'Opzeggen kan pas in juni' 'Desastreus voor clubkas' 7 CORONA AMATEURSPORT VOORSCHOTEN '97 S.V. RIJSSEN Y~' De verlenging van de coronamaatregelen tot in december maakt het voor 4,5 miljoen sporters en hun 25.000 clubs vrijwel onmogelijk het seizoen af te maken. Sportbonden als KNVB en Nevobo kijken wat er te redden valt. Clubs vrezen ledenverlies en financiële schade. Officieel kijken de bondsbestuur- ders het allemaal nog even aan. Dat coronaminister Hugo de Jonge dinsdag enkel de verwachting uit sprak dat de gedeeltelijke lock- down 'in ieder geval nog tot in de cember zal duren', biedt optimis ten een sprankje hoop. ,,Wij wachten de persconferentie van het kabinet van volgende week af alvorens beslissingen te nemen'', klinkt het bij hockeybond KNHB en voetbalbond KNVB. Tegelijk zijn de bestuurders rea listisch. ,,Onder de motorkap zijn we volop bezig, in september heb ben we al diverse scenario's opge steld'', vertelt Thijs Pietersen van de Nederlandse Volleybal Bond (Nevobo). Op de bondsburelen in Utrecht wordt getracht om ruimte voor wedstrijden te creëren op de kalender van 2021. ,,Voor onze amateurspelers is er uitloop moge lijk in mei.'' Om de competitie uit te spelen, dienen dan wel de beker en de Nederlandse jeugdkampi oenschappen te vervallen. ,,Die staan in de weken gepland dat er geen competitie is.'' Ook de KNVB onderzoekt de in- haalmogelijkheden. ,,Met een beetje geluk kan er begin volgend jaar weer gevoetbald worden'', zegt een woordvoerder. Volgens de 1600 amateurclubs is groot- scheeps inhalen vrijwel ondoen lijk. ,,We zijn dat punt al voorbij'', vertelt Ben van Olffen, voorzitter van de Belangenorganisatie Ama teurvoetbalverenigingen (BAV). ,,Een halve competitie is bijna on vermijdelijk. Of je moet tot heel ver in het jaar doorspelen, maar dat is lastig.'' Belangen De belangen zijn groot. Als de kleine 4,5 miljoen Nederlanders te lang niet kunnen sporten bij hun vereniging, zouden ze hun lid maatschap weleens kunnen op zeggen. Een nieuwe enquête van de BAV onder 460 clubs laat zien dat al 16,5 procent van de voetbal verenigingen bij de senioren 'enige mate' van ledenverlies er vaart door corona. Bij de junioren is dat zelfs ruim een vijfde. Vier op de tien clubs bestempelen hun fi nanciële situatie als 'zorgelijk'. Een langdurige lockdown bedreigt drie op de tien voetbalverenigingen rechtstreeks in het voortbestaan. Dat geldt uiteraard voor alle sportclubs: tot 1 augustus misten de 25.000 sportverenigingen al 1,5 miljard euro aan inkomsten, becijferde Het Mulier Instituut re cent. Het kabinet vergoedt slechts een derde van dat geld. Verenigin gen moeten de rest via bezuinigin gen compenseren en interen op hun reserves. De 60 miljoen euro die het kabinet deze maand extra uittrok, is bij lange na onvol doende, stelt Van Olffen van de Belangenorganisatie Amateur voetbalverenigingen. ,,De nood is hoog, gemiddeld 30 tot 50 procent van de inkomsten komt uit de kantine. Dan zijn er nog sponso ren die hun bijdrage wellicht her overwegen als ze het door corona moeilijk krijgen.'' De nood is hoog. Gemiddeld 30 tot 50 procent van de inkomsten komt uit de kantine Hoe meer van de competitie te redden valt, des te beter, zowel fi nancieel als sportief. Probleem is dat er in september en oktober al veel wedstrijden uitvielen, zegt de BAV, die een overzicht maakte. Van Olffen: ,,In ruim 50 procent van de landelijke competities (hoofdklasse tot derde klasse za terdag en zondag, red.) zijn er meerdere verenigingen die al twee wedstrijden