Soberste herdenking ooit, 'maar mooi dat we het nog kunnen doen' Sinterklaas digitaal op bezoek in Hulst Stichting voor De Harmonie 4 Weer overlast doorharde muziek in buurt MIJN DORP, MIJN STAD Zo ver is het nog niet. Iets heel an ders staat eerst te gebeuren, waar door het panorama van Biervliet tijdelijk ingrijpend zal veranderen. Hopelijk kunnen we volgend jaar aan de slag met de restauratie De Harmonie wordt in de tweede week van deze maand, in opdracht van de gemeente Terneuzen, ont daan van de wieken, het staartstuk en de spruiten. ,,De molen moet worden gestabi liseerd om de veiligheid te garande ren", verklaart Marion Lippens, be oogd voorzitter van de Stichting Behoud Molen De Harmonie in op richting. De molenonderdelen worden in afwachting van restau ratie opgeslagen. Oliemolen De Harmonie, in 1842 gebouwd als oliemolen en in 1884 omgebouwd tot korenmolen, mag om veilig heidsredenen al enkele jaren niet meer draaien. Lippens weet nog niet wanneer de restauratie kan be ginnen, want dat is afhankelijk van subsidies. Zij is optimistisch ge stemd. ,,Hopelijk kunnen we vol gend jaar aan de slag." Geruisloos ging de herdenking van 76 jaar bevrijding in de ge meente Sluis ook zeker niet voor bij. Exact op het middaguur luid den zondag overal de kerkklokken. Voor het gemeentehuis in Oost burg wachtte een delegatie van het Comité 4 mei met burgemeester Marga Vermue rustig af tot de stilte terugkeerde. West-Zeeuws-Vlaanderen was in de Tweede Wereldoorlog één van de zwaarst getroffen delen van Nederland, bij de Slag om de Van Oostburg was bitter weinig meer over toen de Duitsers waren verdreven Schelde in het najaar van 1944. Van Oostburg was bitter weinig over, toen Canadese militairen de Duitse bezetters hadden verdre ven. De tol was hoog. In de oorlog lieten 141 mensen in Oostburg het leven, het overgrote deel in de da gen voor de bevrijding. Al hun namen staan op een mo nument voor het gemeentehuis, negen jaar geleden gemaakt door beeldend kunstenaar Ton Koops in opdracht van het Comité 4 mei. Burgemeester Vermue legde er een bloemstuk, evenals voorzitter Arno Boidin en oud-voorzitter Nico Peterse van het Comité 4 mei, gevolgd door de plaatsing van een bloemstuk bij Canadese pla quettes in het gemeentehuis door comitéleden Rob den Teuling en Wop de Boer. Diehards Verder bleef het zo goed als stil in Oostburg. Er wapperden wel Ca nadese vlaggen in de winkelstra ten en warempel een aantal die hards liep toch de bevrijdings mars, onder wie Rini Fenijn en Piet Vercouteren. ,,We doen dit elk jaar om het einde van de oorlog te herdenken", vertelden ze. „Onder weg hebben we nog zo'n vijftien lopers gezien. Ver uit elkaar, dus helemaal coronaproof." SCHOONDIJKE Bewoners van de Jacob van Ruysdaelstraat in Schoondijke ondervinden regel matig overlast van hun buren, die regelmatig harde muziek draaien. Zaterdagavond werd de vrouw des huizes aangehouden, omdat ze tekeer ging tegen agen ten. Volgens omwonenden is het schering en inslag dat de betref fende bewoners keiharde mu ziek draaien. De vrouw is ver hoord op het politiebureau. Met de overlastgevers is nu de af spraak gemaakt dat hun geluids installatie in beslag wordt geno men als er weer klachten komen. Sinterklaas is niet voor één gat te vangen, althans de Sinterklaas die naar