Wethouders houden het maar moeilijk vol 'Het was óf mijn man missen óf mijn vier kinderen' ZEELAND 3 'Mijn moeder vraagt steeds wanneer ik kom' lÉllliS ders mist Annemarie ook het con tact met haar oma, die de negentig gepasseerd is. ,,Ze woont nu in een zorgcentrum. Ik ben bang dat het daar misgaat door corona, en dat ik haar nooit meer zie." De familie probeert via beeld scherm dagelijkse bezigheden te delen. Mieke leest haar kleinkinde ren regelmatig digitaal voor als ze 's Ik vrees dat het nog wel een paar jaar gaat duren voor we er weer naartoe kunnen avonds naar bed gaan. ,,Dat vind ik heel leuk om te doen. Eerst nam ik een filmpje op, maar nu heb ik ont dekt dat de interactie veel leuker is." Jan en Mieke hebben een digitale fotolijst die Annemarie en Quentin van afstand kunnen verversen. Ze zien zo steeds nieuwe foto's van hun kinderen en kleinkinderen. Hoewel ze hun familie missen, kunnen Annemarie en Quentin in Australië wel genieten van hun ge zin. ,,We zijn dankbaar dat we op zo'n mooie plek wonen. We hebben een zwembad in de tuin, en wonen vlakbij het bos en het strand." Jan en Mieke ,,Het is een geruststelling om te weten dat het daar goed met ze gaat." Na de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2018 gingen in de 13 Zeeuwse gemeenten in totaal 49 wethouders aan de slag. Inmid dels, met nog bijna anderhalf jaar te gaan tot de volgende verkiezin gen, hebben er al 14 hun functie neergelegd, al dan niet gedwon gen. Paula Stoker, sinds 2018 wethou der namens TOP/Gemeentebelan- gen in de gemeente Terneuzen, is voorlopig de laatste in de rij. Zij stapte afgelopen week op vanwege een verschil van inzicht met haar collega-wethouders over de vaste benoeming en het salaris van de directeur van welzijnsinstelling aan-z. Zij was zeker niet de enige die vanwege politieke meningsver schillen vertrok. In Kapelle blies de SGP al kort na de verkiezingen de coalitie op, na onenigheid over de zondagsopenstelling van winkels. Dat betekende een voortijdig einde van de politieke carrière van wet houder Marco Kleppe. Fran^ois Babijn, wethouder in Sluis namens Lijst Babijn, kon vorig jaar weinig anders doen dan op stappen na een motie van wantrou- wen. Er was al langere tijd kritiek op zijn functioneren. In Veere trok Dorpsbelangen en Toerisme Veere (DTV) begin dit jaar de stekker uit de coalitie. Dat betekende de af tocht van de wethouders Arie Schot (SGP/ChristenUnie), Marcel Steke- In Zeeland stopten tot nu toe 14 van de 49 wethouders, al dan niet gedwongen tee (DTV) en Bert van Halderen (VVD). Drie Zeeuwse wethouders solli citeerden met succes naar een bur- gemeesterspost. Derk Alssema (CDA, Goes) ging naar Gilze en Rijen, Loes Meeuwisse (VVD, Goes) naar Noord-Beveland en on langs Cees van den Bos (SGP, Schouwen-Duiveland) naar Urk. 'De energie is op' Anderen stopten tussentijds omdat ze het wethouderschap niet langer konden opbrengen. Evert Damen (CDA, Kapelle) kwam tot de con clusie dat het voor hem niet langer mogelijk was 'om met voldoende overtuiging en inzet wethouder te zijn'. Jaap Sinke (SGP, Reimers- waal) vertrok tussentijds vanwege de hoge werkdruk. ,,De energie is op", zei ook Chris van de Vijver (Nieuw Gemeentebelang, Sluis), die medio vorig jaar afscheid nam. Jan Harmsen (ChristenUnie, Tholen) deed in maart van dit jaar op eigen verzoek een stap opzij. In de hele vorige raadsperiode (2014-2018) vertrokken in totaal 9 Zeeuwse wethouders voortijdig. Tussen de verkiezingen van 2010 en