Veerse kernen verlichten donkerte 4 Walcherse vieringen bevrijding van2020gaan boeken in als onwerkelijk MIJN DORP, MIJN STAD „Onwerkelijk." Zo beschrijft burge meester Bas van den Tillaar de kranslegging zaterdagochtend bij het monument op Uncle Beach. Met het oog op de coronamaatrege len koos het Vlissingse college be wust voor een uitgeklede herden king: geen toeschouwers, geen ve teranen en zelfs geen muziek. ,,We besteden er op de meest eenvou dige manier aandacht aan", legt de Vlissingse burgemeester uit. Maar wel met pijn in het hart, vervolgt hij. „Normaliter staat het hier vol Ik doe dit al sinds 1974 en nog steeds voel ik elke keer de zenuwen met publiek, zijn er buitenlandse gasten en veteranen. Dit is een thema dat echt leeft in Vlissingen, dus mensen missen het." Iets later op zaterdagochtend worden kransen gelegd bij het Koopvaardijmonument. Jan Koop man, voorzitter van de Stichting Oorlogsjaren in Vlissingen, legt uit waarom er een aparte herdenking wordt gehouden voor oorlogs slachtoffers uit de koopvaardij. ,,Voor een stad als Vlissingen, met zo'n maritieme geschiedenis, is dit heel belangrijk. Al doen we maar één krans - en meer is mooi meege nomen." Ook deze herdenking blijft sober, zij het met meer kran sen, een paar leden van de scouting en een trompetsignaal. Voor trom- pettist Richard Clarisse maakt het gebrek aan publiek geen verschil. ,,Ik doe dit al sinds 1974 en nog steeds voel ik elke keer de zenu wen", vertelt hij na de kransleg- ging. ,,Je bent toch even het middel punt van de aandacht." Heeft zo'n muzikale toevoeging meerwaarde? Jazeker, zegt Marcel Adriaanse, die zondagochtend als ceremoniemeester de kranslegging bij het Polderhuis in Westkapelle begeleidt. ,,Je moet verbinding zoe ken", zegt Adriaanse. ,,Dat doet muziek." Dat blijkt wanneer doe delzakspeler Kelly Heathfield - woonachtig in Middelburg, maar oorspronkelijk uit het Britse Fol kestone - haar instrument begint te stemmen. Nieuwsgierige toeschou wers komen een kijkje nemen. Toch blijft het bij enkele tientallen mensen die netjes afstand houden, tegenover de honderden die ge woonlijk bij dit evenement aanwe zig zouden zijn. ,,Mensen komen vanzelf als ze de doedelzak horen", vertelt Heathfield. ,,Het voegt echt iets toe. Ik speel als laatste nummer bijvoorbeeld een klaaglied, dat hoort gewoon bij een herdenking." Muziek en herdenkingen horen nou eenmaal bij elkaar, vindt ook de Vlissingse stadsbeiaardier Jos Vogel. ,,De doedelzak staat voor de link met de Schotse regimenten die hier geland zijn", legt hij uit. ,,En een brassband speelt vaak Engelse, christelijke muziek. En ik heb dan Ik vind het belangrijk dat de mensen weten waarom die muziek speelt weer gekozen voor muziek van het volk: liedjes die veel werden ge draaid in de tijd dat de bevrijding hier plaatsvond." Zo kwam hij on der meer uit bij The White Cliffs of Dover en We'll Meet Again van Vera Lynn, een Britse zangeres wier mu ziek tijdens de Tweede Wereldoor log razend populair was. De liedjes die Vogel uitzocht, klinken zondag, maandag en dins dag (1, 2 en 3 november) om het kwartier vanaf de Sint-Jacobskerk en de stadhuistoren. ,,Dat zijn de dagen dat de landing plaatsvond op Walcheren", vertelt Vogel. ,,Ik vind het belangrijk dat de mensen be grijpt waarom die muziek speelt. Zo'n carillon kan mensen verbin den; iedereen die op straat loopt, hoort het." AAGTEKERKE Egelantier, 15.30 16.15 uur: Aanwezigheid ZBBUZZ, antwoor den op tal van digi tale vragen en om beter Nederlands te lezen, spreken of schrijven VLISSINGEN Gymzaal De Combi natie II, 09.00-09.45 uur: Peutergym; Gymzaal De Bran ding, 16.00-17.00 uur: Kleutergym; ZB, 10.00-17.30 uur: Ex- KOUDEKERKE Ymke de Kater hoefde niet lang na te denken toen ze deze week de oproep van Wel zijn Veere onder ogen kreeg. 'Ver sier de Veerse dorpen met zo veel mogelijk lichtjes', luidde de bood schap. Dus dat is precies wat De Kater deed, samen met haar doch ter Aimée (9). Hun woning aan het Koude- kerkse Dorpsplein zag er als een van de eerste huizen al vrolijk ver licht uit. Daarmee vormde het een uitnodigend voorbeeld voor de an dere bewoners van de Veerse ker nen, van wie een groot aantal al heeft toegezegd aan het initiatief van Welzijn Veere mee te willen werken. De initiatiefnemers hopen dat de lampjes de komende maanden letterlijk en figuurlijk zorgen voor enige verlichting in een donkere - en vanwege corona voor velen misschien ook eenzame - winter tijd. De Kater kon zich wel vinden in het idee achter de actie. ,,Zo kun- nen we toch een beetje saamho righeid creëren", legt ze uit. Of het veel tijd kostte de verlichting rond haar ramen zo netjes op te hangen? Bij die vraag begint De Kater hard te lachen: ,,Nee hoor, ducttape doet het hartstikke goed!" maandag 2 november 2020 Kale herdenkingen doen pijn Kelly Heathfield bespeelt de doedelzak bij de herdenking in Westkapelle: „Mensen komen vanzelf als ze de doedelzak horen. Het voegt echt iets toe." foto lex de meester Geen publiek, geen buiten landse delegaties en geen vete ranen. De herdenkingen rond de bevrijding van Walcheren zijn dit jaar sober en eenvoudig. Kun nen de klanken van een trompet, een doedelzak en een carillon toch nog wat troost bieden? ,,Muziek kan mensen verbin den." Myrthe Prins Vlissingen -Richard Clarisse, trompettist -Jos Vogel, stadsbeiaardier Vlissingen positie Wolfgang Krug (schilderijen en papier maché); Clubhuis VTV Vlissin gen, 16.00-17.00 uur: Kleuterdans; Cine Café, Spuikom- weg 3, 19.30 en 20.30 uur: Mr. Bright's Online Quiz avond WESTKAPELLE Sportzaal de Bellink, 09.15-10.00 uur: Peu- tergym Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check online of tele fonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen. Gymzaal, 17.45-18.45 uur: Jongerensport voor 12+ DOMBURG Gemeentehuis, 09.00-17.00 uur: Ex positie bronzen beel den Ernest Joachim; Schuurmanstraat, 14.30-15.15 uur: Aanwezigheid ZBBUZZ, antwoor den op tal van digi tale vragen en om beter Nederlands te lezen, spreken of schrijven MIDDELBURG ZB, 09.00-17.00 uur: Expositie Heleen Dekker '11 van de 111'; Cinema Middelburg, 14.00 uur: Vertoning 'Antoinettte dans les Cévennes' OOSTKAPELLE M Ymke de Kater en dochter Aimée (9) bij hun verlichte raam in Kou- dekerke. FOTO LEX DE MEESTER j Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24