Vlaamse sprong in verduurzaming Zeeuws- 6 Het is bijna stil geworden op de Zeeuwse podia maandag 2 november 2020 Concert van pianist Matthieu Idmtal voor 30 bezoekers, gistermiddag in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. foto lex de meester De theaters en podia mogen nog steeds openblijven, maar het is er de afgelopen weken steeds stiller geworden. Het licht blijft vaak uit, de zaal leeg. Toch zijn er uitzonderingen. „Zolang het mag, gaan we door." Rolf Bosboom Vlissingen Wie in Zeeland afgelopen weekend een voorstelling of een optreden wilde bezoeken, had weinig keus. Vrijdagavond speelde het Jasper Blom Quintet op uitnodiging van Muziekpodium Zeeland in 't Beest in Goes. Gistermiddag was pianist Matthieu Idmtal te gast bij Concer- tenVlissingen in de Sint Jacobskerk. Heel veel meer smaken waren er niet. Sinds het maximumaantal bezoe kers drie weken geleden werd ver laagd naar 30, zijn bijna alle voor stellingen en concerten uitgesteld of geannuleerd. De maatregel geldt voorlopig tot volgende week, maar de verwachting is dat het langer gaat duren. Porgy en Bess in Terneuzen heeft bijvoorbeeld al besloten deze hele maand dicht te blijven. In zak en as Veel podia beginnen het beu te ra ken dat ze voortdurend worden ge dwongen hun plannen aan te pas sen, terwijl ze niet weten wanneer ze wel wat kunnen doen. ,,Iedereen zit toch een beetje in zak en as", zegt Jacques Boonman van Podium Rei- merswaal. ,,Het is allemaal zo onze ker. Je weet absoluut niet meer waar je aan toe bent." Zelfheeft hij voorlopig alles tot en met deze week stilgelegd, maar di verse artiesten hebben al voor de periode erna afgezegd of om een an dere datum gevraagd. Voor 30 man optreden blijkt vaak nauwelijks haalbaar. Voor Boonman is het voortdurend improviseren. ,,Ik heb nog nooit zoveel administratie ge had als dit jaar. Het is elke keer een hels karwei." Zeelandtheaters heeft de afgelo pen weken alle voorstellingen in het Scheldetheater, De Mythe en Schouwburg Middelburg uitge- steld. Directeur Frans Lievens wil daar niet mee blijven doorgaan. ,,We wachten de persconferentie van deze week af. Als het maxi mumaantal bezoekers 30 blijft, gaan we alles daarop inrichten en toch programmeren." Lichtje laten branden Financieel is het voor iedereen een 'rampjaar', zegt Lievens. ,,Heel de sector ligt op z'n kont, maar door de boel niet dicht te doen, kun je in elk geval relevant blijven en dat lichtje laten branden. Het wordt steeds moeilijker, maar op het moment dat er een vaccin is, mag het niet zo zijn dat alles is afgebroken." VlissingenConcerten program meert, als een van de weinigen, on danks alle beperkingen onvermin- derd door. Met 30 bezoekers, die op veilige onderlinge afstand rondom pianist Matthieu Idmtal zaten, was het concert in de Sint Jacobskerk gistermiddag opnieuw uitverkocht. ,,Het is jammer dat er maar 30 men sen naar binnen mogen, maar ook dan doen we het heel graag", zegt organisator Jos Jobse. ,,Zolang het mag, gaan we ermee door. We zijn erg gemotiveerd om het voort te zetten en de musici ook. Het zou verschrikkelijk zijn als we hun niet de kans zouden geven, terwijl er wel mag worden gespeeld." Sponsoren De stichting moet er volgens Jobse geld op toeleggen. ,,Maar tot nu toe kunnen we het aardig uitzingen. We werken heel laagdrempelig, doen zelf zaken met de musici en maken weinig kosten. Verder heb ben we redelijk wat sponsoren en donateurs. Ook de gemeente Vlis- singen heeft gezegd dat ze wil hel pen om eventuele tekorten te dek ken." ,,Het is vervelend dat er nu zo weinig te beleven valt", zegt Mau- rits Portier van Muziekpodium Zee land. ,,Binnen