3 Trump waarschuwt voor chaos Tv A J VERENIGDE STATEN PRESIDENTSVERKIEZINGEN Een nerveus Amerika maakt zich op voor een langverwachte verkiezingsdag. Joe Biden houdt volgens opiniepeilers de beste papieren om te winnen, maar Donald Trump zit hem in diverse staten op de hielen. JA V rvr Democraten durven er niet op te vertrouwen dat hun kandidaat Joe Biden de klus kan klaren. Ver schuivingen in late peilingen doen hen schrikken. In Iowa, een staat waar Biden denkt te kunnen win nen, meldde een gerenommeerd peilingbureau in het laatste week end voor de verkiezingsdag juist een aanzienlijke voorsprong voor Donald Trump. Hij krijgt 7 pro centpunt meer steun, van onder vraagde inwoners - iets wat eer dere peilingen, die een nek-aan- nekrace voorspellen, tegenspreekt. Het roept direct zenuwachtige vragen op. Staat Biden er in het Midwesten van de VS wel zo goed voor als gedacht? De regio hielp Trump vier jaar geleden aan zijn overwinning. De peiler, Ann Sel- zer, had toen ook goed voorzien dat Trump in Iowa en omstreken veel aanhangers had. Maar rekenmeesters zijn het er over eens dat Joe Biden nog steeds de beste papieren heeft om te win nen - een kans van 9 op 10, denken de data-analisten van FiveThirty- Eight. Als Trump wint, zouden peilingen er verder naast zitten dan in 2016. Destijds onderschat ten vooral lokale peilingen in be- langrijke staten de steun voor Trump. Joe Biden heeft nog steeds een aanzienlijke voorsprong in de pei lingen, groter en stabieler dan Clinton vier jaar geleden. In lande lijke kiezersonderzoeken zegt 51,3 procent van de deelnemers voor Biden te kiezen, en blijft Trump achter met 43,9 procent. Maar wie de meeste stemmen krijgt, telt niet in het Amerikaanse systeem. Het gaat om de uitslagen per staat, die worden vertaald in een aantal kiesmannen in het kiescollege. Wie 270 kiesmannen haalt, wint. De race is het spannendst in Flo rida en Pennsylvania. Daar won Trump in 2016, maar met piep klein verschil. Als Biden hem daar verslaat wordt het voor Trump heel moeilijk om genoeg kiesman nen te winnen. Maar Trump is in die twee staten op Biden ingelo pen in de afgelopen weken. Democratische partijstrategen in Pennsylvania laten in Ameri kaanse media doorschemeren dat ze zich zorgen maken, bijvoor- beeld over thuisblijvers, of fouten die hun kiezers zouden maken met het correct insturen van post- stemmen. Per post meedoen aan de verkiezingen is populairder on der Democraten. Tegelijk zal Trumps team zich zorgen maken om grote staten waar hij vier jaar geleden nog ruim won, zoals Texas en Ohio. Daar be speuren peilers nu een nek-aan- nekrace. Zelfs in Texas, de grootste conservatieve staat van de VS, is Trumps voorsprong zodanig ge slonken, tot zo'n 2 procent, dat De mocraten denken dat Biden een kans maakt om daar te winnen. Biden en Trump trekken in de laatste campagnedagen alles uit de kast. Als een razende reist Donald Trump door de VS: hij houdt veertien rally's in drie dagen. Bi- den zet zijn wildcard in, in de hoop zwarte kiezers naar de stem bureaus te trekken: de populaire oud-president Barack Obama. ,,Kwam niemand op zijn kinder feestje als kind, is hij getraumati seerd?'', spotte Obama, over - - - - J ïf Trump die gefixeerd is op bezoek cijfers van zijn rally's. ,,Het land gaat door een pandemie. Dat is niet waar je je zorgen om zou moeten maken.'' Biden heeft zijn campagne ook in de laatste dagen bescheiden ge houden, met kleine evenementen en veel minder vlieguren dan Trump. Hij wil gezien worden als voorzichtige, verantwoordelijke leider in coronatijd. Hoe meer aan dacht voor Trump en zijn aanpak van het coronavirus, hoe beter, is de overweging. Een meerderheid van de Amerikanen is niet geluk kig met de manier waarop Trump met de pandemie omgaat. Hij brengt nog steeds duizenden mensen bijeen voor politieke bij eenkomsten en houdt vol dat het virus bijna verslagen is, ook nu de VS door een nieuwe besmettings- golf gaat. Trump heeft een troefkaart in zijn vrouw Melania, die zelden pu bliekelijk optreedt, maar nu wel campagne voert. Melania Trump beschuldigde de Democraten er van de pandemie politiek te ma ken. ,,In een tijd waarin eenheid en leiderschap essentieel zijn, wil len de Democraten gevoelens van angst en twijfel uitstralen, puur om politieke redenen. Schaam je voor iedereen die twijfelt aan de mogelijke effectiviteit van een vaccin alleen omdat het onder het leiderschap van mijn man zou ko men te staan.'' De vraag is hoeveel invloed alle laatste campagne-inspanningen nog hebben. Meer dan 91 miljoen stemmen zijn al uitgebracht, bijna twee derde van het totaal aantal stemmen in 2016. In Texas en Ha waii zijn nu zelfs al meer stemmen uitgebracht dan vier jaar geleden in totaal. Vooralsnog wordt een re cordopkomst verwacht. De uitslag kan lang op zich laten wachten. Postbiljetten verwerken is meer werk, dus hebben som mige staten meer tijd nodig om te tellen. Zodra er een resultaat is, is het goed denkbaar dat de verliezer het aanvecht. Trump heeft al laten doorschemeren dat hij een verlies niet zomaar accepteert. UITSLAG Race naar het Witte Huis 1 A Ak InVJ A Al I A k ff H-u y maandag 2 november 2020 GO Amerika houdt de adem in: al 91 miljoen stemmen uitgebracht Karlijn van Houwelingen Washington Lange rijen voor de stembureaus in Greenville, South Carolina. FOTO'S GETTY IMAGES Winkels dichtgetimmerd voor de verwachte chaos. De Amerikaanse president Donald Trump heeft zater dag, op een cam pagnebijeenkomst in de cruciale swing state Pennsylvania, opnieuw gewaar schuwd dat het mo gelijk enkele weken kan duren voor het resultaat van de pre- sidentsverkiezingen bekend zijn. ,,De derde november zal komen en gaan en we zullen niets weten. Je krijgt een chaotische puinhoop in ons land'', aldus Trump. ,,Om te weten wie er gewon nen heeft, zal het wekenlang wachten zijn.'' Met zijn waar schuwing doelde Trump vooral op de poststemmen. Stem brieven met een tij dig poststempel moeten meegeteld, ook als ze dagen na de verkiezingen bin nenkomen. Dat kan de uitslag nog beïn vloeden. 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 e peilingen houdt Biden n flinke marge op Trump. 1 nov Biden 51,1 fy A/i Tl Trump 43,9 1 j 1 N N mei jun jul aug sep okt Aantal kiesmannen per staat In sommige staten is het verschil tussen Biden en Trump klein. Stand in de polls: Biden Trump 216 125 Swing state Zwart omlijnd: voor Trump in 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3