moeten inhalen, ter wijl er pas vier speelrondes zijn geweest.'' Ook in de lagere dis trictsklassen zijn lang niet alle rondes gespeeld. Die ongelijkheid gaat enkel toenemen. ,,Corona zal nog geruime tijd onder ons zijn en blijft dus ook dan tot afgelastingen leiden.'' Inhalen in januari en februari, zeker doordeweeks, is een utopie, meent Van Olffen. ,,Lang niet alle clubs bezitten verlichting rond de velden.'' Winterse weersom standigheden zorgen normaliter bovendien al voor de nodige afge lastingen. Senioren De KNVB-reglementen voorzien voor de senioren niet in een halve competitie. Wel voor het jeugd voetbal, waar al geruime tijd halve competities worden gespeeld. Dat probleem lijkt overkomelijk. Los van de reguliere competities is er nog de bekercompetitie. Voltooi ing daarvan lijkt al even lastig. In het amateurhockey staan de zaken er iets gunstiger voor. Tot en met begin oktober hebben de ruim 320 hockeyclubs 99 procent van hun 7500 wekelijkse wedstrij den afgewerkt, blijkt uit een over zicht van de KNHB. In de Hoofd klasse zijn zowel bij dames als he- ren alle wedstrijdrondes gespeeld. „Doordat er in de herfstvakantie maar een klein aantal matches was ingepland, missen we pas vanaf komend weekend wedstrijden'', vertelt Clarinda Sinnige. Tegelijk predikt de KNHB realisme. De competitie uitspelen is een uitda ging, maar haalbaar. Veel hockey clubs zijn financieel geraakt. Volgens de BAV moet de over heid dan ook gauw bijspringen. Voorzitter Van Olffen heeft hier voor aangeklopt bij Kamerleden en de VNG. ,,Want sportclubs spe len een voorname maatschappe lijke rol voor wijken en dorpen.'' maandag 2 november 2020 GO Ouders kijken bij r voetbalvereniging Hillegersberg in Rotterdam vanuit de bosschages naar de prestaties van hun sportende kroost. FOTO. ANP Pieter van Dijken, voorzitter van voetbal- en atletiekclub Voorschoten '97 (1800 leden): ,,Een halve competitie spelen is het hoogst haalbare, er moet te veel ingehaald worden. We missen de ruimte daarvoor. Ruimte, of beter: te dicht op elkaar zitten, is bo vendien één van de belang rijke factoren om elkaar met Covid-19 te besmetten. Dan ga je toch niet iedere week je sportpark volplempen om maar alle wedstrijden in te halen? Voor nu proberen we alle jeugd zo veel mogelijk aan de gang te houden. Voor de senioren doen we tot medio november even niets. Financi eel zijn de nieuwe corona maatregelen zuur, we hebben alle mogelijke aanvragen voor overheidssteun gedaan. Sponsoren haken gelukkig nog niet af. Leden ook niet, maar zij betalen per jaar. Op zeggen kan alleen in juni.'' tseizoen al over? David Bremmer Rotterdam Ben van Olffen. foto arie kievit - Ben van Olffen, BAV Wouter Beumer, voorzitter van voetbalclub s.v. Rijssen (vierhonderd leden): ,,Wij gaan ervan uit op zijn vroegst pas na de winterstop weer te kunnen beginnen. Als s.v. Rijs- sen opteren we voor een halve competitie, waarbij je slechts één wedstrijd voet balt, uit of thuis. Bij de jeugd gebeurt dat al langer, het is een logische oplossing. Voor onze financiële positie is co rona desastreus: 60 procent van onze inkomsten komt uit de kantine. We zijn bovendien bezig met een nieuw clubhuis, dat we zelf deels financieren. Dat kan problematisch wor den als dit lang gaat duren. Prioriteit heeft nu het voetbal: de jeugd traint door, we pro beren wat onderlinge wed strijdjes zonder publiek te spelen. Voor de senioren wachten we de persconferen tie van volgende week af.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7