s? Geef de theaters meer helderheid Ter Weel opent in Goes Parkinsonafdeling Boulevard Broeder Dieleman strijkt neer in Grote Kerk 2 GELIEFDEN IN HET BUITENLAND Commentaar Iormaal gesproken zouden programmeurs van theaters en andere podia rond deze tijd volop bezig zijn met de invul ling van het seizoen 2021-2022. Nu weten ze niet eens wat ze volgende week kunnen en mogen doen. Dat tekent de hachelijke situatie waarin zij verkeren. De culturele sector wordt toch al hard getroffen door de coronacrisis. De afgelopen maan den probeerde zij met veel creativiteit tot veilige, werkbare en betaalbare oplossingen te komen binnen de anderhalvemeterre- gels. Dat lukte wonderwel op de meeste plaatsen. Sinds eind september is het weer onzekerheid troef. Eerst ging de maximumbezetting naar 30 per zaal, daarna gaven de veiligheidsregio's een deel van de theaters ontheffing, die vervol gens half oktober weer moest worden ingetrokken. Dinsdag wordt bekend of de maatregelen opnieuw worden aange scherpt. De gevolgen blijven niet uit. Op de Zeeuwse podia is het inmiddels vrijwel stil geworden, omdat voorstellingen en con certen zowel organisatorisch als financieel momenteel nauwe lijks te doen zijn. Dat er desondanks nog steeds artiesten en programmeurs zijn die bereid zijn om binnen alle beperkingen het Zeeuwse publiek toch wat te bieden, verdient alleen maar bewondering. Het grootste probleem blijft de voortdurend veranderende richtlijnen. In het geval van concerten en voorstellingen is het ondoenlijk om zo snel te schakelen. Bovendien zorgt het alleen maar voor verwarring bij de bezoekers. Iedereen is gebaat bij helderheid op wat langere termijn. Het grootste probleem blijft de voortdurend veranderende richtlijnen Zorggroep Ter Weel opent vrijdag 6 november in Goes een Parkinson afdeling. Deze is onderdeel van de somatische afdeling Abbekinders- hof, van de vestiging aan het Joan- naplantsoen. De nieuwe afdeling, die Abbe- kindersPark gaat heten, is een kleinschalige woongroep. Daar kunnen acht cliënten met de ziekte van Parkinson terecht. Goede bege leiding en ondersteuning kunnen bij deze hersenaandoening veel verschil maken. De ziekte van Parkinson staat be kend als een complexe aandoening, met een grillig ziektebeeld. De symptomen (zoals moeite met be wegen, geheugenproblemen, slaap problemen, hallucinaties en het 'bevriezen' van de benen) en de bij- ALMANAK De trainer houdt niet van stil zitten in coronatijd en wil zijn manschappen wekelijks bezig houden. Afgelopen zaterdag stond er een duurloop in groep jes op het strand - coronaproof dus - op het programma. Ideaal omdat de club uit Zoutelande naast het strand huist. 'Halftien, werkingen van de medicijnen kun nen per dag en per persoon ver schillen. Medewerkers van Ter Weel zijn er speciaal voor opgeleid. Zij zorgen ervoor dat de medicatie precies op tijd wordt gegeven en dat de bewo ners dagelijks bewegen. Daarvoor beschikt de zorggroep onder meer Goede begeleiding en ondersteuning kunnen veel verschil maken over beweegspecialisten en een fy siotherapeut. De afdeling werkt nauw samen met de neuroloog en de parkinsonverpleegkundige van Adrz. strand/boulevard. Verzamelen op het parkeerterrein', viel er in de appgroep te lezen. De meeste spelers van groep i waren pre sent, maar de verdediger uit Oost-Souburg ontbrak. Later werd duidelijk waarom. 'Ik ken maar één boulevard, en dat is die van Vlissingen.' Hardleerse bestuurder is auto kwijt Man gewond door eigen luchtbuks Het slachtoffer was aan spreekbaar en is naar het ziekenhuis overgebracht. De traumahelikopter is niet meer ter plaatse ge komen. Oostburg Stoepsteen door ruit gegooid Even knuffelen, écht met elkaar praten: dat missen mensen met geliefden in het buitenland. Dure vliegtickets en reisbeperkingen maken het onmogelijk om in coronatijd hun geliefden te bezoeken. Drie Zeeuwse families vertellen hoe dat is. Stel nooit een reis uit. Die les hebben Jan en Mieke Wondergem uit Vrouwenpolder wel geleerd. Ze zouden vo rig jaar in december naar Australië gaan om de feestdagen door te brengen met hun dochter