II II 5 Steekpartij: doden en gewonden Ik kan me voorstellen dat piloten proberen hun huid duur te verkopen De crisis overleven lukt alleen als we het algemeen belang in het vizier houden Zeker twee mensen zijn om het leven gekomen door steekpartijen in het oosten van Canada. Ook raakten minstens vijf personen ge wond, berichten Canadese media. De politie in de stad Quebec heeft een verdachte aangehouden. De politie had eerder gewaarschuwd voor een man in middeleeuwse kledij. Die liep rond met een steekwapen en zou 'meerdere slachtoffers' hebben gemaakt in de buurt van het parlement van de gelijknamige regio Quebec. Inwoners van de stad kregen het advies om binnen te blijven en de deuren op slot te doen. Agenten arresteerden de ver meende dader rond 01.00 uur 's nachts (lokale tijd). Een be veiliger zou hebben gezien dat de man zich verstopte bij een struik. De verdachte is na zijn arrestatie ook overge bracht naar het ziekenhuis. De slachtoffers zijn aangeval len op meerdere plaatsen in de stad. De ernst van hun ver wondingen loopt uiteen. De politie kon niet zeggen hoe de dader, die naar verluidt was gewapend met een zwaard, zijn slachtoffers uitkoos. Het coronavirus trekt zware wissel op de samenleving Burgemeesters: Verbied messen overal Een ruime meerderheid van burgemeesters pleit voor een landelijk messenverbod voor jongeren. Ruim 70 procent van de door de NOS onder vraagde burgemeesters is voorstander. In een aantal ge meenten, waaronder sinds vorige week ook Zaanstad, geldt een verbod op het dra gen van gevaarlijke voorwer pen als messen en slagwa pens. De burgemeesters den ken dat het duidelijker is om overal één lijn te trekken. Hoe loopt dit af? Hoe hoog de nood is, bleek zaterdag uit een publieke smeekbede van KLM-topman Elbers aan de VNV. „Zonder deze lening komt KLM deze moeilijke tijd niet door'', schreef El bers. ,,Dit maakt deze impasse uiterst zorgelijk. Ik heb maar één doel voor ogen en dat is KLM deze crisis te la ten overleven. Dat lukt alleen als we met elkaar het algemeen belang in het vizier houden en bereid zijn daar een bijdrage aan te leveren die de ei gen positie overstijgt. Minister Hoekstra noemde de situa tie gisteravond 'teleurstellend en risi covol'. Zonder de miljarden aan staatssteun zou KLM deze crisis niet overleven. Maar de minister legde de bal bij de pilotenvakbond. ,,Het is aan KLM en de vakbonden om ervoor te zorgen dat alsnog voldaan wordt aan de gestelde voorwaarden.'' Volgens luchtvaartexpert Melkert staat de toekomst van KLM inder daad op het spel. ,,Als de piloten voet bij stuk houden, spelen ze echt met vuur. Technisch was KLM zonder staatssteun al failliet geweest.'' En hij verwacht dat de crisis door corona 'echt nog wel langer aan houdt'. Volgens Melkert zitten de pi loten en KLM in een duivels di lemma. ,,Waar kiezen we voor? Voortbestaan en voorlopig een baan garantie, of de harde lijn en kijken wat er nog te redden valt? Het gaat nu hard tegen hard in dat proces. Ik kan de piloten niet kwalijk nemen dat ze eerst even kijken hoever zij kunnen gaan. De minister heeft nu duidelijk gezegd: tot hier en niet verder.'' Hij verwacht dat de piloten geen keus hebben en binnen een paar dagen alsnog overstag zullen gaan. De positie van Hoekstra is volgens luchtvaarteconoom Hans Heerkens van de TU Twente 'niet te benijden'. ,,Geeft de minister niet toe, dan heeft hij een probleem met de piloten. Geeft hij wel toe, dan krijgt hij al die andere vakbonden die akkoord zijn over zich heen.'' Heerkens erkent dat met name ervaren piloten in ons land veel verdienen. ,,2,5 ton vind ik veel, het is ook meer dan in bijvoor beeld de VS. Maar als de piloten nu toegeven, staat vast dat de KLM bin nenkort weer op de stoep staat met een volgende bezuiniging.'' Volgens Heerkens is de tijd aange broken 'om na te denken over of de luchtvaart wel op deze weg kan door gaan'. ,,Je gaat je oprecht afvragen of al die bestemmingen de bv Neder land zoveel opleveren. Amerika en Azië zijn heel belangrijk. Maar wij moeten ons afvragen of wij wel naar de hele wereld toe willen blijven vliegen.'' ten tussen de 25.000 en 50.000 euro, zegt luchtvaartdeskundige Joris Mel kert van de TU Delft. ,,Een gezag voerder zit aan het eind van de pira mide bij KLM op 2,5 ton. Van gezag voerders op intercontinentale vluch ten wordt zelfs gezegd dat zij vlak voor hun pensioen 275.000 euro ver dienen, maar er zijn er maar heel weinig die dat halen.'' KLM-piloten verdienen daarmee wel veel meer dan vliegeniers van goedkope vliegtuigmaatschappijen. Melkert tekent daarbij wel aan dat piloten forse kosten moeten maken voor hun opleiding. ,,In het begin van je carrière weegt de studielening van een piloot zwaar. De opleiding kost één a anderhalve ton. Die leningen zul je op een gegeven moment toch een keer terug moeten betalen. Als je begint met startsalaris van tussen 25.000 en 50.000 euro hou je niet veel over, zeker niet als je ook een jong ge zin of studerende kinderen hebt. Je moet naar schatting vijftien a twintig jaar in het vak zitten, om die schuld volledig te hebben afbetaald.'' Dat zou volgens Melkert kunnen verklaren 'waarom die piloten nu zo moeilijk doen'. ,,Dat piloten hun huid duur proberen te verkopen, daar kan ik me van alles bij voorstellen.'' Actie kanker alvleesklier 'Geen strenge winter' Corona op marineschip maandag 2 november 2020 GO QUEBEC Premier Mark Rutte heeft zaterdagavond, tijdens de Protestantse Lezing op het Petrus Festival in Den Haag, uitgebreid stilgestaan bij de ontwrichtende gevolgen van het coronavirus. HILVERSUM - Pieter Elbers, KLM - Joris Melkert, TU Delft CORONAVRIJ HALLOWEEN Een jongen ontvangt een snoepje voor Halloween via een lange pijp. Amerikanen moesten dit jaar vanwege het coro navirus slimme oplossingen verzinnen om het populaire kin derfeest toch veilig te kunnen vieren. to getty images UTRECHT November staat in het teken van de ziekte alvleesklier kanker. Gisteren was de start met de eerste digitale collecteweek van Support Casper. Daarmee wordt geld ingezameld voor onderzoek van Casper van Eijck van het Eras mus MC naar nieuwe behandel methoden. De ziekte kost dage lijks aan acht men sen het leven. HOUTEN Het wordt ko mende winter naar verwachting niet extreem koud. Weeronline ver wacht normale temperaturen en een normale hoe veelheid neerslag. Er wordt weinig zon verwacht. DEN HELDER De bemanning van het marineschip Zr. Ms. Zeeland is in quarantaine ge gaan nadat er co rona is vastge steld. Het gaat om 96 opvarenden. De meesten van hen zitten thuis. Woensdag kregen twee bemannings leden klachten en bleken positief. Een derde beman ningslid blijkt in middels ook co rona onder de leden te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5