'Schaatsen II 8 Femke Kok en Jutta Leerdam, dominant op de sprintnummers Femke Kok en Jutta Leerdam zijn de sterren van de toekomst. De enige overeenkomst tussen de twee, die afgelopen weekend op de NK afstanden allebei goud en zilver wonnen, is hun unieke schaatstalent SCHAATSEN NK AFSTANDEN 'Down Under' gaat niet door 1ste ATP-titel voor Millman Engelse winst in Six Nations Exit voor Van Duijvenbode POLTAVETS De een komt uit Zuid-Holland, de ander uit Friesland. De een is blond, de ander donker. De ene Nederlands kampioene is lang en schuwt gedurfde uitspraken nooit, haar opponente is een kop kleiner en introvert. Terwijl de een haar oogleden steevast in vol ornaat be schildert met zwarte inkt, lijkt het gezicht van de ander vrij van make-up. Wie hun Instagramac- counts vergelijkt, ziet 600.000 vol gers ten opzichte van 7700. Ja, ge noeg tegenstellingen tussen Jutta Leerdam (21) en Femke Kok (20). Leerdam is schaatsster, dat voorop, maar ze is ook een show- bizzgirl en dus meldt RTL Boule vard zich in Thialf. Terwijl ze breed lachend voor de camera staat, meldt Kok zich even verderop bij de mi crofoon van Omrop FryslSn. Zij heeft net de 500 meter gewonnen - haar eerste nationale titel - en ver telt over pake en beppe, haar trouw ste fans, met wie ze normaal ge sproken meteen na de finish oog contact zoekt. Gekoesterd Ze kleuren het schaatsen, maar ie der op geheel eigen wijze. Leerdam en Kok zijn de schaatsers van de toekomst, maar ook van het heden. In Heerenveen winnen ze op de NK afstanden de sprintnummers. Hun verschillen worden gekoesterd. ,,Juist diversiteit in de sport maakt het mooi'', zegt Patrick Wouters. Zijn marketingbureau House of Sports staat Kok bij sinds de Friezin begin dit jaar op de EK afstanden opviel. Leerdam zit niet in de stal van Wouters. Jammer, gezien haar commerciële waarde? ,,Soms komt iemand niet op je pad. Ook Jutta is iemand die het vrouwenschaatsen de komende tien jaar kan dragen.'' We hadden gelijk een klik. Met haar nuchterheid en afkomst past ze perfect bij ons team Leerdam noemde zichzelf vorig seizoen 'deels een divaatje'. Maar ook 'een beest'. Ze is zelfverzekerd, weet hoe het werkt. Als ze zondag middag na haar overtuigende titel op de 1000 meter afscheid neemt van de pers, vat ze haar boodschap op eigen initiatief nog even samen: ,,Heel hard gereden, meteen bij de eerste wedstrijd. Gewoon top.'' Duim omhoog. Een dag eerder heeft ze al uitge sproken in de nabije toekomst voor een wereldrecord te willen gaan. Of het niet voor druk zorgt dat haar nieuwe coach Kosta Poltavets dat ook uitspreekt? ,,Druk? O, nee hoor. Daar ga ik juist goed op.'' Zo is Leer dam altijd. Zelfverzekerd, uitge sproken. Kok kwam zich in januari eerst voorstellen, na haar vierde plek op de EK afstanden. ,,Ik ben Femke Kok, ik kom uit Nij Beets en ik schaats al zes jaar bij Gewest Fries- land'', zei ze schuchter. ,,Ze is be scheiden, dat is heel goed, maar niet té bescheiden'', verzekert Gerard van Velde, sinds het voorjaar haar coach. ,,Anders win je hier niet, ze ker een 500 meter niet.'' Kok had, net als Leerdam, de ploegen na vorig seizoen voor het oprapen. Ze koos voor Team Regge- borgh. ,,We hadden gelijk een klik'', zegt Van Velde. ,,Met haar nuchter heid en afkomst past ze perfect bij de normen en waarden van ons team. Ze weet goed wat ze doet en pikt dingen snel op. Echt een zeer bijzonder talent.'' Dat Kok een vraag ontwijkt over de Olympische Spelen, toch al over vijftien maan den, vindt hij niet erg. ,,Het zal echt nog wel twee jaar duren voordat ze wereldtop is. Femke zal nooit den ken dat ze er al is.'' Van Velde werkte vorig seizoen nog met Leerdam. Aan de vraag hoe de twee toptalenten van elkaar ver schillen, waagt hij zich niet. Met een dubbele knipoog boven zijn mondkapje: ,,Jutta is Jutta. Femke is Femke.'' Het voelt een beetje als een déja vu, zegt Kosta Poltavets (foto). In 2010 verliet de coach de Ne derlandse schaatswereld na jobs bij DSB en TVM, toen toon aangevende ploegen. Hij werkte vervolgens succesvol in Rus land. En nu is Poltavets terug, in een omgeving die tot zijn verba zing weinig is veranderd. ,,Het voelt als 2005. Het Nederlandse schaatsen heeft stilgestaan.'' In Rusland werd hij voor gek ver klaard, zegt hij tijdens de NK af- SURPRISE TALSMA maandag 2 november 2020 GO DARTS Dirk van Duijven- bode (foto) is in de kwartfi nales van het EK uitge schakeld. De 28-jarige Ne derlander moest in Ober- hausen met 10-4 zijn meer dere erkennen in Welsh man Jonny Clayton. Van Duijvenbode, in het darts de nummer 53 van de we reld, was de laatst overge bleven Nederlander op het EK. Vrijdag verloor viervou dig kampioen Michael van Gerwen al. TENNIS John Millman heeft het Astana Open in Noersoeltan op zijn naam geschreven. De als vierde geplaatste Australiër ver sloeg in de hoofdstad van Kazachstan de Fransman Adrian Mannarino in twee sets: 7-5 6-1. De 32-jarige Mannarino was als derde geplaatst. Voor de één jaar jongere Millman was het de eerste toernooizege op de ATP Tour. RUGBY De Engelse rugby ers hebben de Six Nations gewonnen. Engeland, dat het in 2019 in de WK-finale aflegde tegen Zuid-Afrika, won op de slotdag in Rome met 34-5 bij Italië. Ierland had ook kans op de eind zege, maar verloor met 35 27 van Frankrijk. Dat ein digde net als Engeland op 18 punten, maar op basis van het puntensaldo ging de titel naar de Engelsen. WIELRENNEN De Tour Down Under en de Cadel Evans Road Race worden in 2021 niet gehouden. De organisaties laten nu al weten dat ze de eerste koersen van de UCI World- Tour volgend jaar niet veilig kunnen houden vanwege de coronapandemie. ,,He- laas is de internationale factor, met maar liefst 400 mensen uit de internatio nale wielerteams, te lastig om rond te krijgen'', zei Hitaf Rasheed, één van de organisatoren. Unieke toptalenten Rik Spekenbrink Heerenveen - Gerard van Velde, coach Kok De meest verrassende kampioen in Thialf: Mar- win Talsma op de 10.000 meter. Jorrit Bergsma, hier achter Talsma, reed sneller, maar werd gedis kwalificeerd vanwege hinderen bij een wissel. FOTO BSR Femke Kok (links en Jutta Leerdam. foto's bsr, beeldmontage ad Kosta Poltavets trainde tien jaar de Russische schaatsers, die onder zijn leiding een op mars doormaakten. Nu staat hij aan het roer van de nieuwe ploeg van Jutta Leerdam en Koen Verweij. Lisette van der Geest Heerenveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40