de regelgeving die nu Het is allemaal zo onzeker. Je weet absoluut niet meer waar je aan toe bent -Jacques Boonman geldt probeer ik daarom toch een beetje positiviteit uit te stralen door af en toe wat te doen, als het niet te veel verlies oplevert. De muzikan ten worden daar superblij van en de bezoekers ook." Biertje ,,Het kan allemaal heel veilig en voorzichtig, al is het niet meer zo als vroeger, toen je naast elkaar stond en een biertje dronk", zegt Portier. ,,Nu is het gewoon zitten en om tien uur ben je weer thuis. Maar dan heb je toch een mooie beleving gehad. Het is voor ieder een even behelpen, maar ik denk ook: als we allemaal even ons best doen, kunnen we over een half jaar misschien wel weer op een nor male manier naar concerten." De vier Zeeuws-Vlaamse onder nemingen H4A, Multraship, Arentis en De Pooter Olie willen een sprong maken in de ver duurzaming van hun bedrijven. Zij hebben het Energieconsor tium Kanaalzone opgericht om over te kunnen schakelen op waterstof als brandstof. Harmen van der Werf Terneuzen Het consortium heeft een studie la ten uitvoeren naar de haalbaarheid van een waterstoftankstation in de Kanaalzone. De uitkomst was gun stig. ,,De investering is financieel haalbaar", aldus directeur Eric de Ruijsscher van aannemingsbedrijf H4A. Bouwbedrijf De Hoop en ha venoverslagbedrijf Verbrugge wil len inmiddels ook mee investe ren. De Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD), technisch dienstverlener Engie en de transportbedrijven Rijnberg en Wielemaker hebben zich gemeld als afnemers van wa terstof. Zwaar materieel Waterstof heeft de toekomst als brandstof voor bedrijven die wer ken met zwaar materieel als kra nen, graafmachines en vrachtwa gens, aldus De Ruijsscher. Het ma chinepark elektrificeren, zoals bij personenauto's, is volgens hem niet haalbaar. Heel zware accu's zijn no dig en dan nog blijft het bereik van geëlektrificeerd materieel beperkt. Het stroomnet zal de extra vraag ook niet aan kunnen. Waterstof heeft de toekomst als brandstof voor bedrijven die werken met zwaar materieel -Eric de Ruijsscher, H4A Het Energieconsortium Kanaal zone wil al in 2022 een waterstof tankstation gereed hebben. Een lo catie is ook in beeld, het terrein van De Pooter Olie aan de Beneluxweg in Terneuzen. Een punt is nog wel hoe de waterstof zal worden gepro duceerd. De meeste waterstof, zo geheten grijze waterstof, wordt uit aardgas gewonnen en is niet echt schoon. Groene waterstof, gemaakt met behulp van zonne- of windenergie, is dat wel. Dit wil het Energiecon sortium Kanaalzone gaan gebrui ken, waarvoor samenwerking is ge zocht met de Zeeuwse coöperatie Zeeuwind. Windturbine nodig Het idee is dat Zeeuwind op de Axelse Vlakte een grote windtur bine bouwt en dat daarbij een elek- trolyser komt, waarin groene wa terstof wordt gemaakt met de stroom van de molen. Dat zou ide aal zijn, omdat de vervoersafstand tot het te bouwen waterstoftank station in Terneuzen beperkt is. Er zit wel een addertje onder het gras. De glastuinbouw op de Axelse Vlakte is tegen de komst van wind turbines en de Terneuzense ge meenteraad is daar gevoelig voor. Binnenkort valt er een besluit over. Het Energieconsortium Kanaal zone wil hoe dan ook door met wa terstof, het liefst met groene water stof. Grote machinebouwers als JCB en Hyundai zijn ook al volop bezig met de ontwikkeling van water stofkranen. De Ruijsscher: ,,Dit is dé manier waarop wij kunnen bij dragen aan het halen van de kli maatdoelstellingen." Kijk op de site bij /video Het is bijna stil op podia 'Zolang het mag, gaan we door'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26