Anne- marie, schoonzoon Quentin en hun kleinkinderen Bodhi (8) Malu (5) en de tweeling Owen en Cruz (3). Het stel besloot een jaar te wachten. En nu künnen ze niet weg, door het coronavirus. Austra lië zit op slot. ,,Dat is heel frustrerend", vindt Mieke. ,,We missen elkaar. Je kunt natuurlijk wel beeldbellen, maar ik zou ze zo graag even willen knuffe len, en even samen een glaasje wil len drinken, of Annemarie willen helpen met de zorg voor de kinde ren. Maar dat gaat nu niet. Dat maakt me verdrietig." Jan: ,,We hebben hun nieuwe huis nog niet gezien. Ik vrees dat het nog wel een paar jaar gaat duren voor we er weer naartoe kunnen." Annemarie (37) en Quentin (38), allebei opgegroeid in Zeeland, wo nen in Pottsville in New South Wales, aan de oostkust van Austra lië. Met z'n zessen naar Nederland reizen is duur. Dit wordt de acht ste kerst zonder onze familie. Rond kerst zijn de tickets heel duur. Dat kost je zo twee maandsalarissen", legt Quentin uit. In maart zou An- nemarie alleen naar Nederland ko men voor de 65e verjaardag van haar moeder. ,,Drie dagen voor ik zou vliegen, gingen de grenzen dicht. Maar ik had toen zelf al mijn reis geannuleerd. Ik heb vier kleine kinderen: ik wilde niet het risico lopen dat ik bij terugkomst in qua rantaine zou moeten, of dat ik vast zou komen te zitten bij een tussen stop." Oma Behalve het contact met haar ou- Broeder Dieleman strijkt komende week met zijn mobiele werkplaats neer in de Grote Kerk in Veere. Tij dens zijn verblijf werkt hij aan zijn verhalen en stelt hij zijn werken tentoon. De 'residentie' loopt van woens dag 4 tot en met zondag 8 novem ber. Bezoekers van de Experience in de Grote Kerk kunnen deze, tijdens de reguliere openingstijden, ook bijwonen. Met zijn mobiele werk plaats gaat Broeder Dieleman de komende maanden naar verschil lende plekken binnen en buiten de provincie. Daar maakt hij 'vierdi- mensionale vertellingen'. Door middel van voorwerpen, verhalen, geluiden en liedjes brengt hij ver halen uit het Zeeuwse verleden tot leven. Jan de Prentenknipper Een van de voornaamste verhalen is dat van Jan Huissoon, ofwel Jan de Prentenknipper. Broeder Dieleman verdiept zich al jaren in het werk en leven van deze i9e-eeuwse volks kunstenaar. Die speelt ook een be langrijke rol op zijn jongste album. Constantia de Prez, de vriendin van Jan de Prentenknipper, zat in de Grote Kerk vast nadat ze was opge pakt voor bedelen. De kerk deed destijds dienst als werkhuis. maandag 2 november 2020 Rolf Bosboom Goes Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De politie heeft vrijdag avond een auto in beslag genomen nadat bleek dat de bestuurder geen rijbe wijs had. Die kreeg ook een boete. De auto werd gecontroleerd op de Adriaen Coortelaan in Vlissingen. De bestuur der, een 38-jarige man, bleek geen rijbewijs te hebben. Bovendien was het de vierde keer dat hij op dit feit betrapt werd. De agenten namen con tact op met de officier van justitie, die besloot dat de auto in beslag ge nomen moest worden. De bijrijder was de eigenaar van de auto. KOEWACHT Politie, ambulance en een traumahelikopter zijn za terdagmiddag massaal uitgerukt voor een mel ding over een schietinci dent in de Nieuwe Karne- melkstraat in Koewacht. Ter plaatse bleek een man gewond te zijn ge raakt door een ongeluk met zijn eigen luchtbuks. De politie kon al snel laten weten dat er geen sprake was van een mis drijf. De politie heeft vrijdag avond een man uit Oost burg aangehouden voor het gooien van een stoeptegel door de ruit van een woning. Een bewoner van de Pal las in Oostburg meldde rond 22.45 uur dat er een steen door zijn ruit was gegooid. Bij aan komst zagen agenten dat er een stoeptegel uit de oprit was gehaald, die door de ruit van de melder was gegooid. De verdachte, een 27-ja- rige man, kwam later uit een woning verderop in de straat. De agenten hebben hem aangehou den. Uit een blaastest bleek dat de man veel had gedronken. 'Ik zou zo graag even met ze knuffelen' Cornelleke Blok en Caroline van Schubert Vrouwenpolder Rolf Bosboom Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22