Geen officiële herdenkingen, maar kransen worden wel gelegd 4 Provincie: 80 past weg beter MIJN DORP, MIJN STAD HALLOWEEN GRIEZELEN IN DE RIETHOEK Michiel Bouwman Philipsdam De provincie, die de weg beheert, slaat dan twee vliegen in één klap. De dam krijgt na jaren sowieso al een grote opknapbeurt. ,,Er ontstaat steeds schade door scheuren in de weg en er zijn verzakkingen door dat de fundering op sommige plaat sen niet goed meer is", zegt gede puteerde Harry van der Maas. ,,Dat is voor ons de reden om niet alleen de fundering te versterken en een nieuwe asfaltlaag aan te brengen, maar om ook te kijken of die weg wel is ingericht volgens de richtlij nen." Het antwoord is duidelijk: nee. „Willen we 100 blijven rijden over de weg, dan zal er een middenberm met geleiderail moeten komen. Dat zou veel geld kosten, omdat de weg dan anders ingericht moet worden en er nauwelijks gebruikgemaakt kan worden van de bestaande structuur en fundering onder de weg'', legt Van der Maas uit. Een 80 km-weg past dan beter, ook gezien de veiligheid. Ten zuiden van de Krammersluizen maakt een krui sing met de parallelwegen plaats voor een rotonde. Ook dat is een voornemen, zegt Van der Maas. De snelheidsverlaging wordt overigens alleen doorgevoerd op de N257 die naar Sint-Philipsland leidt. Op de doorgaande route Brui- nisse-Oude Tonge (N59) is en blijft de maximumsnelheid 100, zegt Van der Maas. Desondanks zal er behalve nauw overleg met Tholen ook gepraat worden met de ge meente Schouwen-Duiveland. De dam ligt immers op Schouwse grond. Afgelopen weekend is op verschil lende plekken op Beveland en Walcheren herdacht dat 76 jaar ge leden de geallieerden een groot deel van Zeeland hebben bevrijd. Normaal gesproken gebeurt dat in aanwezigheid van oud-strijders, vertegenwoordigers van de strijd groepen die destijds meevochten, ambassades en alle anderen die het belangrijk vinden om stil te staan bij het einde van de Tweede We reldoorlog. Maar door corona zijn alle officiële herdenkingen afge last. Toch worden er overal kransen gelegd bij de monumenten, zoals in Kapelle. Daar legden Schmetz en Looijen een krans met poppy's (klaprozen) bij het grote monu ment op de Franse begraafplaats en werd op het graf van Yvan Ruppé is als enige hier achtergebleven, de rest is gerepatrieerd en in Frankrijk begraven Ruppé een bloemstuk gelegd. ,,Hij is één van de vijf gesneuvelde sol daten tijdens de bevrijding van Vlissingen. Ruppé is als enige hier achtergebleven, de rest is gerepa trieerd en in Frankrijk begraven", vertelt Schmetz. Het Memorial 40 45 onderhoudt een goed contact met de nabestaanden van Ruppé. ,,We hebben heel veel contact met elkaar via mail en WhatsApp", ver telt Looijen. Vanwege corona kon dit jaar niemand aanwezig zijn bij de herdenking en daarom sturen Looijen en Schmetz foto's naar Frankrijk. ,,Dit is heel apart", zegt Schmetz. Ook op de Sloedam is het nor maal gesproken druk tijdens de herdenking. Maar ook hier is het zaterdagochtend onwerkelijk stil. De vlaggen van Canada, Frankrijk en Schotland wapperen halfstok. Bij het grote monument staat al een krans van de gemeente Mid delburg. Die is eerder die ochtend gelegd. En terwijl Donny Paauwe en André Bogerman van The Royal Canadian Legion bij het monu