Pompoenen bescheiden van omvang door droge zomer Veerse kernen verlichten donkerte 4 Provincie: 80 past weg beter Michiel Bouwman Philipsdam De provincie, die de weg beheert, slaat dan twee vliegen in één klap. De dam krijgt na jaren sowieso al een grote opknapbeurt. ,,Er ontstaat steeds schade door scheuren in de weg en er zijn verzakkingen door dat de fundering op sommige plaat sen niet goed meer is", zegt gede puteerde Harry van der Maas. ,,Dat is voor ons de reden om niet alleen de fundering te versterken en een nieuwe asfaltlaag aan te brengen, maar om ook te kijken of die weg wel is ingericht volgens de richtlij nen." Het antwoord is duidelijk: nee. „Willen we 100 blijven rijden over de weg, dan zal er een middenberm met geleiderail moeten komen. Dat zou veel geld kosten, omdat de weg dan anders ingericht moet worden en er nauwelijks gebruikgemaakt kan worden van de bestaande structuur en fundering onder de weg'', legt Van der Maas uit. Een 80 km-weg past dan beter, ook gezien de veiligheid. Ten zuiden van de Krammersluizen maakt een krui sing met de parallelwegen plaats voor een rotonde. Ook dat is een voornemen, zegt Van der Maas. De snelheidsverlaging wordt overigens alleen doorgevoerd op de N257 die naar Sint-Philipsland leidt. Op de doorgaande route Brui- nisse-Oude Tonge (N59) is en blijft de maximumsnelheid 100, zegt Van der Maas. Desondanks zal er behalve nauw overleg met Tholen ook gepraat worden met de ge meente Schouwen-Duiveland. De dam ligt immers op Schouwse grond. Michiel Bouwman Zonnemaire Met moeite tilt André Vingerling één van zijn zelfgekweekte pom poenen naar de weegschaal. Het oranje gevaarte weegt rond de twintig kilo en heeft dan ook best wat liefde gehad de afgelopen maanden. Vingerling beschermde 'm zelfs met gaas tegen hongerige konijnen of vogels, legde er stro onder om verrotten tegen te gaan en gaf hem slóten water. ,,In het begin ging dat om tien liter per dag", zegt Vingerling. Hij geeft toe dat zijn vrouw Marjan diegene is met de groene vingers. Het zaadje opkweken tot plantje en verpotten deed zij. Vingerling, lachend: ,,Ik kon met emmers water lopen." De grootste pompoen werd door Sill Stelloo (8) gekweekt, 32 kilo De driekoppige jury - Evert van Dilst en pompoenprinsessen Cé- line Marteijn en Rink Boerma - gaat van deur tot deur om de resul taten te wegen. Het is het tweede jaar dat ze de wedstrijd houden. Vorig jaar woog de zwaarste pom- poen 65 kilo, zegt Van Dilst. ,,Dit jaar hebben we dezelfde zaadjes gebruikt maar de pompoenen zijn een stuk minder. Ik denk dat dat met de temperaturen te maken heeft gehad." Een paar straten verderop, aan de Margrietstraat, blijkt de win nende pompoen te liggen. Ge kweekt door de achtjarige Sill Stel loo, die vorig jaar ook al hoge ogen gooide en toen tweede werd. Dit keer tikt zijn grootste pompoen de 32 kilo aan. ,,Een beetje mest erover en de natuur zijn werk laten doen. Veel water geven en één bloemetje per plantje eraan laten", lepelt hij zijn geheim op. De tweede pom poen weegt wat minder maar ook daar had-ie mee gewonnen. Hij richt zich tot zijn vader: ,,Kunnen we die gebruiken als halloween- pompoen?'' KOUDEKERKE Ymke de Kater hoefde niet lang na te denken toen ze deze week de oproep van Wel zijn Veere onder ogen kreeg. 'Ver sier de Veerse dorpen met zo veel mogelijk lichtjes', luidde de bood schap. Dus dat is precies wat De Kater deed, samen met haar doch ter Aimée (9). Hun woning aan het Koude- kerkse Dorpsplein zag er als een van de eerste huizen al vrolijk ver licht uit. Daarmee vormde het een uitnodigend voorbeeld voor de an dere bewoners van de Veerse ker nen, van wie een groot aantal al heeft toegezegd aan het initiatief van Welzijn Veere mee te willen werken. De initiatiefnemers hopen dat de lampjes de komende maanden letterlijk en figuurlijk zorgen voor enige verlichting in een donkere - en vanwege corona voor velen misschien ook eenzame - winter tijd. De Kater kon zich wel vinden in het idee achter de actie. ,,Zo kun- nen we toch een beetje saamho righeid creëren", legt ze uit. Of het veel tijd kostte de verlichting rond haar ramen zo netjes op te hangen? Bij die vraag begint De Kater hard te lachen: ,,Nee hoor, ducttape doet het hartstikke goed!" MIJN DORP, MIJN STAD maandag 2 november 2020 Streep door 100 p/u op Philipsdam SD Automobilisten die over de Phi lipsdam rijden, krijgen volgend jaar een snelheidsverlaging voor de kiezen. Als het aan de provin cie ligt mag er dan nog maar 80 in plaats van 100 km/u gereden worden. Ook wordt een nieuwe rotonde aangelegd ten zuiden van de Krammersluizen. Zo'n joekel als vorig jaar zat er niet tussen. Daarvoor was de zomer waarschijnlijk te droog. Maar de ouderwetse pompoen wedstrijd in Zonnemaire le verde alsnog een paar flinke jongens op. M Ymke de Kater en dochter Aimée (9) bij hun verlichte raam in Kou- dekerke. FOTO LEX DE MEESTER BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 13.00 16.45 uur: Bridge; 19.00 uur: Tai Chi, 19.00-21.30 uur: Re petitieavond Muziek vereniging Witte van Haemstede; Hand madestudio Zuid straat, 19.00-21.00 uur: Handwerkcafé; DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 14.45 uur: Slag werklessen Muziek- vereniging Cres cendo; 17.00 uur: Re petitie Slagwerkgroep Cres- Beat; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 23.00 uur: Biljartver eniging Onder Vrien den; GOES Stadskantoor, 08.30 17.00 uur: Expositie over het jaar 1970 in Goes'; NOORDGOUWE Dorpshuis,14.30 uur: Schildercursus Neeltje Meerman, 19.00-21.45 uur: Pila- tes, 20.30-23.00 uur: Badminton; ZIERIKZEE Bibliotheek, 14.00 uur: Leer mailen, in ternetten en hoe een computer in elkaar zit; FiZi, 20.00 uur: De beentjes van Sint-Hil- degard; Gebouw 4SD, 9.30-11.30 uur: Postcafé; Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check on line of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen. mrirrr haiiinxTr De Philipsdam. foto windpark krammer André Vingerling bij zijn pompoen van ongeveer twintig kilo. Naast hem pompoenprinsessen Cé- line Marteijn en Rink Boerma (rechts). foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45