ZEELAND GEBOEKT 'Doe maar weer keihard, zoals vannacht' ZEEUWS DOTJE De eerste feministische glimlach I 7 'TKOM AOL GOED! Een veldwachter die zijn vrouw vermoordt, verkiezingsfraude in Aardenburg, armoede en liefdadigheid, zeemijnen op de kust: Allie Barth en Albert Kort geven in hun Zeeuwse vertellingen een kleurig beeld van wat onze voorouders meemaakten. Het zijn vrolijke boekjes. Lollig met een knipoog. En toch ook om wat van op te steken. Over de Zeeuwse taele bij voorbeeld. En wel licht ook een regel of een zin die tot naden ken stemt. Drie stuks in handzaam formaat laat uitgeverij Het Paard van Troje in Goes er het licht zien. Twee van de hand van historicus en dichter-tekstschrijver Jan Zwemer. Ondersteund door illu straties van Erwin Tramper biedt hij twee titels vol met Zeeuwse spreuken en wijsheden. In 't Kom alle voormalige Zeeuwse eilan den, Zeeuws- Vlaanderen en Goeree- Overflakkee. 'Je mag aalt op de piere stuukn' is West Zeeuws Vlaams voor je mag altijd binnenvallen, wie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen nog een pilsje wil kan zeggen 'laot den aoker nog 's zakkn'. Als het niet zo'n vaart loopt klinkt het in het Zuid-Bevelands 'stille mae, kof fie kook zo nie!' En op Schou- aol goed put hij uit het dialect van wen-Duiveland wordt een zwijgzaam iemand zo omschre ven: 'Die zei geên pruume vo een mande vol'. Het tweede boekje Zeeuws dotje is thematisch van opzet, met spreuken over kraam tijd, opvoe ding en ou derdom. Pier de Koning (1951) is in Goes bekend van zijn antiekwinkel Galerie 1900, die hij tot 2014 runde. Op Facebook publiceerde hij gedichten. Een selectie van zijn werk is nu met illustraties van Jan Willem Ha- ment gebundeld in het boekje De wereld volgens Poe- ziepier. Schunnig hier en daar, spot tend en ook dich terlijk. Eén voor beeld, het gedicht Wilde nacht: Doodop, eeuwige plakker Vroeg op, laat wakker Nog met halfgesloten ogen naar de bakker /Vers brood, nieuwe liefde Net ontspro ten Peukje roken Eitjes koken 'Mogguh, Schat, wil je hard of zacht?'/ 'Doe maar weer keihard Zoals vannacht'. Zeeuwse schrijvers Even de loep erbij. Ik kocht de vier boeken in fraaie bandjes vooral vanwege dit plaatje. Een portret, of eigenlijk het por tret van Petronella Moens (1762 1843), nog altijd tot ver buiten haar Aardenburg bekend. Met minus cule lettertjes staat er: Margaretha Cornelia Boellaard pinxit, het schilderij bevindt zich in het Cen traal Museum te Utrecht. Aan de andere kant lees ik in even kleine letters: W. van Senus sculpsit, deze bekende reproductiegraficus heeft het prentje gemaakt. Ik eer haar graag, Petronella Moens. Maar niet vanwege het boek waarin, trots op het titelblad, het portretje van de vroeg blind geworden schrijfster prijkt. Legaat aan mijne vrouwelijke landgenooten heet het werk uit 1829, haar brave fase, en het is één lange aan klacht tegen 'onzedelijke neigingen'. Wat is er over van 'Pietje Potentaat', zoals men haar noemde? Waar is de pittige eerste vrouwelijke opinieleider van Nederland gebleven? Gelukkig zit er méér in mijn Pe- tronella-pakket, bijvoorbeeld een exemplaar van Dichterlijke menge lingen, verschenen in 1791, een co productie met haar boezemvrien din Adriana van Overstraten uit Bergen op Zoom. In die bundel valt vooral op Gedachten bij den Slaavenhandel, en dan gaat het niet om loze gedachten van een eeuw of wat na dato. De harten van de dichteressen worden verscheurd door de wreedste smart over 'moê gefolterde Africaanen/ Langs 't zuikerveld en koffijlaanen'. Over de Aardenburgse werken van Petronella Moens, zoals de ro man Aardenburg waarin de slaver nij is afgeschaft en alle kleuren harmonisch samenleven, heb ik het op deze plaats al eens gehad. Haar vriendin zorgt dat in deze Dichterlijke mengelingen Bergen op Zoom niet onvermeld blijft. Moens noemt hddr plaats in een Lof der mannen, lof maar niet heus. Heerlijke hoon over het 'ver heven' geslacht dat 'wanneer ge ons dwingt als uw' slavin te leeven ons listig als uw heerscheres- sen vleit'. Maar wie moest Aarden burg redden toen in juni 1672 de Fransen