die van 2014 waren dat er 8. In de periode 2006-2010 moesten 14 wet houders het veld ruimen, onder meer doordat de colleges van Sluis en Vlissingen klapten. Wethouders hebben, ongeacht de reden van hun vertrek, recht op een uitkering zolang zij onvol doende nieuwe inkomsten hebben. Het gaat om 80 procent van het wethouderssalaris in het eerste jaar en 70 procent daarna. In principe geldt de uitkering voor maximaal 3 jaar en 2 maanden. maandag 2 november 2020 Jan en Mieke Wondergem met een foto van hun dochter Annemarie en schoonzoon Quen- tin, en hun kinderen Bodhi (8) Malu (5) en de tweeling Owen en Cruz (3). Het gezin woont in Pottsville in Australië. FOTO LEX DE MEESTER -Jan Wondergem Als Jerwina Villaluz Sorema- Peute, roepnaam Weng (40) uit Middelburg over haar moe der in de Filipijnen praat, springen de tranen in haar ogen. Afgelopen januari zag ze haar voor het laatst, vlak nadat haar vader overleed. „Mijn moeder is helemaal alleen. Ze heeft een zwakke gezondheid, omdat ze een hersenbloeding heeft gehad. Elke keer als ik haar aan de telefoon heb, vraagt ze wanneer ik naar haar toe kom. En steeds moet ik zeggen dat het nu niet gaat. Ik word er heel verdrietig van." Weng was van plan in juli naar de Filipijnen reizen, in de hoop dat het coronavirus weg zou zijn. Haar reis werd uitgesteld tot november, maar ook dat lukt niet. Het liefst zou ze met haar man en kinderen gaan. ,,Maar dan kunnen zij niet naar werk en school als we terugko men. Het is bovendien niet goedkoop om met z'n allen te gaan. Daar moeten we twee jaar voor sparen." Weng heeft uitgezocht wat erbij komt kijken als ze naar de Filipijnen reist. ,,Ik moet bij aankomst drie dagen in quarantaine op het vliegveld daar. En daarna moet ik in quarantaine bij mijn moe der thuis. Het maakt me niet uit. Ik móet gewoon in januari terug, wat er ook gebeurt." Ingrid IJsebaert toont op de kaart waar haar man is. foto pix4profs/tonny presser Ruim 13.000 kilometer zijn ze van el kaar verwijderd: hij in Karratha, zij in Hulst. Op het moment dat het coronavi rus aan terrein won, woonden Ingrid en Gaston IJsebaert nog wel samen in Au stralië. Maar het gemis van de kinderen in Nederland werd Ingrid te groot. ,,De we tenschap dat als er iets zou zijn en ik niet terug kon, maakte me overstuur. Ik moest een keuze maken uit twee slechten: óf mijn man missen, óf mijn vier kinderen." Het werd Hulst. Een enkele reis, want te rugkeren naar Australië is onmogelijk. ,,Het is hier vrij streng: wel eruit, maar niet erin", zegt Gaston. Meereizen met zijn vrouw was geen optie, omdat zijn ar beidscontract nog tot december door loopt. Het stel had de afsluiting van vier jaar Australië heel anders voor zich ge zien. ,,We wilden voor onze remigratie naar Nederland nog Nieuw-Zeeland aan doen, of oud en nieuw vieren in Sydney." Die dromen waren bij de komst van co rona snel van de baan. „Mensen zeggen weleens: 'gelukkig is er internet', maar er gaat niks boven een potje koffie en elkaar vast kunnen houden", zegt Ingrid. Want terwijl het einde van het gemis langzaam in zich komt, blijft het groot. Toch willen ze niet te veel klagen. Gas ton: ,,Er zijn hier genoeg mensen die he lemaal niet naar huis kunnen, die geen kerst met hun gezin kunnen vieren." Drie op de tien Zeeuwse wet houders die 2,5 jaar geleden werden geïnstalleerd, zijn al niet meer in functie. Het verloop is nu al veel groter dan in de twee vorige periodes. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23