuele voorlichting. Jezelf online laten zien - óók via sexy foto's en video's - is voor de nieuwe generatie namelijk zo normaal als wat. En, nee, ouders kunnen dat niet tegenhouden door een verbod. Dan gaan jongeren het stiekem doen. Ik adviseer ouders er zonder oordeel over te praten: het drama rond Fred van Leer kan een aanleiding zijn.'' ,,Zelf heb ik een privédetective inge zet maar ook ik zal nooit zeker weten of alles weg is. Het beste is om te pro beren om het een plekje te geven en je niet te schamen: het uitlekken is niet jouw schuld.'' 'Online seks' hoort bij seksuele voorlichting wel gedacht dat het iemand was die ik kende en dat gevoel dreef me echt tot waanzin.'' ,,Er wordt, onder andere door de Pa tricia Paay-zaak, wel meer over ge sproken dan vroeger. Maar ik denk dat mensen nog steeds onderschat ten hoe vMk het gebeurt. Mensen la ten aangifte uit schaamte vaak maar zitten. Vanuit een speciaal team van de politie in Amsterdam dat zich be zighoudt met 'sextortion' (afpersing met seksuele getinte foto of video, red.) weet ik dat nog geen kwart dat zich meldt bij de organisatie Help- wanted.nl overgaat tot aangifte.'' dinsdag 3 november 2020 GO zich niet te schamen over tape' Ook in het geval van Fred van Leer zijn er reacties in de trant van 'ei gen schuld, dikke bult'. Ligt het in zo'n zaak voor de hand dat vrienden of kennissen schuldig zijn of is dat te voorbarig? voorlichting gegeven. Werkt dat niet? Wat doe je als zo'n seksfilmpje in middels breed circuleert? Jij stelt op je site dat cybercrimina- liteit met seks een veel groter maatschappelijk probleem is dan velen denken. Hoe zit dat? Er wordt op scholen wel meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11