aanvielen? De vrou wen, Margaretha Sandra, in het bijzonder. Net als de dichteres wordt zij tegenwoordig met een monumentje geëerd. Ook zonder loep zie je het op het gezicht van Petronella Moens: Nederlands eer ste ironische, feministische glim lach. Op zich is het al bijzonder, veld wachter Th. Klooster in Drei- schor die in 1906 zijn echtge note met een revolver neer schiet. Hun huwelijk was slecht, maar dan nog. Zijn Pieternella overleeft haar verwondingen niet. De schutter geeft zich zelf aan bij de burgemeester. Hij wordt tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Wat het hele geval nog bijzonderder maakt, is dat Klooster in zijn cel een autobio grafie schrijft. Ongetwijfeld gekleurd, want geschreven door een verbitterd man. Maar je bent toch ook geneigd te denken dat hij lang niet alles uit zijn duim heeft gezogen. In de pas verschenen bundel Zeeuwse vertellingen van Allie Barth en Albert Kort wordt ruim uit het levensverhaal van de veldwachter geci teerd. Klooster signaleert in zijn dorp Dreischor complete anarchie omdat zijn voorganger het druk had met het verzamelen van baantjes en het ontvangen van steekpen ningen. De autobiografie: 'O, er gebeurde nooit iets in de gemeente, maar intusschen werd dikwijls brand ge sticht, werd veel, veel gesto len, hadden ernstige balda digheden plaats, deed de be volking tegenover vreemde lingen die iets misdreven in de gemeente, zelf recht, zoodat kort voor mijne be noeming een huis formeel weg werd geplunderd, wer den uit haat en nijd onder ling, koeien en paarden de staarten of tong afgesneden en kon des zondagsavonds geen fatsoenlijk mensch op straat komen, daar de jeugd formeel koning was op straat. Bij deze ergerlijke toestand moet ik nog voe gen dat het drankmisbruik ontzettend was gestegen, zoodat Dreischor op ééne na (dat was Bruinisse) procentsgewijze, het grootste alcoholgebruik had van geheel het eiland Schouwen-Duiveland.' Welkom in Dreischor anno 1906. Zo biedt de bundel meer mooie in kijkjes in het dagelijks le ven, één, twee of meer eeuwen geleden. Niet al lemaal zo sappig als het verhaal over veldwachter Klooster. Maar wel in alle gevallen onderhoudend. Oud-gemeentearchivaris Allie Barth (1947) en his toricus en oud-docent Al bert Kort (1955) hadden al ervaring met het putten van verhalen uit gemeen telijke en provinciale archieven, uit kranten banken. Zie hun boeken Bevelandse belevenis sen en Bevelandse vertellingen. Nu maken ze heel Zeeland tot hun werkge bied. En lezen we over de zeventienjarige Jo hanna du Mez, die in 1850 in Groede wordt misbruikt door haar stiefvader Jacob We- melsfelder. Het proces-verbaal van de veld wachter geeft een indruk van de ernst van de zaak: 'Er is de laatste maanden schier geen dag voorbij gegaan, dat haar stiefvader zich niet veroorloofde haar aan te randen, te kus sen en hare teeldelen te betasten en haar in een woord met geen rust laat.' De rechtbank in Middelburg veroordeelt de man tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf, hij over lijdt voor hij die heeft uitgezeten. In totaal 22 verhalen die een doorkijkje bie den in het dagelijks leven van toen. Spionage tijdens de Eerste Wereldoorlog, aange spoelde mijnen in dezelfde periode, een ver woestende najaarsstorm in 1911, vermakelijke stembustaferelen in Aardenburg tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van 1927. En nog veel meer. De bundel Zeeuwse vertellingen toont onze grootouders, overgrootouders en hun ouders en grootouders. Boeiend, jazeker. maandag 2 november 2020 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Koeien de staart afgesneden uws De wereld volgens LEUK ZEEUWS C Uitgaven van het Paard van Troje, elk boekje kost 9,95 euro. Mario Molegraaf De van moord beschuldigde veldwachter Th. Klooster (midden) wordt in Zierikzee naar de rechtbank geleid, 25 september 1906 - foto in het boek Zeeuwse vertellingen. Allie Barth en Albert Kort: Zeeuwse vertel lingen - Uitgeverij Het Paard van Troje, 112 pagina's, 15,- euro. Zeeuwse vertellingen Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27