Roglic verliest leiderstrui, maar blijft opgewekt 2 individuele tijdritten »Mont Ventoux is terug Langste rit in 20 jaar 10 Het parkoers van de Tour de France 2021 is gunstig voor Mathieu van der Poel en Tom Dumoulin. Voor Van der Poel liggen in de eerste week kansen, Dumoulin zal blij zijn met de twee individuele tijdritten in het rittenschema. mers. Al zal ook Roglic niet rouwig zijn om de vele kilometers tegen de klok. En wat te denken van het Belgische wonderkind Remco Evenepoel. De 20-jarige alleskun- ner herstelt nu nog van zijn zware val in de Ronde van Lombardije. Het is overigens nog geen uitge maakte zaak dat Evenepoel ko mend jaar al zijn Tourdebuut maakt. Klassiek karakter Het schema van de aankomende Tour heeft meer dan de afgelopen jaren een klassiek karakter. Minder extreem, minder noviteiten. Naast de twee tijdritten staan er zes bergetappes op het menu, met drie keer aankomst bergop. Aan het eind van de eerste week in de Al pen naar Tignes, de plek die in de Tour van 2019 werd geteisterd door modderstromen. Het zwaartepunt qua klimmen ligt in de laatste week in de Pyreneeën met aan komsten op de Col du Portet. Een dag later volgt weer een finish bergop in het skioord Luz Ardiden. In week twee van de Tour, tijdens etappe elf, moeten de renners op vallend genoeg twee keer de my thische Mont Ventoux beklim men, maar de finish ligt die rit na een afdaling in het dal. Naast Dumoulin zal ook die an dere Nederlandse wereldtopper Mathieu van der Poel niet ontevre den zijn, vooral als hij naar de eer ste week van de Tour kijkt. De eer ste twee ritten naar Landerneau en de Mür de Bretagne eindigen met een venijnige klim die Van der Poel zou moeten liggen. Ver der hoopt de Tourorganisatie met een eerste week in Bretagne ook op de nodige waaierritten, een specialiteit van het huis van Van der Poel, die vorige maand nog de Ronde van Vlaanderen won. Al is die eerste week ook op het lijf ge schreven van Van der Poels rivaal Wout van Aert die op dag vijf als specialist dus ook nog in de tijdrit de gele trui kan veroveren. Het aftellen kan beginnen. Roglic mag zijn ploeggenoot Sepp Kuss straks met kerst wel een extra flesje wijn geven. Het was aan de Amerikaanse knecht te danken dat de kopman van Jumbo-Visma nog een riante uitgangspositie heeft om morgen in de tijdrit de rode leiders trui weer over te nemen van Cara- paz. Roglic kraakte in de laatste kilo meters van de achterlijk steile An- gliru. Door het werk van Kuss ver loor Roglic uiteindelijk slechts tien tellen op de top. De ritwinst was voor de Brit Hugh Carthy. Jumbo-Visma reed weer verbluf fend sterk. Met speciale vermeldin gen voor Robert Gesink en de pas 23- jarige Deen Jonas Vingegaard. Met ook George Bennett nog voorin eindigden vijf Jumbo-ren- ners bij de eerste achttien van de rituitslag. Maar goed, de leiderstrui werd dus wél verloren. Al is het uit gangspunt voor de tijdrit na de rustdag gunstig. Roglic heeft in principe een (veel) betere tijdrit dan zijn concurrenten Carapaz, Carthy (op 32 seconden) en Dan Martin (op 35 seconden). De race tegen de klok gaat over een kleine 34 kilometer met op het einde een venijnige klim van bijna twee kilo meter. Roglic kon na de streep alweer grappen. Doelend op de groene puntentrui die hij bezit. ,,Deze rit was te lastig voor een sprinter.'' Dan serieus: ,,Ik had niet mijn beste dag, maar uiteindelijk ben ik blij. Alles is nog mogelijk met de tijdrit op komst.'' Hij is zijn ploeg dank baar. ,,Voor Kuss is het shit. Hij was goed genoeg om de rit te winnen, maar moest op mij wachten.'' Wout Poels deed gisteren een prima zaak. De kopman van Bah rain werd op de Angliru achtste en steeg in het klassement fors van plek negen naar zes. Na de tijdrit volgen drie heuvelachtige ritten. Zaterdag staat er nog een zware bergrit naar Alto de la Covatilla op het programma. Dan wordt de Vuelta beslist. De Tour van 2020 is net afgelopen, maar het parkoers voor 2021 ligt al weer klaar. Het meest opvallende? De terugkeer van twee individuele tijdritten. Op dag vijf staat een tijdrit van 27 kilometer op het pro gramma. De dag voor de traditio nele slotetappe naar Parijs nóg één. Die race tegen de klok is met 31 kilometer nog een tikje langer. Tom Dumoulin zal het vanuit huis met tevredenheid hebben gezien. In totaal 58 tijdritkilome ters in de Tour die van 26 juni tot en met 18 juli op de agenda staat en start in Brest. De voormalig wereldkampioen tijdrijden verliet vorige week de Ronde van Spanje omdat zijn lichaam na een kort, maar intensief coronajaar op en leeg was. 2021 moet het jaar zijn waarin hij bij Jumbo-Visma de hoge verwachtingen waar gaat maken. Ter vergelijking: in de afgelopen Tour de France was maar ruimte voor één tijdrit (van 36 km), de legendarische naar de top van La Planche des Belles Filles waar Primoz Roglic de Tour verloor en zijn Sloveense landgenoot Tadej Pogacar hem won. In 2016 kwam het aantal van 55 tijdritkilometers voor het laatst in de buurt bij de opgave van nu. In de jaren daartus sen was het altijd (fors) minder. Dumoulin moet normaal gespro ken veel verschil kunnen maken ten opzichte van de pure klim- maandag 2 november 2020 PM Tourparkoers geknipt voor Tom door tijdritkilometers Primoz Roglic verloor gisteren op de mythische beklimming van de Angliru zijn rode leiders trui in de Vuelta. Maar de Jumbo-kopman heeft voor de tijdrit van morgen slechts tien seconden achterstand op leider Richard Carapaz. „Uiteindelijk mag ik wel blij zijn.'' Daniël Dwarswaard Rotterdam/Angliru Primoz Roglic in de rode trui, die hij nu kwijt is. foto cor vos A Door de vele tijdritkilome ters lijkt het parkoers van de Tour de France in 2021 geknipt voor Tom Dumoulin. FOTO EPA Daniël Dwarswaard Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42