Zorg op Zak opent drive-in teststraat in 's-Gravenpolder Groen licht voor Kingfish 5 VAN EN NAAR SCHOOL LEEFBAARHEID Gezinnen met kinderen vestigen zich weer in Ellewoutsdijk. De leefbaarheid in het dorp aan de Westerschelde floreert en het dorpsbusje speelt daar een hele belangrijke rol in. Deze bus is heel belang rijk voor het dorp", vertelt Lilian Eck- hardt, moeder van dochter Yvet die da gelijks met de bus naar school in Ovezande gaat. ,,De kinderen gaan samen naar school en op de terug weg maken ze vaak afspraakjes met wie ze gaan spelen." Ook Nova gaat dagelijks met de bus. Zij zit in Driewegen op school en heeft daar de meeste vriendinnetjes. ,,Maar door het busje heeft ze hier ook contacten", vertelt haar moeder Elize de Nood. Tien jaar geleden sloot de plaat selijke basisschool omdat er te wei nig kinderen meer naar toe gingen. Na jaren van pappen en nathouden was het gebeurd en het zou wel eens de doodsteek voor het dorp kunnen zijn, werd gevreesd. Want als de kinderen niet meer naar school kunnen trekken de gezin nen weg, was de redenatie. Borsele kwam met het idee om een busje te laten rijden. Een busje dat eigen dom is van de gemeente en wordt gereden door vrijwilligers. Daar mee gaan de kinderen gratis naar de school in Ovezande of Driewe- gen. En nu, tien jaar later, rijdt het busje nog steeds. Sterker nog, Elle- woutsdijk heeft alweer een nieuw busje omdat de oude versleten was en er wonen meer basisschoolkin deren in het dorp dan toen de school nog open was. Bakker ,,Tien jaar geleden begonnen we met acht kinderen en vorig school jaar gingen dagelijks 18 kinderen met de bus mee", vertelt Ad Schenk, bestuurslid van de stich ting die de dorpsbus beheert. ,,Nu zijn het er iets minder, maar dat is altijd aan het begin van het jaar omdat in de loop van het jaar meer kinderen in de jongste groep in stromen." ,,De bus is echt van het We hebben15 vrijwilligers op een dorp van 400 mensen dorp", vertelt voorzitter Joop Rooze. ,,We hebben 15 vrijwilligers op een dorp van 400 mensen en dan moet je je bedenken dat alle mensen die werken niet op de bus kunnen rijden." Dat de bus echt leeft is tijdens de coronacrisis nog eens extra duidelijk geworden. Sommige chauffeurs rijden nu niet vanwege het risico en na een op roep meldden zich gelijk nieuwe vrijwilligers. ,,We hebben nu ook twee jongere chauffeurs. De een is bakker en kan alleen 's middags rij den. De ander is pakjesbezorger en kan juist alleen in de ochtend rij den. Samen vervullen ze nu één dienst." De bus wordt niet alleen gebruikt voor het schoolvervoer. ook volwassen dorpsbewoners maken er gebruik van. Iedere maandag vertrekt de bus naar het zwembad in Kapelle en op dinsdag rijdt de bus naar de weekmarkt in Goes. De volwassenen betalen wel een geringe eigen bijdrage. Onlangs werd een nieuwe bus in gebruik genomen. Een elektrische bus die geschikt is voor acht perso nen. ,,De oude diesel werd te duur in onderhoud", vertelt Rooze. De nieuwe bus is er gekomen dankzij een grote sponsorbijdrage van Zee land Refinery. Ook Dow heeft bij gedragen waardoor er nu een laad- paal staat en de stroom voor een paar jaar betaald kan worden. Afgelopen zaterdag is de nieuwe testlocatie opgebouwd op het ter rein van Traas ongediertebestrij- ding. Daar is een grote tent neerge zet waar de mensen met de auto doorheen kunnen rijden. Eenmaal binnen hoeven ze de auto niet uit om de test af te laten nemen, dat kan zittend in de auto gebeuren. Huisartsenpraktijk Zorg op Zak test al lange tijd zelf de eigen pa tiënten in een ruimte achter de praktijk. Maar dat gebouw wordt verbouwd en daarom is deze test locatie aan de Baarlandsezandweg een goede oplossing. Eigenaar Pe ter Traas heeft het terrein gratis ter beschikking gesteld en zorgt ook voor de overige faciliteiten zoals water en stroom. ,,Daar zijn we erg blij mee", zegt huisarts Margriet Bogaerts. Non-covidverklaring Op deze testlocatie worden niet al leen de patiënten van Zorg op Zak getest. ,,We hebben ook corona- testzeeland.nl opgezet", zegt Bo- gaerts. Via deze site kunnen men sen een afspraak maken voor een non-covidverklaring. Die hebben reizigers soms nodig. ,,En mensen die werken in ploe gen of op een schip. Zij moeten kunnen aantonen dat ze geen co rona hebben." Omdat de GGD al leen test als mensen klachten heb ben, is deze groep aangewezen op commerciële mogelijkheden. Vol gens Bogaerts wordt hier veel ge bruik van gemaakt. Huisartsenpraktijk Zorg op Zak levert de huisartsenzorg op ver schillende locaties in de Zak van Zuid-Beveland. De praktijk heeft ongeveer 14.000 patiënten. KATS Kingfish mag uitbrei den van de gemeente Noord- Beveland. Maar op uitdrukke lijk verzoek van de gemeente raad wordt er nog wel verder gesproken over de verkeerssi tuatie als het bedrijf in de toe komst nog verder gaat groeien. Viskwekerij Kingfish aan de voet van de Zeelandbrug breidt de huidige kwekerij uit en er komt ruimte voor het verwerken van de vissen. Alle fracties toonden zich tijdens de raadsvergadering enthou siast over de uitbreiding en de groei van de werkgelegen heid. Maar de gemeenteraad heeft wel zorgen over verdere groei. Vooral de verkeersvei ligheid is dan een zorg. Het college van burgemeester en wethouders heeft nu zwart op wit gezet dat daarover nog ge sproken wordt Kingfish. Raadslid Charles Lelkens (D66) vroeg zich nog af of groenblijvende struiken het bedrijf niet meer aan het zicht onttrekt, maar dat kan niet, zei wethouder Pim Schenke laars. ,,Het bezwaar is niet al leen dat blaadjes in de bassins komen en dat is niet goed voor de vissen. In bomen zit ten ook andere dieren en die uitwerpselen komen ook in de bassins en dat is het meest schadelijk." maandag 2 november 2020 BE Busje essentieel voor levendig dorp Melita Lanting Ellewoutsdijk - Joop Rooze Huisartsenpraktijk Zorg op Zak opent vandaag een drive-in test straat in 's-Gravenpolder. In de teststraat kunnen patiënten van de praktijk terecht en worden testen voor coronatestzee- land.nl afgenomen. Melita Lanting 's-Gravenpolder Chauffeur Kees van de Weele heeft de kinderen weer thuisgebracht. Rechts vooraan Nova en achter haar staat Yvet. Op de achtergrond staan Milan en Eva. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48