Vlissingen bezuinigt nog niet op 'bevrijdingsfeest' rond themajaar Politiek:'Denk na over een messenverbod' 5 HALLOWEEN SPEURTOCHT Een spannende speurtocht door de Stromenwijk, een stel griezelig geschminkte gezichten en een verrassingsdoos vol spookachtige hapjes: zo vierde Walcheren dit weekend Halloween. et een griezelige haakneus, een zwarte puntmuts en een donkere I jurk treft 'heks' Roos zaterdagavond de laatste voorbereidingen in de Haring- vlietstraat te Middelburg. Daar zal ze de ruim honderd kleine grie zels ontvangen die zich hebben aangemeld voor de Halloween- speurtocht. Die ziet er wel een beetje anders uit dan vorig jaar, legt ze uit: ,,Vorig jaar ging de speurtocht door Park Tooren- vliedt met allemaal griezels en spelletjes onderweg." Om genoeg afstand te kunnen houden tussen de deelnemers, werd het dit jaar anders aange pakt. Regelheksen Roos en Sa- mona stippelden een route uit door de Stromenwijk, aangegeven met pijlen op lantaarnpalen. On derweg kan bij zo'n twintig spookachtig versierde huizen van vrijwilligers snoep worden opge haald. ,,Ik durf niet, pap!" De eerste groep, een vader en vijf kleine spookjes, vindt het behoorlijk spannend bij het eerste huis. In de boom in de voortuin hangen spinnenwebben. En als 'pap' op de bel drukt, klinkt er zelfs een angstaanjagende schaterlach. Zo dra de deur open gaat, blijkt het allemaal gelukkig wel mee te val len: daar staan Verity (8), Kaenai (8) en Chanae (10) met een schaal vol snoepjes. Dat smaakt naar meer. ,,Kom, pap, naar de vol gende!" Schminken en smullen Ook in Vlissingen gaat Halloween niet onopgemerkt voorbij. Door de binnenstad loopt zaterdag een groep opvallende figuren. Ze heb ben bij De Kunst School een workshop schminken gevolgd, on der leiding van Citty van Aart. Voor Halloween leerden ze een schedel schminken, waarna ze langs winkeliers van de Sint Ja- cobsstraat gingen om hen de stui pen op het lijf te jagen. „Geweldig wat een leuke dingen de kinderen kregen: een pet, stickers en na tuurlijk snoep. Echt een geslaagde dag", blikt Jozé Murre van De Kunst School terug. Het Sintjacobscafé bezorgt al sinds het begin van de coronacri sis brunches en 'high wines', waarbij ook hapjesplanken voor Geweldig wat een leuke dingen de kinderen kregen kinderen kunnen worden besteld. Dit weekend waren die planken volledig in halloweenthema. ,,We vinden het zo leuk ze te maken", zegt eigenares Anne-Bouk van der Hoeven. ,,Voor de kinderen ne men we het net zo serieus als voor de volwassenen. Elk kind krijgt een aparte doos met de hapjes en een plank die ze zelf mooi kunnen opmaken." Wat er in zo'n hapjespakket te vinden is? Een griezelige, maar vooral ook heel smakelijke verza meling etenswaren die lijken op spinnen, mummies en vampiers. Het blijkt een populaire formule. Van der Hoeven: ,,Dit weekend zijn we helemaal uitverkocht." Het themajaar 1572 staat over veer tien maanden niet alleen in Vlissin- gen centraal. Ook Brielle, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Gorinchem herdenken in 2022 dat ze Spanjaar den de stad uit jaagden. Met die ge meenten heeft Vlissingen het Sa- menwerkingsverband 1572 opge richt om er een landelijk herden kingsjaar van te maken. 'Op 1 april verloor Alva zijn bril' is een af en toe nog gehoord ge zegde dat verwijst naar de geuzen die Brielle bevrijdden. Maar 5 dagen later verloor Alva ook zijn 'fles' (Vlissingen), omdat de inwoners de troepen uit de stad verdreven. Edel man Don Pachieco was de ver keerde man op de verkeerde plaats en werd opgehangen, waaraan een galgensteen op het Bellamypark (ter hoogte van reptielenzoo Iguana) nog refereert. Aantrekkelijke stad Het Vlissings Verzet wordt nog jaarlijks gevierd op 6 april en onder verenigingen en organisaties is veel animo om mee te doen aan festivi teiten, betoogt het college. Vlissin- gen In de Programmabegroting 2021 laat het dagelijks bestuur we ten dat het een ton reserveert als bijdrage voor het feest in 2022. Vol gend jaar wordt al tien mille in voorbereidingskosten gestoken. Die bedragen schrappen, omdat er - zoals de PSR constateert - een ste vige bezuinigingsopdracht ligt, vindt het college verkeerde zuinig heid. De kosten worden op termijn terugverdiend als Vlissingen zich op landelijke schaal laat zien als aantrekkelijke stad met een rijke historie. MIDDELBURG Een verbod op het bij je hebben van messen. Een verzoek aan winkeliers om geen messen te verkopen aan minderjarigen. Zover is het nog niet in Middelburg, maar CDA en VVD willen dat de ge meente er wel over nadenkt. Het gebruik van messen door minderjarige jongeren is een landelijke trend. Ook in Mid delburg vonden recent inci denten plaats met jongeren die een mes gebruikten, zoals de overvallen op een juwelier en een snackbar. CDA en VVD vragen het col lege daarom inzicht te geven in het aantal voorvallen met (steek)wapens in Middelburg in de afgelopen jaren en of dat toeneemt. Ook willen de par tijen weten of de politie en de boa's van de gemeente bij con troles meer (steek)wapens te genkomen. Ook denken CDA en VVD aan maatregelen, zoals een messenverbod en een ver zoek aan winkeliers om geen messen te verkopen aan min derjarigen. De fracties willen ook weten of het college van B en W samen met politie en scholen een actie wil houden waarbij jongeren (steek)wa- pens kunnen inleveren. maandag 2 november 2020 WA Een weekend vol met griezels Myrthe Prins Middelburg - Jozé Murre, De Kunst School Als het aan B en W ligt, viert Vlissingen in 2022 dat de stad zich 450 jaar geleden aan het Spaanse juk ontworstelde. Het college is vooralsnog niet van plan de bijdrage van een ton te schrappen, zoals de raadsfrac tie PSR voorstelt. René Hoonhorst Vlissingen Geschminkte griezels in de Sint Jacobstraat in Vlissingen. fotoanne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25