Hulst komt. Hij gaat volledig digitaal. Zo mag de intocht zondag 15 no vember afgeblazen zijn vanwege de coronacrisis, online (via inulst.nl) gaat die vanaf 13.00 uur 'gewoon' door. Al voor de vijf tiende november worden overal in Hulst kleurplaten rondgebracht. Het idee is die ingekleurd en wel voor het raam te hangen als wel kom voor de Sint. Zoals gebruikelijk in Hulst neemt Sinterklaas zijn intrek in een eigen huis, het huis van Sin terklaas. Dat zal dit jaar op een ge heime plek zijn. Kinderen kunnen wel op bezoek, door via de compu ter of iPad te zoomen met Sinter klaas, elke woensdag van 15.00 tot 16.00 uur. Meer informatie daar over is te vinden op inulst.nl/eve- nement/sinterklaas-gaat-digitaal. Buiten valt er ook wat te beleven, van 15 november tot en met 5 de cember: de grote chocoladeletter speurtocht langs winkeletalages in Hulst waarin sinterklaasletters zijn verstopt. De letters vormen een slagzin. Wie die instuurt, maakt kans op een cadeaubon. maandag 2 november 2020 Biervliet omarmt zijn molen VL Eén van de beeldbepalende mo numenten van Biervliet, molen De Harmonie, wacht een nieuwe toekomst. Een stichting, offici eel nog in oprichting, gaat zich erover ontfermen en wil de molen laten restaureren. Harmen van der Werf Biervliet -Marion Lippens Geen Canadese militairen, geen doedelzakmuziek, geen bevrijdingsmars van Hoofd plaat naar Knokke, West- Zeeuws-Vlaanderen beleefde gisteren door de coronacrisis de soberste herdenking van de bevrijding ooit. Toch was Arno Boidin, voorzitter van het Co mité 4 mei in Oostburg niet on tevreden. ,,Het is al mooi dat we het kunnen vieren." Harmen van der Werf Oostburg In Sluis was gisteren ook een herdenking, Eede volgt vrijdag en Hoofdplaat komende zon dag. Een stichting gaat zich ontfermen over molen De Harmonie in Biervliet. foto anne hana Harmen van der Werf Hulst AXEL Gemeentehuis, 09.00-12.00 uur: For mulierenbrigade; BIERVLIET Gymzaal, 09.30-10.30 uur: Body gym; CLINGE Malpertuus, 13.00 uur: Biljarten; EEDE Familieparadijs, 11.00 uur: Open; GRAAUW Gemeen schapshuis, 13.00 15.00 uur: Tafeltennis 50+; HULST De Lieve, 09.00 en 13.00 uur: Biljarten; Grote Markt, 8.30-16.00 uur: Weekmarkt; Den Dullaert, 14.00 uur: Naaiclub Hulst; Museum, 14.00 -17.00 uur: Open, expositie de laatste boeren bruiloft'; 's Landshuis, 10.00-12.30 en 13.00 16.00 uur: Expositie Hulst Art; OSSENISSE Hof ter Nesse, 18.30 uur: Wandelclub de Scheldestappers; SAS VAN GENT De Statie, 09.00 uur: Mensendieck oefen therapie; SINT - JANSTEEN De Warande, 09.00 uur: Keramiek; SLUIS Molen, 10.00 - 17.00 uur: Open; TERNEUZEN De Veste, 08.45 uur: Yoga; 12.00- 17.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaarten (bieden en jokeren); Biblio theek, Tijdens ope ningsuren, foto expo sitie over 111 mooiste plekjes in Zeeland; IJZENDIJKE Water- vlietseweg 15, 10.00 17.00 uur: Charlotte's Pompoenpad; Museum Het Bol werk, 15.45-17.15 uur: Workshop 'Flipboekje (tekenfilm) maken' voor kinderen van 6 tot 13 jaar; Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen. Voorzitter Arno Boidin (links) en oud-voorzitter Nico Peterse van het Comité 4 mei Oostburg leg den zondag een bloemstuk bij het herdenkings- en vredesmonument bij het gemeentehuis in Oost burg. FOTO ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49