ment voor de Canadese soldaten staan, blaast Marian Dellebeke van muziekvereniging Euterpe uit Heinkenszand The Last Post. Na een minuut stilte leggen Paauwe en Bogerman de krans bij het mo nument. ,,Het is heel anders dan anders", zegt Paauwe. ,,Fijn dat we het hebben kunnen doen", zegt Bogerman. Ook Gert Jan de Rooij van The Royal British Legion legt een krans. maandag 2 november 2020 Streep door 100 km/u op Philipsdam BE Automobilisten die over de Phi lipsdam rijden, krijgen volgend jaar een snelheidsverlaging voor de kiezen. Als het aan de provin cie ligt mag er dan nog maar 80 in plaats van 100 km/u gereden worden. Ook wordt een nieuwe rotonde aangelegd ten zuiden van de Krammersluizen. Op de Franse militaire begraaf plaats in Kapelle is het zater dagochtend vroeg nog stil. Slechts twee mannen staan op het ereveld met een krans en bloemstuk in de handen. Het zijn Andries Looijen en Jochem Schmetz van Memorial 40-45 in Kapelle. ,,Dit is misschien wel de meest bijzondere herden king die we hebben meege maakt", zegt Schmetz. Melita Lanting Kapelle -Jochem Schmetz, Memorial 40-45 GOES Stadskantoor, 08.30-17.00 uur: Ex positie over het jaar 1970 in Goes'; Inloop huis Oase, Roos- eveltlaan 87, 09.30 11.30 uur: Inloop; Pannakooi Goes- Noord, 14.00-15.30 uur: Sport& Spel 6-12 jaar; Pannakooi Goes-West, 19.30 19.30 uur: Sport& Spel 6-12 jaar; 19.30 20.30 uur: Voetbalac tiviteiten vanaf 12 jaar 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 13.45-14.45 uur: Gra tis sporten; 'S-HEER ARENDS- KERKE Ambachts- weg 9, 09.30-11.30 en 13.00-15.00 uur: Masterclass schilde ren van 'Kunst In-per spectief'; Arendhuis, 13.00 uur: Senioren- soos; 'S-HEER HENDRIKS KINDEREN Heer Hendrikhuis, 13.30 16.30 uur: Soos; 14.30-19.00 uur: kin- derdans en street- dance; KAPELLE Sportcen trum Groene Woud, 09.00, 09.30 en 10.15 uur: Liz en Wes spet- terles, baby- en peu- terzwemmen; Hal Gemeentehuis, 09.00-12.00 uur: Ex positie 'Kroniek van Zuid-Beveland'; KRABBENDIJKE Sta tionshuis, 13.30-15.00 uur: Knutselen en spelletjes vanaf 10 jaar; Ter Weel, 14.45 16.00 uur: Spelmid- dag voor senioren; RILLAND Gymzaal Cromvlietstraat, 19.30-21.00 uur: Re creatief volleyballen; WEMELDINGE De Wemel, 13.00-17.00 uur: Vrije inloop; YERSEKE Haven, 14.30-16.00 uur: Mos sel-tour. Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Andries Looijen van Memorial 40-45 legt bloemen op het graf van Yvan Ruppé in Kapelle. Ruppé was een Franse soldaat die sneuvelde tijdens de bevrijding van Vlissingen. Op de achtergrond staat Jochem Schmetz. foto sandra schimmelpennink De Philipsdam. foto windpark krammer GOES Het is een rustige zater dagavond in de Goese wijk Riet- hoek. Maar dan klinken in de verte opgewonden kinderstem men. Het is Halloween. Sem en Daan lopen met hun vaders door de wijk. Allebei gekleed in grie zelpakjes en gewapend met een lange stok. ,,Hier kan het in", wijst Sem op zijn stok als een buurvrouw vraagt waar de snoep in moet. Aan het uiteinde van de stok zit een hand met een gat waar een tasje onder hangt. Alle kinderen zijn verkleed. Met hek- senmutsen, doodshoofdjes en skeletpakjes. En de meege brachte tasjes vullen zich deze avond in hoog tempo met lek kers. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 47