Vlaamse kiest voor nieuwbouw in Nederlandse Koewacht 5 VOGELTELLING NAJAARSTREK In één oogopslag heeft geoefend vogelaar Eric Marteijn ze geteld. Voor alle zekerheid vraagt hij toch nog aan zijn kompaan Jan Klomp: „Hoeveel heb je er? Tweehonderd? Daar ga ik wel in mee." Het is zaterdagochtend. Marteijn is in alle vroegte al paraat op één van zijn geliefdste plekjes in Zeeuws- Vlaanderen, de vogeltelpost Bres kens. ,,Wil je het goed doen", legt hij uit, ,,dan begin je dertig minu ten voor zonsopgang en ga je tot twee uur erna door. Mag ook lan ger zijn, trouwens, afhankelijk van de weersomstandigheden en hoe veel vogels voorbijkomen." Marteijn viert een jubileum. Hij is veertig jaar actief trekvogelteller. Hij stond met wijlen Thijs Kra mer, oud-gedeputeerde en vooral natuurliefhebber, aan de wieg van de vogeltelpost Breskens. Zelfs als je helemaal geen verstand hebt van vogels, is het fijn om er te zijn. Met uitzicht op één van de mooi ste vuurtorens op de Nederlandse kust, aan de Panoramaweg bij Nieuwe Sluis. ,,Af en toe zien we ook bruinvissen en een zeehond, krijg je er gratis bij", grapt Mar- teijn. Maar daar gaat het uiteraard niet om, het gaat om het tellen van trekvogels die met de winter in zicht van het noorden naar het zuiden vliegen. De vogeltelpost Breskens is beroemd. Marteijn: ,,De najaarstrek is hier goed, maar de voorjaarstrek is echt super. Met z'n tienduizenden komen ze dan over." Mede-teller Pieter Dhaluin, die iets later in de ochtend arri veert, spreekt beeldend van 'een tapijt van vogels'. Zo is het deze zaterdagochtend niet. In het voorjaar worden de trekvogels van het zuiden naar het noorden langs de kust gedreven, gestuwd. In het najaar is de vogel trek meer gespreid langs de kust en over land. ,,Een keep, nog een keep en nog één", geeft Marteijn Ik heb twee hobby's, vogels tellen en vissen, gelukkig kun je dat allebei in coronatijd blijven doen door aan Jan Klomp die de tellin gen bijhoudt. Ter verduidelijking: kepen zijn een soort vinken. Ze zijn met het blote oog nauwelijks te zien. Marteijn heeft uiteraard een verrekijker bij zich. ,,Goed kij ken is belangrijk", zegt hij, ,,maar goed luisteren nog meer. Ik ben daarom ook zuinig op m'n oren. Laatst ben ik nog bij Beter Horen geweest en ze waren honderd pro cent in orde." Een zwerm spreeuwen komt over. Marteijn en Klomp tellen sa men op. „Hoeveel heb je er?", vraagt Marteijn zijn kompaan. „Tweehonderd? Daar ga ik wel in mee." Het is een geluk dat de spreeuwen laag zaten. Ze hebben tegenwind, uit het zuiden, en vlie gen daarom lager. Omdat de lucht bewolkt is, zijn ze ook beter zicht baar. Maar dan nog, hoe snel kan je zoveel vogels tellen? ,,Je moet het van achteren naar voren doen", licht Marteijn een tipje van de sluier op. ,,Het gaat ook niet om de exacte aantallen, maar om de pa tronen." Half drie zaterdagmiddag staan de resultaten van de ochtendtel ling bij Breskens al op de website www.trektellen.nl. De top drie luidt: 13.488 vinken, 2437 spreeu wen en 313 graspiepers. In totaal zijn er in zes uur 18.487 vogels ge teld, verdeeld over 51 soorten. Marteijn is tevreden. ,,Weet je, ik heb twee hobby's, vogels tellen en vissen, gelukkig kun je dat alle bei in coronatijd blijven doen." Kim is een Vlaamse van net over de grens. Ze woonde al eens in de Ne derlandse Koewacht. Dat beviel haar goed. ,,De sfeer is er prettiger, alleen al omdat mensen elkaar groeten op straat." Ze heeft meer redenen om terug te willen. ,,Hui- zen in België zijn duurder, al lopen de prijzen ook hier op. Je mag bo vendien in Nederland de volle hon derd procent lenen, in België niet." Voor het eerst sinds lange tijd krijgt Koewacht weer nieuwbouw en nog wel 68 woningen. De eerste fase met 28 huizen plus twaalf vrije kavels is sinds ruim een maand in Voor het eerst sinds lange tijd krijgt Koewacht weer nieuwbouw de verkoop. De provincie gaf na wat gesoebat toestemming voor de wijk, vooral vanwege de toene mende belangstelling uit België voor woningen in het goedkopere Zeeuws-Vlaanderen. Maar of dat ook opgaat voor nieuwbouw? Jules Nuijten van aannemingsbedrijf Van der Poel, ontwikkelaar en bouwer van Vage- land, schetst een gemengd beeld. Vijf van de twaalf vrije kavels zijn aan Belgen verkocht. Bij de huizen ligt dat anders. Van de dertien tot nu toe verkochte woningen gaan er drie naar Belgen. Vooral uit Koe wacht zelf is interesse, is Nuijten opgevallen. Een oudere vrouw schuifelt zaterdagochtend de kerk binnen. Ze vertelt uit Koewacht te komen, ze wil een levensloopbe- stendige woning. Tot in 2022 zal zij moeten wach ten, voordat die klaar is. Eind dit jaar begint het bouwrijp maken van de wijk, bij voldoende verko pen start de bouw het tweede kwartaal van 2021. maandag 2 november 2020 VL 'Luisteren net zo belangrijk als kijken' Harmen van der Werf Breskens - Eric Marteijn Kim Schaeck is er zeker van. Ze wil terug naar de Nederlandse Koewacht, naar de nieuwbouw wijk Vageland aan de Emma- baan. Ze wijst zaterdagochtend op een verkoopdag in de kerk van Koewacht 'haar' woning aan. ,,Die wordt het." Harmen van der Werf Koewacht Jan Klomp, Eric Marteijn en Pieter Dhaluin (vlnr) zijn alert. foto anne hana Kim Schaeck zaterdagochtend op de verkoopdag in de kerk van Koewacht. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50